Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Lääketabletti jää aina nieluun, mikä auttaa?

Lähettäjä: Tilda 
Päivämäärä:   7.9.25 18:24:55

Aamulla pitää ottaa yksi lääke tyhjään mahaan ja enintään 1.5dl saa juoda vettä samaan aikaan.
Jää vaan aina nieluun kiinni.

Apteekissa sanoi että lääke ei tehoa jos jotain muuta juo sen kanssa. Terveydenhoitaja sanoi samaa.

Ideoita?

  Re: Lääketabletti jää aina nieluun, mikä auttaa?

Lähettäjä: Siiri 
Päivämäärä:   7.9.25 18:26:50

Liukasta tipalla oivariinia tai ruokaöljyä, ihan minivähän.

  Re: Lääketabletti jää aina nieluun, mikä auttaa?

Lähettäjä: Ei nyt omalla 
Päivämäärä:   7.9.25 18:31:25

Kastele ensin suuta pienellä huikalla, sitten nappi tosi pitkälle kielen päälle, melkein nieluun ja loput vedet päälle...?

  Re: Lääketabletti jää aina nieluun, mikä auttaa?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   7.9.25 18:35:00

Minulla auttaa jos jauhan ensin suussa pienen palan jotain vähän kiinteämpää (leivännurkkaa, banaaninpala tms) ja sitten tabletti samaan kyytiin ennen nielaisua. Voi sen mahan laskea edelleen tyhjäksi vaikka sinne menisi teelusikallinen banaania.

  Re: Lääketabletti jää aina nieluun, mikä auttaa?

Lähettäjä: Tilda 
Päivämäärä:   7.9.25 18:55:18

Kysyin tuosta tosiaan että eikö edes ihan vähän voi jotain syödä, että nieluun "aukeaa", ei kuulemma.

Siihen ei vastausta tullut että mitä lääke auttaa, kun vielä illalla klo 23 edelleen tuntuu nielussa.

Kivennäisveden kanssa otin yhtenä aamuna, koko ajan röyhtäsytti ja lääkkeen todella paha maku suussa tuntikausia.

Olen niellyt vettä aluksi niin, kun olisi jo tabletti menossa, muttei sekään oo auttanut. On kyllä aikamoinen ongelma tämä. Tabletti melkein panadolin kokoinen.

  Re: Lääketabletti jää aina nieluun, mikä auttaa?

Lähettäjä: Vini 
Päivämäärä:   7.9.25 18:56:23

Mikä on sellainen lääke, joka pitää ottaa vain veden kanssa? Ite otan kokiksen kanssa lääkkeet, koska muuten ne jää kurkkuun.

  Re: Lääketabletti jää aina nieluun, mikä auttaa?

Lähettäjätassu 
Päivämäärä:   7.9.25 19:02:37

Mä otan lääkkeet aina niin, että tilkka vettä suuhun, pilleri sinne, lisää vettä ja nielaisu, tarvittaessa vielä lisää vettä perään. Hiukan nurinkurisesti tuolla konstilla ongelmaksi muodostuu pienet pillerit, jotka onnistuu piiloutumaan eikä menekään kerralla alas... :D

  Re: Lääketabletti jää aina nieluun, mikä auttaa?

Lähettäjä: Tilda 
Päivämäärä:   7.9.25 19:15:55

Vini: Rybelsys

En edes juo limua, mehukivennäisvesi kelpaa kyllä

  Re: Lääketabletti jää aina nieluun, mikä auttaa?

Lähettäjä: RS 
Päivämäärä:   7.9.25 19:17:45

Eiköhän kyse ole semaglutidista eli Rybelsuksesta. Annoksesta imeytyy korkeintaan 1-2 % ohjeen mukaisestikin otettuna ja imeytymisessä on paljon vaihtelua. Mm. paaston pituuskin ennen ja jälkeen lääkkeenoton vaikuttaa lääkkeen hyötyosuuteen.

