Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Voiko koira ontua koska se on läski?

Lähettäjä: Buffet 
Päivämäärä:   1.10.25 17:09:42

Vähän harhaanjohtava otsikko mutta sinne päin; vanhalla äidilläni on 9-vuotias koira jolla todettu nivelrikko viime vuonna. Nyt äiti on jostain syystä alkanut antamaan koiralle herkuksi pullaa jne ja päästänyt koiran lihomaan aivan uskomattomaksi palloksi. Koira on alkanut ontumaan ravissa, vain kovalla pohjalla esim. asvaltilla, ruoholla liikkuu hyvin. Käytin koiran tänään äidin puolesta eläinlääkärissä ja sieltä sanottiin että ennen kuin oletetaan ettei lääkitys toimi on koiran laihduttavaa huomattavasti. Luotan kyllä eläinlääkärin ammattitaitoon mutta onko kellään ollut sama tilanne ja koiralla vielä saatu elinvuosia laihduttamalla vai onko tässä väistämättä alamäki edessä? Otan koiran nyt itselleni loppuvuodeksi äidin toiveesta laihtumaan.

Äiti käytti

  Re: Voiko koira ontua koska se on läski?

Lähettäjä: Buffet 
Päivämäärä:   1.10.25 17:11:12

Mitähän loppuviestissä tapahtui. Eli siis pehmeillä pohjilla liikuntaa ja tiukka ruokavalio tästä lähtien. Toivottavasti se tästä tokenee.

  Re: Voiko koira ontua koska se on läski?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   1.10.25 17:11:53

Tottakai nivelet kuluu enemmän, jos on ylipainoa. Nivelrikkoiselle koiralle ylipaino on äärimmäisen paha.

  Re: Voiko koira ontua koska se on läski?

Lähettäjä: K 
Päivämäärä:   1.10.25 17:13:17

En koirista tiedä mutta kyllä itsellä polven nivelrikko muuttui jatkuvasti kipeästä vain kostealla voimalla ärhenteleväksi pelkästään reilulla painonpudotuksella. Miksei sitten koirillakin. Toki niiden oireiden lukeminen voi olla vaikeampaa?

  Re: Voiko koira ontua koska se on läski?

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   1.10.25 17:15:58

Tottakai painonpudotus voi ja usein helpottaakin oireita. Olet vaan tuntosarvet koholla muunkin kipukäytöksen varalta kuin ontuminen.

  Re: Voiko koira ontua koska se on läski?

Lähettäjä: -.- 
Päivämäärä:   1.10.25 17:19:32

Todellakin laihduttamalla saa lisäaikaa nivelten kestävyyteen. Minulla on pieni vanha nivelrikkoinen koira, jolla selkeästi vaikuttaa painon muutokset liikkumiseen, ja sitä ei missään nimessä saa päästää lihomaan että jalat kestää loppuun saakka.

  Re: Voiko koira ontua koska se on läski?

LähettäjäNestori 
Päivämäärä:   1.10.25 17:29:09

Monet rakastaa koiran sairaaksi ----> syöttämällä.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.