Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Puhelinmyyjä pyysi että saisi merkitä työn tehdy

Lähettäjä: Joo 
Päivämäärä:   9.9.25 13:02:52

Jäin nyt miettimään, että toimin tylysti ja ois pitäny kuunnella loppuun. Kerroin heti puhelun alussa, että en tilaa lehtiä joita myy. Puhelinmyyjä sanoi tämän olevan hänen työtehtävänsä ja voisinko kuunnella tarjouksen että hän voisi sitten merkitä työn tehdyksi. Vastasin, että hän tietää jo etten tilaa niin en näe siihen perustetta. Puhelu päätettiin kohteliaasti.

Olisipa ollut helppo auttaa jotakin ihmistä, mutta näköjään en sitten niin tehnyt. Harmittaa.
Onko teiltä pyydetty samaa?

  Re: Puhelinmyyjä pyysi että saisi merkitä työn tehdy

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   9.9.25 13:05:21

Ei ole pyydetty, mutta oletatko että tuo myyjä olisi saanut jonkin korvauksen jos olisit kuunnellut loppuun? Ei varmasti olisi.

  Re: Puhelinmyyjä pyysi että saisi merkitä työn tehdy

Lähettäjä: Joo 
Päivämäärä:   9.9.25 13:06:42

Oletin, että olisi saanut. Sen vaikutelman sain.

  Re: Puhelinmyyjä pyysi että saisi merkitä työn tehdy

Lähettäjä: nojoo 
Päivämäärä:   9.9.25 13:11:26

Ei se työntekijä siitä korvausta saa, jos ei kauppaa tule. Mutta potkut voi tulla, jos liian moni puhelu jää aloituspuheen aikana kesken. Tämän takia kuuntelen aina loppuun sen selityksen ja sitten vasta sanon että ei kiitos, en osta enkä tilaa mitään. Pieni vaiva mutta eipähän työntekijä joudu hankaluuksiin minun takiani.

  Re: Puhelinmyyjä pyysi että saisi merkitä työn tehdy

Lähettäjä: Lady D 
Päivämäärä:   9.9.25 13:13:26

On pyydetty samaa ja kuuntelin loppuun, kun ei ollut kiirettä mihinkään. Ei yrittänyt sen enempää tyrkyttää edes.

  Re: Puhelinmyyjä pyysi että saisi merkitä työn tehdy

Lähettäjä: Enpä oikein usko 
Päivämäärä:   9.9.25 13:15:50

Ne nyt keksii mitä vaan nykyään. Tietävät että kukaan ei jaksa sitä hemmetin myyntilitaniaa kuunnella vaan parasta kieltäytyä heti alkuunsa.
Toisaalta säälittävää että tuollaista työtä jonkun pitää tehdä. Tosi raskasta henkisesti kun ihmiset raivostuvat ja herjaavat työntekijää joka vaan yrittää ansaita jotain roposia. Luulen kyllä että saavat palkkaa puheluiden määrän mukaan koska puhelin ei kovin kauaa soi ja sit vielä lisää jos saavat jotain kaupaksi.
Onneks nykyään puhelin ilmoittaa häirikkösoitoista eikä tarvitse enää pahoittaa kenenkään opiskelija- raukan mieltä sanomalla että kiellän tämän suoramarkkinoinnin nyt.

  Re: Puhelinmyyjä pyysi että saisi merkitä työn tehdy

Lähettäjä: nojoo 
Päivämäärä:   9.9.25 13:19:46

Nää systeemit on olleet ainakin 25 vuoden ajan tämmöiset, sikäli kun muistan tuttuja kavereita jotka tätä työtä kokeili. Alussa voi olla joku perustuntipalkka mutta sitten siirrytään myyntiprovisioon. Työnantaja kyttää koko ajan esim että kuinka puhelua soittaa tunnin aikana ja kuinka pitkään puhelut kestää. Ja jos puhelut ei ole riittävän pitkiä niin kenkää tulee aika äkkiä.