En lähtisi kikkailemaan imeytymiseltään näin herkän lääkkeen kanssa.

  Re: Lääketabletti jää aina nieluun, mikä auttaa?

Lähettäjä: RS 
Päivämäärä:   7.9.25 19:18:20

No siinähän aloittaja olikin jo ehtinyt lääkkeen mainita edellistä viestiä kirjoittaessani.

  Re: Lääketabletti jää aina nieluun, mikä auttaa?

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   7.9.25 19:23:15

Apteekista sitä paksua vettä, mitä se on nimeltään?

  Re: Lääketabletti jää aina nieluun, mikä auttaa?

Lähettäjä: uhoi 
Päivämäärä:   7.9.25 20:27:08

Jääkö sinulla mitkään muut lääkkeet nieluun kiinni vai pelkästään tämä rybelsus? Onko se siis yleinenkin ongelma sinulla vai onko tämä yksi lääke jotenkin erikoinen ja sillä on tapana jäädä kurkkuun kiinni?

Kysyn siis kun en tiedä ja minua kiinnostaa. Minulla ei ole koskaan ollut mitään ongelmia ottaa mitään pillereitä eikä ole koskaan jäänyt yhtään mikään tabletti kurkkuun kiinni, niin siksi kiinnostaa, että onko tässä joku kummallinen pinta-aine, joka liimaantuu kurkkuun...

Jotkut sulavat kapselithan ovat sellaisia, että kun ne laittaa suuhun, niin ne liimaantuvat limakalvoille ja ne voi joskus olla hankala saada nieltyä, mutta en tosiaan tästä rybelsuksesta tiedä, miksi se juuttuu sinulla kurkkuun.

Mutta miksi se on niin tehoton, että vain 1-2 % tabletissa olevasta lääkeaineesta imeytyy? Kuulostaa todella oudolta. Mikä tuossa on siis taustalla, että se on noin tehoton? Kysyn tämänkin siksi, kun kiinnostaa. En siis kommentillani morkkaa ketään. On vain asioita, jotka tulivat minulle tämän ketjun myötä ihan uusina asioina.

  Re: Lääketabletti jää aina nieluun, mikä auttaa?

Lähettäjä: Juu 
Päivämäärä:   7.9.25 20:51:27

Pilko pilleri niin pieniksi että varmasti menee alas. Minulla ollut jo useita vuosia ongelmia lääkkeiden nielemisessä. Joskus teininä minulle määrättiin ab kuuri ja se lääke oli ihan saaketin iso ja se oli juuri sellainen että sen kun kielelle laittoi niin se alkoi heti hajota ja maistui aivan käsittämättömän pahalta. Lääkäri määrätessään sanoi että ota oikeasti runsaalla vedellä.... Noh en kertaakaan saanut sitä nieltyä, joka kerta tuli oksennusrefleksin kanssa ulos, ja sen jälkeen en saanut enää mitää lääkettä nielusta alas. Minulta poistettiin viisauden hampaat pari vuotta sitten ja tätä varten rupesin ajoissa treenaamaan uudelleen tuota lääkkeen nielemistä kun tiesin että noista viisureista tulee joka kerta ab kuuri. Paljon treeniä se otti mutta nykyään menee jo ihan hyvin normi kokoset pillerit. Harjottelin tosiaan aluksi ihan sillä että nielaisin välillä tarkoituksella enemmän jotakin ruokaa, sitten jotain hyvän makuisia pastilleja tms. ja lopuksi vielä niin että soseutin esim banaania hieman ja siihen särkylääke kyytiin. Että juu ei nyt ihan liittynyt suoranaisesti aiheeseen tai ongelmaasi :--D

  Re: Lääketabletti jää aina nieluun, mikä auttaa?

Lähettäjä: jee 
Päivämäärä:   7.9.25 21:34:37

Minuakin kiinnostaa että muuttuuko se tabletin pinta kastuessaan sellaiseksi että juuttuu kurkkuun vai juuttuuko aloittajalla kaikki tabletit kurkkuun kiinni?

