Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Jos r-landiaan vaihtuisi pressa, loppuisiko sota

Lähettäjä: -- 
Päivämäärä:   4.9.25 08:26:02

Tällaista mietin.

  Re: Jos r-landiaan vaihtuisi pressa, loppuisiko sota

Lähettäjä: -- 
Päivämäärä:   4.9.25 08:27:51

Suomen budjetissa nimittäin puolustusmenot näyttelevät nyt jo valtavaa osaa, ja tulevaisuudessa yhä enemmän satsataan puolustukseen.

Jos r-landiassa vaihtuisi valta, vähennettäisiinkö puolustusmenoja Suomessa (niin että kansalaisyhteiskunnan kehittämiseen jäisi enemmän rahaa)?

  Re: Jos r-landiaan vaihtuisi pressa, loppuisiko sota

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   4.9.25 08:29:29

Tuskin.

  Re: Jos r-landiaan vaihtuisi pressa, loppuisiko sota

Lähettäjä: fola 
Päivämäärä:   4.9.25 08:35:52

Suomen armeija tulee olemaan merkittävä työllistäjä tulevaisuudessa, sinne kannattaa pyrkiä!

  Re: Jos r-landiaan vaihtuisi pressa, loppuisiko sota

Lähettäjä: Paskahomma 
Päivämäärä:   4.9.25 08:53:58

Eiköhän siellä ole jo seuraava hullu jonossa ja treenattuna pestiin

  Re: Jos r-landiaan vaihtuisi pressa, loppuisiko sota

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   4.9.25 08:57:36

Kansassa on geenivirhe, ei se henkilöä vaihtamalla parane.

  Re: Jos r-landiaan vaihtuisi pressa, loppuisiko sota

Lähettäjä: Tiku82 
Päivämäärä:   4.9.25 09:06:30

Samanlainen sotahullu sieltä nousee valtaan. Kaikki toisinajattelijat putoaa ikkunasta.

  Re: Jos r-landiaan vaihtuisi pressa, loppuisiko sota

Lähettäjä: nomadi 
Päivämäärä:   4.9.25 09:24:49

Voi käydä ihan miten vain. Onhan siellä ollut hyviä ja rauhanomaisiakin pressoja, esim. Gorba. Todennäköisemmin valtaan kyllä kiipii joku hullu, jopa Putleria hullumpi.

Putikalla tuntuu toistaiseksi olevan tavoitteena vain entisten tsaarien suuruus, ja yli tämän tavoitteen hän ei ole yrittänyt valloittaa mitään.

  Re: Jos r-landiaan vaihtuisi pressa, loppuisiko sota

Lähettäjä: Paskahomma 
Päivämäärä:   4.9.25 10:23:31

Onhan siellä se Metukka vielä hullumpi ja tarjolla. Kansa alkaa olla sen verran aivopesty ja peloteltu, että mitään suurta tuskin saavat aikaan.

  Re: Jos r-landiaan vaihtuisi pressa, loppuisiko sota

Lähettäjä: hmm 
Päivämäärä:   4.9.25 10:37:23

Kun katsoo ajassa taaksepäin niin jokainen valtaapitävän vaihto on tuonut muutoksia. Myös naapurissa. Isompia, pienempiä ja kestoltaan vaihtelevia. Mikään muutos, missään asiassa, ei tuo suoraa totaalisen erilaista toimintamallia jne. välittömästi. Se mikä naapurimaassa on mielenkiintoista on se että siellä tosiaan todennäköisesti seuraaja valittuna, groomattuna ja odottamassa käskyä toimia. Tai astua valtaan. Todennäköisesti eri skenaarioita on pohdittu ja seuraajaehdokkaita on useampia koska noh, ajat ja tarpeet saattavat muuttua hyvinkin nopeasti. Todennäköinen tapahtumaketju on suunniteltu, samoin siihen kuuluvat kuviot ja kommunikaatio. Nähtäväksi jää koska muutos tapahtuu. Btw., osa uskoo ettei P ole alkuperäinen P vaan kaksoisolento.

Lännen kannalta huolestuttavinta on ettei tiedetä mitä/kuka siellä on seuraavaksi tulossa. Tuskin mitään parempaa, meidän kannalta. Mutta saattaahan ne yllättää. M kohdalla räksytys ja uho on pelkkää selviytymistaistelua. M tekee parhaansa välttääkseen lyhyen oppimäärän kurssin fenestraatiosta XDD

  Re: Jos r-landiaan vaihtuisi pressa, loppuisiko sota

Lähettäjä: // 
Päivämäärä:   4.9.25 13:31:59

Ei se maa tule koskaan muuttumaan. Kannattaa katsoa Martti J. Karin luento miksi Venäjä toimii niin kuin se toimii? niin ymmärtää vähän paremmin miten se järjestelmä toimii.

  Re: Jos r-landiaan vaihtuisi pressa, loppuisiko sota

Lähettäjä: hissa 
Päivämäärä:   4.9.25 13:38:53

Lyhyesti: Ei loppuisi.

  Re: Jos r-landiaan vaihtuisi pressa, loppuisiko sota

Lähettäjä: Drg 
Päivämäärä:   4.9.25 13:42:10

Olihan Putinkin ok vielä reilu 15 vuotta sitten. Sen jälkeen joko k.si nousi hattuun tai sitten oli vuosikausia esittänyt muuta tarkoituksella.

  Re: Jos r-landiaan vaihtuisi pressa, loppuisiko sota

Lähettäjä: Minä Vaan 
Päivämäärä:   4.9.25 13:45:55

Voi loppua tai sitten ei. Uusi pressa voisi tietty sanoa että kaikki oli Putinin vika ja sota loppuu. Nythän se jatkuu myös siksi että Putin taistelee kasvojensa menetystä vastaan kotimaassaan. Jotain pitäisi saada että voi sanoa että me voitimme ja kaatuneet pojat ei kuolleet turhaan.
Toinen mahdollisuus on että sieltä nousee toinen yhtä kahjo tilalle - tai vaikka vielä kahjompi. Vaikea sanoa mitä oikeasti ajatellaan- nyt jos eihalua pudota ikkunasta tai portaista niin pitää olla Putinin kanssa samaa mieltä.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.