  Re: Puhelinmyyjä pyysi että saisi merkitä työn tehdy

Lähettäjä: Kelo 
Päivämäärä:   9.9.25 13:20:58

Minulla ei ole mitään velvollisuutta kuunnella kenenkään myyntipuheita tai työtehtäviä joita en ole tilannut, halunnut enkä pyytänyt. Ehkä firmat joskus tajuaisivat lopettaa koko puhelinmyynnin, jos siitä ei olisi enää vastaavaa hyötyä. Sääli toki työntekijöille, jollakin heidänkin on leipänsä ansaittava, mutta ihmisten jatkuva häirintä ei ole ok.

  Re: Puhelinmyyjä pyysi että saisi merkitä työn tehdy

Lähettäjä: juu 
Päivämäärä:   9.9.25 13:37:57

Kelo on täysin oikeassa. Luulen että koko juttu oli feikki, myyjä vain toivoi että jos saisi lausua litaniansa loppuun niin ehkä kuitenkin herkeäisit sitten tilaamaan.

  Re: Puhelinmyyjä pyysi että saisi merkitä työn tehdy

Lähettäjä: Ilå 
Päivämäärä:   9.9.25 13:38:39

Mulla ainakin on kavereita jotka AINA tekee niin että tervehtii puhelinmyyjää ja sit laittaa puhelimen pöydälle ja katsoo kauanko juttua tulee :D :D

  Re: Puhelinmyyjä pyysi että saisi merkitä työn tehdy

Lähettäjä: Jepjep 
Päivämäärä:   9.9.25 13:51:25

Minä kuuntelin aina loppuun. Mutta niitä puheluita tulee useampi päivässä, ei minulla ole aikaa niitä kuunnella. En vastaa näihin enää ollenkaan. Ihmisien kiusaamista koko touhu, myös niiden työntekijöiden kiusaamista. Ihme, että on edes laillista.

  Re: Puhelinmyyjä pyysi että saisi merkitä työn tehdy

Lähettäjä: nojoo 
Päivämäärä:   9.9.25 14:32:51

Tiesittehän te, että Suomi.fi palvelussa pystyy nykyisin helposti laittaan markkinointikiellon päälle? Toki aina on riski että puheluita tulee jos erehtyy antamaan numeronsa jossain random arvonnassa tms. Mutta sen jälkeen kun laitoin kiellon voimaan niin myyntipuheluita on tullut ehkä 2 kpl vuodessa.

Turha syyttää niitä työntekijöitä tai edes niitä puhelinmyyntifirmoja. Tarkistakaa omat tietonne rekisteristä ja säätäkää ne niin ettei puheluita tule.

  Re: Puhelinmyyjä pyysi että saisi merkitä työn tehdy

Lähettäjä: Jepjep 
Päivämäärä:   9.9.25 14:39:45

Markkinointikielto tehty. Ei auta.

  Re: Puhelinmyyjä pyysi että saisi merkitä työn tehdy

Lähettäjä: Weirdo 
Päivämäärä:   9.9.25 14:42:45

Joskus työtä tehneenä sanoisin että kuunnelkaa, koska jos ette kuuntele tai esim vastaa puhelimeen, niin teidän tiedot siirretään vain seuraavalle soittajalle. Mutta jos päästään ns kauppaan asti ja silti kieltäydytte, niin teidän tiedot poistetaan siitä kampanjasta. Mitään extraa työntekijä ei saa siitä, että kuuntelette loppuun asti.

  Re: Puhelinmyyjä pyysi että saisi merkitä työn tehdy

Lähettäjä: Mutsi 
Päivämäärä:   9.9.25 14:46:43

Tai sitten voitte siltä myyjältä pyytää että hän poistaa tietonne rekisteristään.

  Re: Puhelinmyyjä pyysi että saisi merkitä työn tehdy

Lähettäjä: ------- 
Päivämäärä:   9.9.25 14:51:46

Paras konsti päästä eroon lehtimyyjästä on kysyä, onko heillä pornolehtiä pistekirjoituksella, seksimaanikko mutta sokea vaari on sellaista vailla. Sitten vain syrjintäkortti pöytään ellei ole. Eivät soita toista kertaa samasta firmasta.
Pitäisi jo vihdoin koko puhelinmyynti tehdä laittomaksi, siitä ei saa oikeaa palkkaa ja se on silkkaa ihmisten häiriköimistä.
Kaikista raivostuttavimpia ovat feikki savon murteella muka lupsakkaasti no päevee päevee-myyjät, tekisi mieli mennä linjoja pitkin ja leipasta nenälle.
Joskus olen kysynyt, että oikeastiko arvostat itseäsi noin vähän, että todennäköisesti persnetolla rimputtelet ihmisille jonkun limaisen pomon tossun alla joka tienaa sillä että huoraat puhelimessa. Vaivaantuneen hiljaisuuden jälkeen usein lopettavat puhelun siihen.

