Lähettäjä: Tavis
Päivämäärä: 21.9.25 13:54:16
Mitä jos aloittaisi vähän maltillisemmin vaikka kapealahkeisista farkuista ja hyvin istuvasta neuleesta? Jalkaan jotkut sirohkot nilkkurit ja päälle villakangastakki.
Tyyliä saa aika kivasti siistittyä jo sillä, kun valitsee niistä itselle tutuista tai muuten vaan mukavaksi koetuista vaatteista vähän siistimmän version. Vähän siihen malliin, että
Perusfarkut tai verkkarit -> mustat/tummansiniset, kapeahkot farkut ilman haalistuksia tai kulutuksia.
Maiharit -> Nahkaiset, sirot nilkkurit.
Fleece tai huppari -> Hyvin istuva, sileä neule.
Reppu -> Nahkainen olkalaukku.
T-paita -> Maltillisella kuosilla oleva sileäpintainen pusero.
Löysät, säkkimäiset vaatteet, varsinkin muhkeasta, epätasaisesta materiaalista tehtynä näyttävät väkisinkin vähemmän siisteiltä kuin hyvin istuvat, kuosiltaan ja materiaaliltaan asialliset vaatteet. Toisaalta yhtä tyylitöntä on se, jos vaatteet ovat liian tiukat tai todella keinotekoisen näköiset. Hyvin istuvan vaatteen ei kuulu kiristää.
Googleta "smart casual women" ja poimi sieltä ideoita.
|