Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Korvaavaa toimintaa ei-uskonnollisista retkistä?

Lähettäjä: Päiväkoti 
Päivämäärä:   3.9.25 15:29:28

Jos päiväkoti tai koulu järjestää uskonnollisen tapahtuman/retken (esim. joulu/kevätkirkko), pitää muille järjestää joku korvaava tapahtuma/retki.

Entäs, jos päiväkoti tai koulu järjestää retken, johon ei terveydellisistä syistä voi osallistua? Esim. retki kotieläinpihalle, mutta osalla lapsista paha eläinallergia. Pitääkö näille allergisille järjestää oma, korvaava retki?

Paikallinen kotieläinpiha oli kutsunut päiväkotiryhmän kylään, mutta päiväkoti ei ollut ottanut kutsua vastaan ja syyksi sanonut allergiset lapset, joille pitäisi järjestää korvaava retki. Kotieläinpiha olisi ollut ilmainen, mutta sopivaa (ilmaista) korvaavaa retkeä ei päiväkodin mukaan ole, joten kukaan ei pääse retkelle.

  Re: Korvaavaa toimintaa ei-uskonnollisista retkistä?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   3.9.25 15:36:09

Kyllä on hanurista. Puistoon tai metsään voi mennä ja sanoa sitä retkeksi. Problem solved mutta vissiin liian vaikeaa.

  Re: Korvaavaa toimintaa ei-uskonnollisista retkistä?

Lähettäjä: dkd 
Päivämäärä:   3.9.25 18:38:18

Kyllähän pitäisi järjestää jotain mihin kaikki pääsee mukaan, tai sitten allergisille oma juttu.

Mutta sitten yksi kysymys aiheen vierestä:
Jos uskonnolliset lapset askartelevat jotain uskonnollisia juttuja, kuten joulu- tai pääsiäiskoristeita tai joulukortteja, niin tekevätkö uskonnottomat jotain omia askarteluitaan? Vai tekevätkö kaikki samoja joulu- ja pääsiäisjuttuja? Vai onko niistä luovuttu päiväkodissa kokonaan?

Olen itse uskonnoton ja lapsena päiväkodissa meillä uskonnottomilla oli jotain omia uskonnottomia hetkiä kun muut menivät uskontokirkkoon. Mutten kyllä yhtään askarteluista muista, että olisimme askarrelleet jotain omia juttuja. Ihan samoja uskontojoulupääsiäisasioita me uskonnottomatkin askarelimme.

  Re: Korvaavaa toimintaa ei-uskonnollisista retkistä?

Lähettäjä: Pii 
Päivämäärä:   3.9.25 20:25:18

Jos lapsi on noin allerginen, ettei edes ulkotiloissa voi katsella eläimiä, niin miten voi olla tavallisessa päiväkodissa? Muilla lapsilla kun voi olla kotonaan eläimiä, ja lapset aivan varmasti kuljettavat allergeenejä mukanaan päiväkotiin. Mutta helppoa olisi järkätä korvaava retki, puisto, metsä, kauppatori...

dkd, mitä uskonnollista askartelit? Meillä on tehty tonttuja, pupuja ja istutettu kevätruohoa. Nuo voi tavallaan liittää kristillisiin juhliin, mutta eivät ole uskonnollisia. Tontut on itseasiassa pakanallista perua. "Puput" on lapsille sekä pupuja että jäniksiä, ja jäniksen hankipojat on kevään ensi merkkejä. Samoin ruohon- tai viljanistutus.

  Re: Korvaavaa toimintaa ei-uskonnollisista retkistä?

Lähettäjä: ----- 
Päivämäärä:   3.9.25 20:29:44

Päiväkodeissa ja kouluissa askarrellaan ei-uskonnollisia joulu- ja pääsiäisaiheita, kuten tonttuja, kuusia, pipareita, tipuja, pupuja, noitia jne. Enkeleitä ei enää tehdä, paitsi jos ryhmässä kaikki kuuluvat kirkkoon, tai vaihtoehtoisesti niitä voi tehdä uskonnon tunnilla.

T: Ope

  Re: Korvaavaa toimintaa ei-uskonnollisista retkistä?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   3.9.25 20:57:47

Joulu ei ole uskonnollinen juhla alunperinkään.

  Re: Korvaavaa toimintaa ei-uskonnollisista retkistä?

