Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Hamsterin jaloittelu huoneistossa?

Lähettäjä: pikkuhamsteri 
Päivämäärä:   30.9.25 18:16:26

Mitä kannattaa ottaa huomioon?

  Re: Hamsterin jaloittelu huoneistossa?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   30.9.25 18:23:48

Ainakin se, että se on todella liukas pötkö josta ei saa otetta jos se on menossa jonnekin missä se olisi vaarassa. Hamsteri ei myöskään osaa varoa kiipeillessään kuten vaikka rotta. Eli putoaa helposti.

Meillä oli hamsteri ja kyllähän sitä piti päästää vapaana jaloittelemaan, mutta vahtia sai tarkkaan.

  Re: Hamsterin jaloittelu huoneistossa?

Lähettäjä: Piiloja 
Päivämäärä:   30.9.25 18:29:14

Meillä käytössä aitaus jaloittelussa. Laitan aitaukseen mökkejä yms. Piilopaikkoja ja välillä herkkuja ja muuta syötävää. Vaikka onkin tottunut käsittelyyn ja tulee minun luo niin siitä huolimatta koen, että hamsteri enemmän stressaa, jos saa isolla alueella vapaana juoksennella ilman piilopaikkoja eli piilopaikkoja ainakin laittaisin lattialle minne saa mennä halutessaan piiloon.

  Re: Hamsterin jaloittelu huoneistossa?

Lähettäjä: The Cowgirl 
Päivämäärä:   30.9.25 18:35:13

Meni sohvan sisään ja kaapistojen sokkeliin. Sujahtaa siis todella mitättömästä rakosesta ihan minne vaan.

  Re: Hamsterin jaloittelu huoneistossa?

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   30.9.25 18:36:07

Suosittelen juoksutusaitausta, mihin saa laitettua myös turvallista tutkittavaa ja pureskeltavaa. Muuten niitä saa metsästää seinien välistä.

  Re: Hamsterin jaloittelu huoneistossa?

Lähettäjä: huoh 
Päivämäärä:   30.9.25 18:58:19

Ei ole käynyt edes mielen vieressä päästää jaloittelemaan muuta kuin aitauksessa tai juoksupallossa.

  Re: Hamsterin jaloittelu huoneistossa?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   30.9.25 19:09:54

Sukulaisilla meni keittiön kaapistojen jonnekin väleihin. 2 viikon metsästys. Purkivat miltei puoli keittiötä kunnes oli lopulta niin nälkäinen että yhdessä puretussa kulmassa tarttui porkkanaan ja talon isäntä veti laatikkoon porkkanalla sen :D

  Re: Hamsterin jaloittelu huoneistossa?

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   30.9.25 20:40:26

Ei juoksupalloa hamsterilletai millekään elävälle. Kidutusvehkeitä, hyvä, ettei enää juuri näe kellään.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.