Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  sähkölasku? ok-talo, suorasähkö

Lähettäjä: kirppu 
Päivämäärä:   16.9.25 13:38:03

Mietityttää paljonko maksaa pienen ok-talon lämmitys suorasähköllä, lämmitys ja veden lämmitys? Neliöitä n. 60-80. (Yksi asukas)
Paljonko teillä menee sähköä vuodessa ja paljonko lasku?
1 ilmalämpöpumppu oli käytössä, se hieman jeesaa, mutta puilla lämmitysmahdollisuutta ei ole, ei siis mitään tulipesää.

  Re: sähkölasku? ok-talo, suorasähkö

Lähettäjä: --- 
Päivämäärä:   16.9.25 13:44:02

En osaa sanoa pelkkää lämmityksen osuutta, mutta itselläni 80m2 ok-talo, lämmitysmuoto sähkö, lisänä ilppi (jolla lämmitys pääsääntöisesti hoituukin) patterit säädetty makkarissa 17 asteeseen, oleskelutiloissa 21 asteeseen.

Minulla vuosikulutusarvio tuoreen laskun mukaan 8096 kWh.

  Re: sähkölasku? ok-talo, suorasähkö

Lähettäjä: kirppu 
Päivämäärä:   16.9.25 14:02:05

Kiitos avusta! Yritän vähän kartoittaa jotain keskiarvoa. Hirveästi tuntuu vaihtelevan. Itsekin mahdollisimman pienelle säätäisin lämmöt.

  Re: sähkölasku? ok-talo, suorasähkö

Lähettäjä: moo 
Päivämäärä:   16.9.25 14:07:35

Aika paljon vaikuttaa talon eristys. Minkä aikakauden rakennuksesta on kyse?

  Re: sähkölasku? ok-talo, suorasähkö

Lähettäjä: kirppu 
Päivämäärä:   16.9.25 14:10:44

moo: 1980-luvun talo.

  Re: sähkölasku? ok-talo, suorasähkö

Lähettäjä: moo 
Päivämäärä:   16.9.25 14:23:00

Syötä tuonne tiedot:
https://lammitysvertailu.eneuvonta.fi/

  Re: sähkölasku? ok-talo, suorasähkö

Lähettäjä: --- 
Päivämäärä:   16.9.25 14:26:01

Mulla 90-luvun alun talo, sen unohdin laittaa vastaukseeni.
Olen tarkka sähkönkäyttäjä, siis toki lämpöä pitää olla sen verran että talo pysyy teknisesti kunnossa mutta voin hyvin vetää vähän villasukkaa jalkaan ja pitkähihaista päälle sisällä ollessa. Suihkussa käyn vain 2xvko, muuten peseydyn pihasaunassa mikä lämpiää puilla, rakastan saunomista.

  Re: sähkölasku? ok-talo, suorasähkö

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   16.9.25 14:44:24

Todella paljon vaikuttaa talon eristys.

Kaveri asuu vuokralla vanhassa 40-50m2 rintamamiestalossa jossa tuulee seinistä läpi, eristeet ovat varmaan alkuperäiset painuneet sahanpurut. Lämmittää puulla ja apuna vanhat sähköpatterit ja sähkölaskut ovat talvisin 120e-200e/kk riippuen siitä paljonka vietää aikaa kotona lämmittämässä. Manaa kun pitää herätä 2-3h ennen töihin lähtöä (en muista) lämmittämään ja kiireellä töiden jälkeen lämmittämään lisää, sitoo siis ihan täysin kotiin kun yrittää pitää sähkölaskun kohtuullisena.

Paremmin eristetyssä talossa ilpillä ja vähän tuoreemmilla sähköpattereilla kulut tottakai ovat kohtuulisemmat.

Jos on pörssisähkön erehtynyt ottamaan on sähkölämmitys ihan hullun hommaa....

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.