Jotkut lääkkeet liimaantuvat suuhun kun ne laittaa suuhun mutta kun ottaa vettä perään ja vähän purskuttaa/huljuttaa, niin tabletin pinta liukastuu ja menee ongelmitta alas.

Äidilläni on aina ollut ongelmia saada tabletit kurkusta alas. Pakko on kuitenkin saada kun on niin paljon lääkittäviä sairauksia. Mutta jättää usein kalkkitabletin ottamatta kun "se on niin iso". Mutta ei kuulemma jää kiinni, on vain hankala niellä kun on niin kookas. Minä taas olen ilmeisesti joku "putkikurkku" kun ei koskaan ole mikään jäänyt kurkkuun kiinni ja olen ihan mestari nielemään vaikka kourallisen tabletteja yhdellä vesikulauksella. Siksi kiinnostaakin että onko tuossa tabletissa joku liimapinta vai miksi se jää kiinni? Inhottavahan se on jos jää koko päiväksi tuntumaan. Mutta jääkö se vain tuntumaan vai oikeasti tarrautuu kiinni?

  Re: Lääketabletti jää aina nieluun, mikä auttaa?

Lähettäjä: Tilda 
Päivämäärä:   7.9.25 21:47:34

Aina ollut ongelmia niellä lääketabletteja. Yleensä syön jotain ja ruuan yhteydessä otan lääkkeet. Esimerkiksi aamun muut lääkkeet menee kun juo teetä ja syö pähkinöitä, hyvin menee silloin.

Tätä lääkettä ei saa jakaa, eikä murskata yms.

Tuo olikin ihan uusi tieto, että vain 1-2% imeytyy. Eli tästä 3mg tabletista ei vielä hyötyjä ole. Pari viikkoa vielä Tätä vahvuutta, sen jälkeen 7mg.

Usein tableteissa kova kuori, tämä jotenkin niin huokoinen tms että jää. Toisaalta, ei kyllä päivän mittaan edes katoa mihinkään. Omituista.

  Re: Lääketabletti jää aina nieluun, mikä auttaa?

Lähettäjä: qwerty 
Päivämäärä:   7.9.25 21:57:52

Voiko lääkkeen laittaa sinne vesilasiin ja sitten juoda isoin kulauksin?

  Re: Lääketabletti jää aina nieluun, mikä auttaa?

Lähettäjä: Tilda 
Päivämäärä:   7.9.25 22:38:26

Ota Rybelsus®-tabletti tyhjään mahaan, suositeltavimmin vähintään 8 tunnin paaston jälkeen.
Niele Rybelsus®-tabletti kokonaisena pienen vesimäärän (enintään 120 ml) kanssa. Älä jaa, murskaa tai pureskele tablettia, sillä ei tiedetä, vaikuttaako se semaglutidin imeytymiseen.
Kun olet ottanut Rybelsus®-tabletin, odota vähintään 30 minuuttia ennen kuin syöt, juot tai otat muita suun kautta otettavia lääkkeitä. Jos odotat alle 30 minuuttia, semaglutidin imeytyminen heikkenee.

Tälläiset on ohjeet ottaa lääke.

  Re: Lääketabletti jää aina nieluun, mikä auttaa?

Lähettäjä: RS 
Päivämäärä:   7.9.25 22:43:33

Juu, ei tosiaan saa murskata, pilkkoa tai liuottaa Rybelsusta.

Hyötyosuus ei kerro mitään lääkkeen tehosta. Lääke ei ole tehoton, vaikka sen hyötyosuus olisi pieni. Ei se muuten myyntilupaa saisi.

  Re: Lääketabletti jää aina nieluun, mikä auttaa?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   7.9.25 23:02:10

Jossain oli joskus vinkki että nojaa päätä vai oliko että kumartuu ihan eteenpäin kun nielee tabletin, mutta en tiedä olisko tosta oikeasti apua. :D

  Re: Lääketabletti jää aina nieluun, mikä auttaa?

