Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Kun halutaan että hevonen loimitetaan mutta

Lähettäjä: ei hankita loimia 
Päivämäärä:   7.10.25 14:21:33

Muut törmänneet tähän ongelmaan? Hevosen omistajaa haluaa että hevonen loimitetaan ja antanut ohjeet milloin ja millaisella, mutta sitten ei kuitenkaan hankita tarkoitukseen sopivia loimia.
Halutaan esim. että sateella on loimi, mutta hankitaan kehotuksista huolimatta vain se yksi loimi mikä ei ehdi sitten kuivua kunnolla. Tai halutaan että hevosella x grammanen loimi mutta sellaista ei ole kuitenkaan hankittu..
Ja tosiaan itse vaan tallityöntekijä eli asiana en voi kauheasti vaikuttaa, mutta huomaa kun niitä loimia täytyy päälle viskellä.

  Re: Kun halutaan että hevonen loimitetaan mutta

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   7.10.25 14:24:00

Laitat omistajalle viesstiä, että jos sopivaa loimea ei löydy tai ole kuivana, menee sitten hevonen ilman ulos.

  Re: Kun halutaan että hevonen loimitetaan mutta

Lähettäjä: Peppi 
Päivämäärä:   7.10.25 14:24:43

No voihan sille omistajalle asiasta sanoa, että joutuu märän loimen päälle laittamaan, kun ei ehdi kuivua.

  Re: Kun halutaan että hevonen loimitetaan mutta

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   7.10.25 14:25:08

Tai huonolla kelillä jää sisälle.

  Re: Kun halutaan että hevonen loimitetaan mutta

Lähettäjä: Hmm 
Päivämäärä:   7.10.25 14:39:21

Päivittäin loimitettavilla on nopeasti kuivuvat laatuloimet oikeaa paksuutta.

Meillä ongelmana on ne huonolla säällä loimitettavat, joilla on vaan 0g ja 150g loimet. Oikean loimen tuominen oveen on vaikeaa. Pakkasillakin vielä 0g ovessa, kun ei ehditä tai jakseta etsiä talviloimea. Juhannusviikolla ovessa 150g, kun kesäloimen etsiminen on hankalaa. Vanhoja loimia, jotka eivät pidä vettä ja kuivuvat hitaasti. Uusia ei hankita, kun hevonen ei loimia juuri käytä. Unodetaan, että vettä voi tulla vaakatasossa tuulen mukana 5 päivää putkeen, jolloin joka päivä pitäisi olla kuiva loimi päällä.

  Re: Kun halutaan että hevonen loimitetaan mutta

Lähettäjä: Rkwo 
Päivämäärä:   7.10.25 15:48:20

Kai niille loimille on kuivaustila, jossa niille on kunnon telineet ja ilmankuivain ja puhallin? Jos ei, niin se ei ole hevosenomistajan vika, että loimet tarvitsee vähintään 2 vrk kuivuakseen.

Kyllä meillä kuivuu loimet nopeastikin kun on kunnon tila missä ne kuivattaa.

Sille et tietenkään voi mitään, jos hevoselle ei ole tarvittavia loimia tuotu. Mutta tästä voi asiallisesti omistajaa informoida. Jos sen jälkeenkään loimia ei ilmesty, niin ei voi mitään.

  Re: Kun halutaan että hevonen loimitetaan mutta

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   7.10.25 15:51:51

Joo harmi, että oikeaa grammamäärää ei ole. Mutta kyllä loimien pitäisi yön aikana olla kuivat ja jos ei ole niin kuivuriin pitää hankkia riittävän tehokas puhallin ja kosteudenpoisto.

  Re: Kun halutaan että hevonen loimitetaan mutta

Lähettäjä: ä 
Päivämäärä:   7.10.25 16:14:29

Meillä nykyään pitää olla ovessa päällimmäisenä loimi mikä laitetaan päälle. Aika hyvin on iskostunut omistajien mieleen. Jos yhtään loimea ei olisi niin veisin ulos ilman, tai jos tosi kamala ilma niin jättäisin sisään. Muutamaan vuoteen ei ole ollut tilannetta, missä ei olisi kuivaa loimea ovessa ollut. Eikä kukaan valita jos ei ihan oikea grammamäärä ollut kun itse on pitänyt huolehtia.

Aivan ihanaa, verrattuna aiempaan missä piti itse miettiä, että minkähän loimen omistaja kullannupulleen haluaa.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.