Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Pennun yksinolo aitauksessa vai huoneessa? (OK)

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   12.9.25 15:12:09

Alkuperäinen suunnitelma oli, että pentu olisi pikkupentuajan yksinolot tilavassa pentuaitauksessa. Nukkuu siellä yöt ihan ok. Mutta tuntuu että yksin sen on helpompi sittenkin olla isommalla alueella. Pentuaitauksessa kiukkuaa vaikka olisin lähellä, mutta jos menen esim. keittiöön ja laitan oven kiinni niin pentu käy ovella kääntymässä ja painelee olohuoneeseen leikkimään.

Pitääköhän tässä nyt sitten kuitenkin järjestää yksinolot toisella tapaa, jos se olisi pennulle helpompaa? Tosin tulee siinä se rajaus sitten kuitenkin. Olohuoneeseen jos jättää niin pitää laittaa pentuaitaus oven eteen portiksi. Eteinen olisi tyhjin tila ja käytävämallisena myös tilava, mutta siihen kuuluu kaikki rapun kolinat ja siinä ei muutoin vietetä aikaa. Makkari pitäisi joka tapauksessa jakaa pentuaitauksella puoliksi että sinne uskaltaisi jättää, eikä se tila nykyisestä pentuaitauksesta juurikaan kasvaisi. Muutos olisi lähinnä se, että ovi olisi erilainen :D

Missä teidän pennut ovat olleet ensimmäisiä yksinoloja ja onko se ollut toimiva ratkaisu?

  Re: Pennun yksinolo aitauksessa vai huoneessa? (OK)

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   12.9.25 15:21:17

Se on vähän pentukohtaista. Oma pentu ei sietänyt rajaamista ollenkaan. Sille oli varattu oma huone portin kanssa, jossa harjoiteltiin rauhoittumista ja yksinoloa ja hengailtiin mukavasti, mutta pentu ulisi, yritti syödä tiensä niin portin kuin seinänkin läpi yms. Kun pentu sai olla vapaana koko asunnossa, se ei tehnyt käytännössä mitään tuhoja ja oli paljon rauhallisempi.

  Re: Pennun yksinolo aitauksessa vai huoneessa? (OK)

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   12.9.25 16:14:53

Sama kokemus kuin piste pisteellä.

  Re: Pennun yksinolo aitauksessa vai huoneessa? (OK)

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   12.9.25 16:17:43

Meillä mietittiin pentuaitausta, mutta päädyttiin rajaamaan huone yksinolon ajaksi. Huoneen sijainti kannattaa miettiä siten että pentu näkisi sieltä vähän ympärilleen, ja esimerkiksi rajaaminen mielummin tukevalla portilla kuin ovella. Meillä huone oli ainoa vaihtoehto sen vuoksi että saatiin pennulle varmasti tila missä ei ole sähköjohtoja, tai paikkoja minne se voi kiivetä ja sieltä pudota jne.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.