Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Jenkkien hevoshuutokaupat ja kaltoinkohtelu

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.10.25 17:47:11

Aluksi sanon että tiedän hyvin vähän hevosista, en harrasta niitä vaikka olen tälla palstalla roikkunut jo 20 vuotta.

Olen nyt somessa saanut jostain syystä eteeni paljon videoita. Näissä videoissa jotka on eri järjestöjen ja yksityistenkin tekemiä näkyy hevosia jotka on pelastettu hevoshuutokaupoista. Joissain tapauksissa sanotaan että ne on myyty teuraaksi ja sitten pelastettu huutakaupalla.

Nämä hevoset on aina aivan järkyttävässä kunnossa. Kaikki kylkiluut näkyvät yksittäin, takapään luut ovat kaikki terävästi näkyvissä, osa ei jaksa liikkua, ovat ihan eläviä luurankoja. Siinä kunnossa olevia varsoja on myös. Eivät siis mitään hiukan laihoja vaan erittäin pahoja elsutapauksia ja hirvittävän laiminlyönnin tuloksia.

Niin osaako joku tuota jenkkien kulttuuria. Miten tuollainen on mahdollista? Kun nuo eivät ole mitään eläinsuojelutapauksista pelastettuja vaan niissä näkyy tuo huutokauppaympäristö ja huutoja. Suomessa jos olisi tuollaisen näköisiä hevosia, siitä tehtäisiin lehtijuttuja, se olisi rikos, omistajat saisi syytteen ja eläintenpitokieltoa. Mutta tuolla niitä luurankohevosia vain myydään huutokaupoissa runsaasti. Miten se on mahdollista? Ja vaikka olisivat menossa teuraaksi, miten siellä ei viranomaisia kiinnosta miten hevoset on tuohon tilaan päätyneet?

  Re: Jenkkien hevoshuutokaupat ja kaltoinkohtelu

Lähettäjä: Sunika 
Päivämäärä:   23.10.25 20:54:26

Ei teurastamokaan tee mitään luurangoilla. Vai onko niillä siellä joku "lihottamo" paitsi että noin laihat ei välttämättä liho joko koskaan (koska kuolevat) tai kestää todella kauan.

  Re: Jenkkien hevoshuutokaupat ja kaltoinkohtelu

Lähettäjä: ^ 
Päivämäärä:   23.10.25 21:06:17

Hevosia ei taideta juuri Jenkeissä teurastaa, ne raijataan Etelä-Amerikkaan missä ei mahda olla niin nökönuukaa. Sieltä sitten tuodaan joku miljoona kiloa hevosenlihaa vuosittain Suomeenkin, nami.

  Re: Jenkkien hevoshuutokaupat ja kaltoinkohtelu

Lähettäjä: Soome 
Päivämäärä:   24.10.25 00:39:23

Jenkeissä ei ole juuri mitään eläinsuojelulakeja, kaikenlainen touhu on siellä ihan normaalia. Valitettavasti myös nuo huutokaupat, joista pelastetaan rääkättyjä eläimiä. Ja niin se bisnes vaan pyörii, myymättä jääneet kiikutetaan Argentiinaan tm teuraaksi.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.