Lähettäjä: - 15kg 
Päivämäärä:   8.9.25 03:04:21

Enpä ole tajunnut suhtautua noin vakavasti Rybelsuksrn ottoon, otan sen yleensä aamukahvin kanssa ja se tehoaa kyllä.

  Re: Lääketabletti jää aina nieluun, mikä auttaa?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   8.9.25 07:00:13

Sitruuna kiihottaa syljen eritystä, itselläni pelkkä sitruunan ajattelu saa "veden kielelle". Auttaisiko?

  Re: Lääketabletti jää aina nieluun, mikä auttaa?

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   8.9.25 08:51:13

Ihmettelen aina miksi ihmisten on niin vaikea ottaa lääkkeitä? Kyllähän sitä syödessäkin sujahtaa kurkusta alas porkkanan yms. paloja. Tosin elokuvat ylläpitävät käytöstä jossa käännetään pää taakse päin, kun niellään lääkettä. Ei niin, sehän on "elvytysasento" jossa henkitorvi avautuu ei ruokatorvi. Tuollatavalla nieleminen on lähes mahdotonta. Eihän me syödäkään päätä taaksepäin kallistamalla.

  Re: Lääketabletti jää aina nieluun, mikä auttaa?

Lähettäjä: Sol Angelica 
Päivämäärä:   8.9.25 09:12:15

Ja höpö höpö se sinne nieluun koko päiväksi jää.

"Siihen ei vastausta tullut että mitä lääke auttaa, kun vielä illalla klo 23 edelleen tuntuu nielussa."

Kyllä se sieltä on joko sulanut tai muun ruuan kanssa mennyt alas eli ongelma on sulla vaan korvien välissä.

  Re: Lääketabletti jää aina nieluun, mikä auttaa?

Lähettäjä: Tilda 
Päivämäärä:   8.9.25 11:07:49

Ja höpö höpö se sinne nieluun koko päiväksi jää.

"Siihen ei vastausta tullut että mitä lääke auttaa, kun vielä illalla klo 23 edelleen tuntuu nielussa."

Kyllä se sieltä on joko sulanut tai muun ruuan kanssa mennyt alas eli ongelma on sulla vaan korvien välissä.

Kyllä muuten jää kurkkuun.

Aamulla söin rahkaa, omenaa ja teetä, edelleen on kurkussa.

  Re: Lääketabletti jää aina nieluun, mikä auttaa?

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   8.9.25 11:57:04

Käy näyttämässä kurkkuasi lääkärille, nimittäin jos sinulla on tabletti kiinni limakalvolla joka päivä ainakin puolet vuorokaudesta, siihen kohtaan syöpyy aika nopeasti reikä.

  Re: Lääketabletti jää aina nieluun, mikä auttaa?

Lähettäjä: Kantri 
Päivämäärä:   8.9.25 13:10:52

Osta Medcoat-kalvoja apteekista.

  Re: Lääketabletti jää aina nieluun, mikä auttaa?

Lähettäjä: pk 
Päivämäärä:   8.9.25 13:47:18

Aloittaja on ns. sihtikurkku.

Jos lääke oikeasti syöpyy kurkkuun kiinni koko päiväksi, niin se on vaarallista. Jos lääkkeen pinta taas sulaa nopeasti ja juuri siksi se jää kiinni, niin vika on korviesi välissä, koska eihän se voi jäädä jumiin jos se sulaa heti :D

  Re: Lääketabletti jää aina nieluun, mikä auttaa?

