Lähettäjä: Happy
Päivämäärä: 6.10.25 12:32:24
Vuosien liitto, pari yhteistä lasta, asuntolainat jne. Vuosia kestin huonossa suhteessa. Mies oli saamaton, juoksenteli harrastuksissa ja mielestäni parin naisenkin perässä. Tiettävästi ei ole pettänyt, mutta on jäänyt kiinni vahleista ja kohteluni oli huonoa. Pikkulapsiaikana en kai vain jaksanut/osannut riidoista huolimatta erota.
Lasten kasvettua isommaksi lopulta sain itseni jaloilleen ja hain eroa. Tämä oli miehelle shokki ja päädyimme lopulta setvimään asioita parisuhdeterapiaan. Se avasi molempien silmiä. Emme päätyneet harkinta-ajalla eroon.
Nyt mies on sitä mitä pitääkin, ihana, avulias, sopii asioista, kertoo missä menee, haluaa viettää aikaa kanssani, on huomiova ja tekee remontteja yms. Siis aivan ihana ja rakastettava. Tuntuu, että se rasittava teinipoika kasvoi yhtäkkiä aikuiseksi.
Joku silti tökkii. Onko muutos pysyvä? Mikä sen aiheutti? Ja minua edelleen kaihertaa vuosien huono kohtelu, pääsenkö itse siitä koskaan yli?
|