  Re: Puhelinmyyjä pyysi että saisi merkitä työn tehdy

Lähettäjä: K 
Päivämäärä:   9.9.25 16:20:09

Robinson-puhelinmyyntikielto toimii.

  Re: Puhelinmyyjä pyysi että saisi merkitä työn tehdy

Lähettäjä: ..... 
Päivämäärä:   9.9.25 16:41:05

"Joskus olen kysynyt, että oikeastiko arvostat itseäsi noin vähän, että todennäköisesti persnetolla rimputtelet ihmisille jonkun limaisen pomon tossun alla joka tienaa sillä että huoraat puhelimessa. Vaivaantuneen hiljaisuuden jälkeen usein lopettavat puhelun siihen."

Olet kamala ihminen. Tuokin myyjä on vain yrittänyt tienata leipänsä itse sossupummina olon sijaan. Sehän olisi sinusta parempi, että maksat hänen joutenolonsa?

  Re: Puhelinmyyjä pyysi että saisi merkitä työn tehdy

Lähettäjä: Lehtimyyjä 
Päivämäärä:   9.9.25 18:21:10

Emme saa palkkaa puheluiden määrän mukaan. Myyjä ei pysty poistamaan mitään rekistä.

On todella ilkeää ja moukkamaista käytöstä laittaa puhelimen pöydälle.

"Mulla ainakin on kavereita jotka AINA tekee niin että tervehtii puhelinmyyjää ja sit laittaa puhelimen pöydälle ja katsoo kauanko juttua tulee :D :D"

Tällaisessa käytöksessä ei ole mitään hauskaa eikä huvittavaa. Eläisin sossnu rahoilla, jos en olisi myyntineuvottelijana

Tähän kommetti;

"Paras konsti päästä eroon lehtimyyjästä on kysyä, onko heillä pornolehtiä pistekirjoituksella, seksimaanikko mutta sokea vaari on sellaista vailla. Sitten vain syrjintäkortti pöytään ellei ole. Eivät soita toista kertaa samasta firmasta."

Et tiedäkään mitä kaikkea olen kuullut, ja silti saant kaupan aikaiseksi. Tuo ei pysäytä ammattitaitoist neuvottelijaa.

  Re: Puhelinmyyjä pyysi että saisi merkitä työn tehdy

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   9.9.25 18:44:10

Minä olen aina sanonut heti esittelyn jälkeen että "kiitos mutta eikiitos en osta mitään" ja katkaissut puhelun. Olen kuvitellut käyttäytyväni reilusti kun en ole tuhlannut myyjän aikaa.

  Re: Puhelinmyyjä pyysi että saisi merkitä työn tehdy

Lähettäjä: Lehtimyyjä 
Päivämäärä:   9.9.25 18:50:34

.. Se on reilua toimintaa.

Kommentti tähän: "Ja jos puhelut ei ole riittävän pitkiä niin kenkää tulee aika äkkiä." Ei puheluiden pituudella ole mtään väliä, kunhan kauppaa syntyy. Sitä ka montaa muutakin asiaa toki tarkkaillaan.

  Re: Puhelinmyyjä pyysi että saisi merkitä työn tehdy

Lähettäjä: # 
Päivämäärä:   9.9.25 19:11:56

Robinson ja salainen numero, ei huijaus-eikä myyntipuheluita.
Ainoastaan, jos joskus erehtyy täyttämään numeron johonkin arvontalipukkeeseen saattaa joku puhelu tulla.