Lähettäjä: Kana 
Päivämäärä:   8.9.25 13:49:13

Samaa ongelmaa aloittajan kanssa, tosin tuota kyseistä lääkettä en ole käyttänyt. Mutta ihan perus Buranan tai Panadolin kokoisten tablettien nieleminen on itselleni ollut aina tosi vaikeaa. Minulla on ihan lääkärin sanomana ahdas nielu eli ehkä tämä ongelma liittyy tällaiseen rakenteelliseen ominaisuuteen. Mikään hernettä isompi ei todellakaan vain holahda kurkusta alas nesteen mukana, kuten näyttää osalla vastaajista tapahtuvan. Tablettien nieleminen vaatii aina kunnon tsemppauksen alle ja siltikin on usein olo, että se tulee samaa vauhtia ylös. Tai ainakin vettä on rinnuksilla asti, kun sitä koittaa hotkaista kerralla paljon, että tabletti menisi alas. Onneksi ei ole mitään jatkuvia tablettilääkityksiä, paitsi e-pilleri, joka on niin pienikokoinen, että sen kanssa ei ole ongelmaa.

  Re: Lääketabletti jää aina nieluun, mikä auttaa?

Lähettäjä: Ööä 
Päivämäärä:   8.9.25 14:16:40

Kyllä se kurkussa oleminen on vain tunne.

  Re: Lääketabletti jää aina nieluun, mikä auttaa?

Lähettäjä: iuij 
Päivämäärä:   8.9.25 14:52:57

"Tablettien nieleminen vaatii aina kunnon tsemppauksen alle ja siltikin on usein olo, että se tulee samaa vauhtia ylös. Tai ainakin vettä on rinnuksilla asti, kun sitä koittaa hotkaista kerralla paljon, että tabletti menisi alas."

Ehkä se vika on juuri tässä. Tekee asiasta niin suuren numeron, ettei se taatusti onnistu.

Tabletit menee kyllä kurkusta alas ihan normaalilla vesimäärällä, ei tarvitse tukehduttaa itseään siihen kulaukseen.

Kun olen leikkaukseen mennyt, niin vesimääräksi on annettu lääkelasillinen, eli 30 ml. Ei enempää. Ihan hyvin on onnistunut 1 g panadolinkin nielaiseminen yhdellä kulauksella. Mutta enpä jää panikoimaan "iik ääk yyk öök ei tää onnistu yyk kuristun ääk tukehdun iik ääk".

  Re: Lääketabletti jää aina nieluun, mikä auttaa?

Lähettäjä: Tilda 
Päivämäärä:   8.9.25 15:31:54

Tuo Medcoat menee kokeiluun. Kiitoksia vinkistä. En moisesta ole koskaan kuullutkaan.

Lääkäri sanonut että jostain syystä ahdas nielu jonka takia vaikea ottaa tablettia.

Sappileikkurissa kun olin, ei ollut ongelmia laittaa hengitysputkea. Mutta koko pienempi kuin olisi muuten ollut.

Näköjään meitä muitakin olemassa joilla hankalaa niellä lääkkeitä.

  Re: Lääketabletti jää aina nieluun, mikä auttaa?

Lähettäjä: sjkd 
Päivämäärä:   8.9.25 15:40:07

"Sappileikkurissa kun olin, ei ollut ongelmia laittaa hengitysputkea. Mutta koko pienempi kuin olisi muuten ollut."

Niin... Niitä hengitysputkia on eri kokoisia :))) Myös keskosvauvoille omansa :D

  Re: Lääketabletti jää aina nieluun, mikä auttaa?

Lähettäjä: Tavis 
Päivämäärä:   8.9.25 19:15:30

"olen ihan mestari nielemään vaikka kourallisen tabletteja yhdellä vesikulauksella"

Sama. Vissiin tullut harjoiteltua tarpeeksi. :| Isommat tabletit menee helpoiten alas, kun heilauttaa päätä taaksepäin samalla kun nielaisee. Se viskaa ne sopivasti oikeaan suuntaan, ei ehdi huomata mitään. Eikä ne tosiaan keuhkoihin päädy, niin kuin joku tuolla uumoili. :D

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.