Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Palautetta iltalehdelle

Lähettäjä: Hufd 
Päivämäärä:   25.10.25 10:23:05

"Hollywood,-tähtien pikkuhousut näkyivät punaisella matolla".
Iltalehdessä erään jutun otsikko.
Nyt oli jo pakko laittaa palautetta että oikeesti, vuonna 2025 tuon tasoisia otsikoita ja juttuja
Olen usein miettinyt, että laitan palautetta jostain vastaavasta mutta en ole sitten kuitenkaan jaksanut. Nyt laitoin.

Oletko sinä koskaan ärsyyntynyt tai ihmetellyt sen vertaa, että olisit laittanut palautetta?

  Re: Palautetta iltalehdelle

Lähettäjä: Veeras 
Päivämäärä:   25.10.25 10:28:02

Olen IL laittanut useamman kerran palautetta. Kerran vaarallisesta sienineuvosta, kerran kun oli väärän bändin kuva jutussa, joitain kertoja aivan järjettömistä kirjoitusvirheistä.

  Re: Palautetta iltalehdelle

Lähettäjä: öluokanidis 
Päivämäärä:   25.10.25 10:34:58

Ensin uutinen on isolla etusivulla ja sitten se muuttuu pikkuotsikoksi. Mikä idea? Vielä oudompaa on se, että sama otsikko vaihtuu mutta kyse on samasta sisällöstä. Inhottava harha.

  Re: Palautetta iltalehdelle

Lähettäjä: M 
Päivämäärä:   25.10.25 11:27:30

Jep, siellä on nykyään jutuissa tosi paljon kirjoitusvirheitä, onko sitten ihmisen vai tekoälyn syy?
Kuollut mies makasi ajotiellä ja menehtyi.
Aha.

  Re: Palautetta iltalehdelle

Lähettäjä: Lööpin metsästys 
Päivämäärä:   25.10.25 12:56:57

Ärsyynnyn iltapaskan tyylistä antaa rahaa juttuaiheista ja videoista.
Ihmiset tekee mitä vaan viiskymppisestä ja lehti pukkaa lööppiä joka on vähintään kyseenalaista.

Sitten nämä ravitsemusaiheiset jutut on asia erikseen. Tyyliin milloin mikäkin yksittäinen ruoka-aine vaikuttaa suolistoon tai aivotoimintaan radikaalisti. Vähintään estää syöpää tai dementiaa.
Ei jaksa mutta kun ne lööpit hyökkää silmään siinä kassajonossa plääh.

  Re: Palautetta iltalehdelle

Lähettäjä: :D 
Päivämäärä:   25.10.25 13:00:12

Minä laitoin kerran toimittajalle suoraan, kun hän kirjoitti jutun karanneista vuonohevosista ja kutsui siinä hevosia koneiksi, kaakeiksi ja liinaharjoiksi. Hän korjasi jutun.

  Re: Palautetta iltalehdelle

Lähettäjä: Vinkkimies 
Päivämäärä:   25.10.25 14:45:38

Nassenaamari-laulajat on tämmöstä ville 15v huumorii, mut pystyyks nää nykypolven taiteilijat muuhun, rixust ja hyvinkäält tulee monta taiteilijaa jotka ammentta sisältönsä lähinnä veskin puolelt...RL, yms.

Junnu Vainio oli lauluineen YKSIN noin 2 kertaa hauskempi kuin nää: santalahti, albatrossi, janatuinen, aikuiseen makuun, Jooooo!

..Yrittäkää edes! Lukekaa se lauluntekujän prrusoppi ja Junnun ja kumppaneiden runonkänteet ! Ja loppukaneetit.

  Re: Palautetta iltalehdelle

Lähettäjä: bb 
Päivämäärä:   25.10.25 15:08:01

Voi ja kannattaa sinne laittaa palautetta, mutta Iltalehden rima on jo pitkään ollut niin alhaalla että tekevät ja kirjoittavat _ihan mitä vaan_ millä saavat klikkauksia. Täyttä sontaa.

Parhaiten vaikuttaa kun ei enää ikinä, minkään otsikon perässä klikkaa itseään tuolle sivustolle ja lopettaa siellä käymisen kokonaan. Näin on itselläni mennyt useampi vuosi ja mistään ei jää paitsi. Päinvastoin. En halua omalla toiminnallani vähääkään tukea moista toimintaa ja jokainen etusivun avauskerta on juuri sitä.

Äänestäkää jaloillanne.

  Re: Palautetta iltalehdelle

Lähettäjä: T 
Päivämäärä:   25.10.25 15:22:29

Osa kirjoituksista on ihan tahallaan ja tarkoituksella tehty ärsyttämään ja herättämään tunteita ja reaktioita. Kun jakoja ei muuten saada kirjoitetaan tarkoituksella täyttä soopaa ja huonoa suomea, jolloin kaikki virheidenetsijät ja kielipoliisit saadaan jakamaan uutista ihan vaan "katsokaa mitä vääryyksiä"-mentaliteetilla.
Esim. tuollaisen "kaakki, koni"-kirjoittelun on ihan tarkoitus saada hevosihmiset kiehumaan ja reagoimaan. Ei kukaan enää tuollaista muuten tee!
Eihän tuolla sivustolla ole uutisjulkaisun kanssa ollut enää mitään tekemistä ikiaikoihin ja tuollainen täysi moraalittomuus noin suuren yleisön edessä on surullinen suuntaus. Pelkkää säälittävää rahanahneutta.

  Re: Palautetta iltalehdelle

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.10.25 16:27:47

IL:n uusin temppu evästeiden kiellon laittamisessa maksumuurin taakse sai vihdoin minut jättämään kyseisen roskalehden lukemisen. Pitäköön tunkkinsa.

  Re: Palautetta iltalehdelle

Lähettäjä: M 
Päivämäärä:   25.10.25 18:02:53

"Esim. tuollaisen "kaakki, koni"-kirjoittelun on ihan tarkoitus saada hevosihmiset kiehumaan ja reagoimaan. "
No sitten sekin kertoo todella jo lehden/ kirjoittajan laadusta.

  Re: Palautetta iltalehdelle

Lähettäjä: oona 
Päivämäärä:   25.10.25 18:42:03

Tahalleen provoavat, kannattaa vaan kehittää arviointikykyään ja miettimään pärjääkö ilman tuota tietoa? Ettei kiehdo pelkät värit ja kirjaimet otsikossa.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.