Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Mihin lämpimään matkustaisit jouluksi?

Lähettäjä: Miekkalilja 
Päivämäärä:   23.9.25 15:53:42

Haussa mielenkiintoinen lämmin ja aurinkoinen matkakohde jouluksi. Kertokaa kokemuksia, kaikki käy tässä vaiheessa. Perustele näkökulmasi myös!

  Re: Mihin lämpimään matkustaisit jouluksi?

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   23.9.25 16:01:02

Mikä nyt kenellekin on lämmin, Euroopan sisältä sellaista ei oikein löydä. Menen itse Kaakkois-Aasiaan, Laos oli ajatuksissa muutaman muun maan jälkeen. Luultavasti olen kuitenkin jouluaaton Taiwanissa, matkareitti ei ole vielä ihan selvillä.

  Re: Mihin lämpimään matkustaisit jouluksi?

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   23.9.25 16:03:21

Ja perusteet: Laos on ainoita maita tuolla seudulla, jonne voi turvallisesti matkustaa ja jossa en ole vielä käynyt, joten siksi tällainen valinta. Kiinnostaa ruokakulttuuri ja Ranskan siirtomaa-aika, maa ylipäätään, kun siitä en tiedä juuri mitään.

  Re: Mihin lämpimään matkustaisit jouluksi?

Lähettäjä: Miekkalilja 
Päivämäärä:   23.9.25 16:05:28

Laos vaikuttaa mielenkiintoiselta.

Itse en ole jouluisin juurikaan ollut poissa kotoa, joten kaikki erilainen kiinnostaa. Hullunmoinen ihmisvilinä ei kiehdo, vaan pikemminkin pienet kaupungit, kylät ja luonto.

Thaimaa yllätti kalleudellaan.

  Re: Mihin lämpimään matkustaisit jouluksi?

Lähettäjä: Hmmm..... 
Päivämäärä:   23.9.25 16:11:04

Karibialle palmun alle ! Omista makumieltymyksistä täysin riippuu mikä saari olisi siellä se oikea.. jokaiselle jotain.

  Re: Mihin lämpimään matkustaisit jouluksi?

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   23.9.25 16:19:53

Laosin pääkaapunkia Vientianea kuvaillaan Kaakkois-Aasian laiskimmaksi kaupungiksi. :D

Kambodzaa voin suositella, mutta siellä kannattaa olla tarkkana, yrittävät huijata kahden eri valuutan kanssa, eli suosittelen opettelemaan kurssit tarkkaan ja tietämään, mitä pitäisi saada takaisin. Laskulle on myös usein lyöty yöimääräisiä juomia/ruokia. Eli tarkka on oltava. Kaikki kyllä antoivat rahat suosiolla takaisin/ korjasivat laskun, kun siitä huomautti. Siellä myös tyrkytellään kyytejä yms, näiden kanssa on syytä olla varovainen.

Vietnamista pidän, mutta suosimani Pohjois-Vietnam ei ole kovin lämmin tuohon aikaan, etelässä toki riittää lämpöä. Taiwania suosittelen myös, mutta siellä lämpötilan kanssa vähän sama - Esim Kaohsiungissa voidaan päästä lähemmäs kolmeakymmentä, Taipeissa oikein ei. Luotijuna on kätevä ja kivoja luontokohteita, mukavia ihmisiä, ihanaa ruokaa.

  Re: Mihin lämpimään matkustaisit jouluksi?

Lähettäjä: zäkä 
Päivämäärä:   23.9.25 16:24:03

Laos on ihana! Toki siellä ei rantoja ole mutta joessa pääsee vaikka sillä renkaalla pulikoimaan. Enkä muista että olisivat juuri koittaneet huijatakaan.

Kambodzasta taas en tykännyt yhtään, niin shadya menoa kaikinpuolin.

  Re: Mihin lämpimään matkustaisit jouluksi?

Lähettäjä: Miekkalilja 
Päivämäärä:   23.9.25 16:29:40

Ihania paikkoja maapallo täynnä. Iskee runsauden pula ja valinnan vaikeus. Karibialle olen myös aina halunnut matkustaa. Samoin Havajille.

  Re: Mihin lämpimään matkustaisit jouluksi?

Lähettäjä: zäkä 
Päivämäärä:   23.9.25 16:31:18

Ainiin ja Karibialta suosittelen ehdottomasti Barbadosta, etenkin jos omaa ajokortin. Myös St Lucian voi helposti yhdistää tähän matkaan.

  Re: Mihin lämpimään matkustaisit jouluksi?

Lähettäjä: E 
Päivämäärä:   23.9.25 16:36:42

Risteilylle. Uusi Seelanti (jossa on jouluna kesä) kiinnostaa tällä hetkellä, mutta miksei myös Karibia.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.