Lähettäjä: zäkä 
Päivämäärä:   3.9.25 22:11:43

Onhan se ollut uskonnollinen juhla aina.

  Re: Korvaavaa toimintaa ei-uskonnollisista retkistä?

Lähettäjä: Minä Vaan 
Päivämäärä:   4.9.25 02:02:20

No eipä alkujaan ole ollutkaan. On ollut joku pakanallinen keskitalven juhla jonka kristinusko sitten muuttanut.

  Re: Korvaavaa toimintaa ei-uskonnollisista retkistä?

Lähettäjä: Hmm 
Päivämäärä:   4.9.25 06:33:39

En mä kyllä käsitä, miksi kaikille pitäisi järjestää jotakin korvaavaa, jos kukaan ei sinne retkelle lähde. Se olisi eri juttu, jos muu ryhmä menee, ja allergiset jää päiväkodille. Näinhän se menee noissa kirkkojutuissakin.

Meidän päiväkodilla käyvät kyllä metsäretkillä jne, jos aikuisia on tarpeeksi.

  Re: Korvaavaa toimintaa ei-uskonnollisista retkistä?

Lähettäjä: nomadi 
Päivämäärä:   4.9.25 07:40:41

Omassa lapsuudessa ei askarreltu koulussa isänpäiväkortteja, koska yhden luokkalaiseni vanhemmat olivat, hui, eronneet. Nykyäänhän joka toisella on eronneet vanhemmat ja vaikka millaisia uusperhekuvioita.

  Re: Korvaavaa toimintaa ei-uskonnollisista retkistä?

Lähettäjä: Opiksi 
Päivämäärä:   4.9.25 07:51:47

"Mistä joulu on peräisin?
Suomen kielen sana joulu tulee sanasta yule, joka on muinainen germaanien talvijuhla. Antiikin Roomassa oli ennen tapana juhlia joulukuussa aurinkojumalaa ja maanviljelyn jumalaa."

  Re: Korvaavaa toimintaa ei-uskonnollisista retkistä?

Lähettäjä: Kupu 
Päivämäärä:   4.9.25 08:05:48

Älytöntä tämä nykymeininki. Menkööt muut metsäretkelle lähimetsään. Uskonnottomatkin voivat siellä kkrkossa käydä sivistämässä itseään eri uskonnoista ja perinteistä. Lapsethan asiasta ei ymmärtäisi vinkua mutta vanhemmat on idiootteja... ihan kuin se lapsi siitä joksikin menisi, jos kuulee jotain jostain uskonnosta.

  Re: Korvaavaa toimintaa ei-uskonnollisista retkistä?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   4.9.25 08:25:18

Mitäs olette noin rajoittuneita ja viette lapsenne samaan suohon.

Siis liittyen uskonnottomien asennevammaan askarrella pääsiäisenä pahvista pupu.

Terveisin itsekin ei kirkkoon kuuluva mutta lapsi saa osallistua kaikkeen. Niin mekin lapsena osallistuttiin ja opittiin.

  Re: Korvaavaa toimintaa ei-uskonnollisista retkistä?

Lähettäjä: 123 
Päivämäärä:   4.9.25 08:59:42

"Kotieläinpiha olisi ollut ilmainen, mutta sopivaa (ilmaista) korvaavaa retkeä ei päiväkodin mukaan ole, joten kukaan ei pääse retkelle."

No eivät ne lapset edes tiedä, että jäivät jostain retkestä paitsi, jos ei sitä hierota niiden naamalle, että voivoi tällainen olisi nyt ollut, mutta ettepä pääse kun kaikki eivät olisi voineet tulla mukaan.

  Re: Korvaavaa toimintaa ei-uskonnollisista retkistä?

Lähettäjä: Päiväkoti 
Päivämäärä:   4.9.25 11:59:46

^ Ei ne lapset tiedäkään, mutta mitäpä luulet, haluaako kotieläinpiha jatkossa tarjota ilmaiseksi mitään, kun on ”terveydelle vaarallinen” paikka.

  Re: Korvaavaa toimintaa ei-uskonnollisista retkistä?

Lähettäjä: Hmm 
Päivämäärä:   4.9.25 12:20:19

No sitten ei tarjoa. Eipä se kotieläinpihalla käyminen ole mikään pakollinen, vaikka onkin kiva, juttu.

Eräältä päiväkodilta kävivät retkellä karjatilalla katsomassa lehmiä. Ihan kaikki ei tee sitäkään.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.