Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Perinnönjakoilmoitus

Lähettäjä: Vp 
Päivämäärä:   10.9.25 20:50:33

Voi jeesus että menee vaikeaksi kuolinpesän asiat. Vainaja kuollut viimevuonna, nyt tuli verottajalta päätös ettei mitään tarvitse sinnepäin maksaa.
Nyt asioita hoitava ihminen vänkää perinnönjakoilmoituksesta. Joten, arvon HT.nettiläiset jotka tiedätte tai ette tiedä (googlatkaa):
Tehdäänkö perinnönjakoilmoitus verottajalle ennen vai jälkeen perinnön jaon?

  Re: Perinnönjakoilmoitus

Lähettäjä: Vp 
Päivämäärä:   10.9.25 20:51:23

Ja termitkin menee perseelleen, perinnönjakokirjasta siis kyse.

  Re: Perinnönjakoilmoitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   10.9.25 20:52:38

Copilot saattaa tehdä virheitä. Käyttämällä Copilotia hyväksyt Käyttöehdot. Tutustu tietosuojatietoihin.
Tänään
Tehdäänkö perinnönjakoilmoitus verottajalle ennen vai jälkeen perinnön jaon?
Perinnönjakoilmoitus verottajalle tehdään vasta perinnönjaon jälkeen.

Ì Tärkeää tietää:

Ennen perinnönjakoa verottajalle toimitetaan perukirja, joka toimii kuolinpesän veroilmoituksena.

Kun perinnönjako on tehty, perinnönsaajien ei tarvitse tehdä erillistä ilmoitusta jaosta, ellei jako vaikuta verotukseen (esim. jos omaisuutta siirtyy lahjana tai syntyy luovutusvoittoa).

Jos perinnönjaossa syntyy lahjanluonteinen tilanne (esim. joku saa enemmän kuin osuutensa), siitä voi syntyä lahjaverovelvollisuus, jolloin lahjansaajan on tehtävä lahjaveroilmoitus.

Ý Yhteenveto:

 Perukirja ’ toimitetaan verottajalle ennen jakoa.

 Perinnönjako ’ ei vaadi erillistä ilmoitusta, ellei synny veroseuraamuksia.

 Lahjaveroilmoitus ’ tarvitaan, jos joku saa enemmän kuin lakiosansa.

T. Tekoäly

  Re: Perinnönjakoilmoitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   10.9.25 21:08:32

Perinnönjakosopimusta ei kaikissa tilanteissa ole pakollista toimittaa verottajalle ollenkaan. Joka tapauksessa se toimitetaan, jos toimitetaan, verottajalle vasta sen allekirjoittamisen jälkeen.

  Re: Perinnönjakoilmoitus

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   10.9.25 21:16:21

https://www.minilex.fi/a/perinn%C3%B6njakosopimus

  Re: Perinnönjakoilmoitus

Lähettäjä: Vp 
Päivämäärä:   10.9.25 21:18:29

Mekin olemme sitä mieltä että ensin perintö jaetaan, sitten tehdään jakokirja ja se toimitetaan verohallinnolle jos tarvii.

Tämä joka perinnönjakoa hoitaa, on sitä mieltä että ensin perinnönjakokirja tehdään, verottajalle toimitus, kuittaus että perillä ja sitten vasta jaetaan. Muutenkin ihme vänkäystä ollut tämä jako.

  Re: Perinnönjakoilmoitus

Lähettäjä: Varma tieto 
Päivämäärä:   10.9.25 22:01:21

Ei todellakaan toimitella verottajalle mitään etukäteen. Sovitte miten jako tehdään, laaditte jakokirjan ja allekirjoituksen jälkeen toimitatte verottajalle.

T. viittä vaille valmis juristi, joka AA-toimistossa töissä

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.