  Re: Puhelinmyyjä pyysi että saisi merkitä työn tehdy

Lähettäjä: ------- 
Päivämäärä:   9.9.25 20:22:09

.... Niin siis kumpi on se pahis, minä joka ilmaisen tietäväni, että se toinen ei saa rahaa elääkseen, vaan häntä käytetään härskisti hyväksi, vai se, joka käyttää hyväksi? Sosiaalitoimistosta ja Kelasta puhelinmyyjä todennäköisesti pääasialliset tulonsa saa joka tapauksessa, joten mieluummin kannustan heräämään todellisuuteen ja hakemaan oikeita palkkatöitä, jossa ansiot tulee tekijälle itselleen.

  Re: Puhelinmyyjä pyysi että saisi merkitä työn tehdy

Lähettäjä: *** 
Päivämäärä:   9.9.25 20:31:45

No sinähän varsinainen hyväntekijä olet, kun v*ttuilet hyvin todennäköisesti työuransa alussa olevalle ihmiselle ja keksit nyt että mukamas kannustat hakemaan "oikeita palkkatöitä" tilanteessa, jossa työttömyys on ennätyskorkealla.

  Re: Puhelinmyyjä pyysi että saisi merkitä työn tehdy

Lähettäjä: Åä 
Päivämäärä:   9.9.25 20:37:04

"Pitäisi jo vihdoin koko puhelinmyynti tehdä laittomaksi, siitä ei saa oikeaa palkkaa ja se on silkkaa ihmisten häiriköimistä."

Tämä!! Ja en todellakaan kuuntele litanioita vaan sanon heti alkuun puheen päälle EI KIITOS ja painan punaista luuria.

  Re: Puhelinmyyjä pyysi että saisi merkitä työn tehdy

Lähettäjä: + 
Päivämäärä:   9.9.25 20:47:05

Älkää vastatko jos ette osaa olla kohteliaita.

  Re: Puhelinmyyjä pyysi että saisi merkitä työn tehdy

Lähettäjä: Åä 
Päivämäärä:   9.9.25 20:48:47

Onko paapattavat ja tuputtavat puhelinmyyjät sitten kohteliaita??

  Re: Puhelinmyyjä pyysi että saisi merkitä työn tehdy

Lähettäjä: ..... 
Päivämäärä:   9.9.25 21:14:25

".... Niin siis kumpi on se pahis, minä joka ilmaisen tietäväni, että se toinen ei saa rahaa elääkseen, vaan häntä käytetään härskisti hyväksi, vai se, joka käyttää hyväksi? Sosiaalitoimistosta ja Kelasta puhelinmyyjä todennäköisesti pääasialliset tulonsa saa joka tapauksessa, joten mieluummin kannustan heräämään todellisuuteen ja hakemaan oikeita palkkatöitä, jossa ansiot tulee tekijälle itselleen."

No voi että! Kylläpä olet todellinen hyväntekijä! My bad

  Re: Puhelinmyyjä pyysi että saisi merkitä työn tehdy

Lähettäjä: K 
Päivämäärä:   9.9.25 22:35:54

Ei tarvii olla ilkeä.
Kun kaikki kustannukset nous hemmetisti ja yksin makselin niin olo päivätyöstä huolimatta valittava että annanko laskujen mennä ulosottoon vai etsinkö lisäansioita.
Muuta ei ollut tarjolla joten hakeuduin puhelinmyyjäksi ja välillä melkein itkin aloittaessani vuoroa, kun se tuntui niin väärältä tehdä sitä.
Mutta, selvisin. Ei menny laskut ulosottoon.

  Re: Puhelinmyyjä pyysi että saisi merkitä työn tehdy

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   9.9.25 22:38:34

"ja hakemaan oikeita palkkatöitä, jossa ansiot tulee tekijälle itselleen"

Tätä provisiopalkkaista todellista p*skaduunia tekevä mitä todennäköisimmin ON hakenut vaikka mitä muuta työtä. Onhan tietysti näitä ammattihuijarimyyjiä, jotka nimenomaan haluavat olla puhelinmyyjiä ja tienaavat
pakkomyymällä muistisairaille vanhuksille, mutta iso
osa puhelinmyyjistä vihaa työtään eikä todellakaan
tekisi sitä enää päivääkään jos saisi jotain muuta.

En ole ollut puhelinmyyjänä, mutta puhelinhaastattelijana markkinatutkimusfirmalle olen ollut ja vaikka emme myyneet mitään, niin iso osa ihmisistä oletti, että myymme ja suhtautuminen oli sen mukaista. Muutenkin ne haastattelut olivat suurimmaksi osaksi aivan jonninjoutavaa pöpinää
eivätkä ne juuri ketään kiinnostaneet. Palkka oli pelkkä provisio ja mitään mahdollisuuksia itsensä elättämiseen ei sillä ollut. Siinä firmassa oli töissä monia jo iäkkäämpiä ihmisiä, joilla ei olisi ollut enää mitään asiaa työmarkkinoille. Lisäksi oli nuoria työelämän alussa olevia. Ei sitä sontaa kukaan olisi
tehnyt jos parempiakin vaihtoehtoja olisi ollut.

  Re: Puhelinmyyjä pyysi että saisi merkitä työn tehdy

Lähettäjä: .... 
Päivämäärä:   9.9.25 22:47:42

Feikkiä. Minulle on osunut kahdesti jokin arvontapalkinto saman firman lehtiin... Arvonnasta, johon voi muka osallistua täysin huomaamattaan :)

  Re: Puhelinmyyjä pyysi että saisi merkitä työn tehdy

Lähettäjä: AI 
Päivämäärä:   10.9.25 02:16:26

Eikö teille ole tullut näitä automaatti puheluita joissa tulee äänitettyä litaniaa. Ja yrittää olla kuin oikea puhelinmyyjä.
Ei se ole kuin hetki kun tekoäly puhelinmyyjät soittelee ja juttelee mukavia. Siinä sitten pähkäilet, onko siellä edes ihminen.

No ehkä automaatti soittelu on ainoa keino yrittää soittaa minulle, että soittaja pysyy järjissään. Pyydän puhelinmyyjää keromaan minkä yhtiön toimessa soittaa. Ja pyydän häntä liittämään esimiehensä linjalle, selvittämään miksi minun numeroon on soitettu. Viimeiseen 15 vuoteen en ole numeroa jakanut sellaiseen mistä voi päätyä mainontaan.

Yksi kyllästynyt lopettava puhelinmyyjä kertoi firmansa. Tein asiasta koosteen tiedoksi tietosuoja valtuutetulle.

Sääliä en tunne puhelinmyyjää kohtaa, oli sitten kuinka kurjassa tilanteessa tahansa että on joutunut aloittamaan puhelinhuoraamisen. Eli myymään avujaan "parittajansa" rikastuttamiseksi.

  Re: Puhelinmyyjä pyysi että saisi merkitä työn tehdy

Lähettäjä: Z 
Päivämäärä:   10.9.25 06:52:36

Laittakaa se Robinson-kielto, niin lakkaa myyjät soittelemasta.

  Re: Puhelinmyyjä pyysi että saisi merkitä työn tehdy

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   10.9.25 07:59:05

En vastaile näihin numeroihin, jotka näyttää olevan puhelinmyyntifirmoilta, tarkistan numeron myös netistä ja laitan heti estoon. En edes ole potentiaalinen asiakas sillä ei ole rahaa käytettäväksi muutenkaan saati heräteostoksiin joita markkinoidaan näin aggressiivisesti. Joten näin parasta kaikille.

  Re: Puhelinmyyjä pyysi että saisi merkitä työn tehdy

Lähettäjä: moo 
Päivämäärä:   10.9.25 08:43:30

Robinson-kielto toimii. Vain sellaiset soittaa, joihin on asiakkuus tai jos olen tuupannut numeroni johonkin arvontakuponkiin.

  Re: Puhelinmyyjä pyysi että saisi merkitä työn tehdy

Lähettäjä: K 
Päivämäärä:   10.9.25 08:48:01

''En vastaile näihin numeroihin, jotka näyttää olevan puhelinmyyntifirmoilta, tarkistan numeron myös netistä ja laitan heti estoon. En edes ole potentiaalinen asiakas sillä ei ole rahaa käytettäväksi muutenkaan saati heräteostoksiin joita markkinoidaan näin aggressiivisesti. Joten näin parasta kaikille.''

- Tämä on turhaa ja tätä saa tehdä hamaan tappiin asti. Laita se Robinson-kielto, niin puhelin lakkaa soimasta turhista soitoista. Helppoa ja kätevää, en tajua miksei laita tätä kieltoa päälle.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.