Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Salaattireseptejä

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   31.8.25 20:25:13

Laittakaa parhaat salaattireseptinne kehiin. Nyt ei mahdollisuutta lämmittää lounasta ja salaatti-tomaatti-kurkku-oliivi-fetasalaatti alkaa jo tulla ulos korvista.

  Re: Salaattireseptejä

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   31.8.25 20:36:20

Uuninpellille
- vuohenjuustoa tai halloumia siivuina tai palasina (ite käytän halloumia)
- kirsikkatomaattia puolikkaina
- punasipulia siivuina
- salaattisiemensekoitusta (esim. Pirkka, sis. auringonkukan-, pinjan- ja kurpitsansiemeniä)
Päälle oliiviöljyä ja mustapippuria myllystä. Paista uunissa 175 asteessa sen aikaa, että juusto vähän sulaa, vartti on ihan jees aika.
Koosta lautaselle vihreä salaattipohja ja läimäise uuninpelliltä päälle. Parasta suoraan uunista, mutta menee myös kylmänä.

  Re: Salaattireseptejä

Lähettäjä: Pii 
Päivämäärä:   31.8.25 20:37:46

Ei salaatteihin mitään reseptejä tarvita. Yhdistä kaikenlaista mistä pidät ja mitä on saatavilla. Lounaalle vähän ruokaisampia juttuja.

Itse lähtisin koostamaan lounassalaattia proteiinista. Se voi olla lihaa, kanaa, kalaa, papuja, juustoa... Siihen kaveriksi hiilareita esim. riisiä, pastaa tai perunaa. Sitten salaattia ja muita vihanneksia tai hedelmiä. Salaatinkastikkeesi vaikka oliiviöljyä tai valmiskastikkeita.

  Re: Salaattireseptejä

Lähettäjä: Tämä hyvää 
Päivämäärä:   31.8.25 20:58:01

Punajuurta, sipulia ja omenaa sopivasti pilkottuna
Vähän suolaa ja valkopippuria

  Re: Salaattireseptejä

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   31.8.25 21:10:34

Nooo en tiedä onko salaatti mutta bowl, joka menee kylmänä.

Riisiä vähän pohjalle, päälle tuoretta mangoa, kaalia, kurkkua, porkkanaa, retiisiä, edamamepapuja, maissia, tofua, majoneesi ja teriyaki-soossi. Voi laittaa vaikka paahdettua sipulia tai pähkinöitä.

  Re: Salaattireseptejä

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   31.8.25 21:14:03

No ei kai tässä nyt kirjaimellisesti reseptiä kaivatakkaan, varmaan aloittaja tarkoitti enemmän ideoita ja inspiraatiota....

Itselläkin junnaa aina samat saldet ja ruuat, joten seurailen tätä ketjua :-)

  Re: Salaattireseptejä

Lähettäjä: Minä Vaan 
Päivämäärä:   31.8.25 21:14:20

Ruokaisa hyvä salaatti:
Keitettyjä makaroneja
Tonnikalaa
Herne maissi paprikaa
Juustokuutioita esim edam
Purjoa
Omenaa
Sinappinen kastike

  Re: Salaattireseptejä

Lähettäjä: # 
Päivämäärä:   31.8.25 21:32:46

Pohjalle salaatti, tomastti, kurkku ja paprika ja siihen lisäksi:
-tonnikalaa, perunaa, kanamuna ja kapriksia
-paahdettua punajuurta, palsternakkaa, porkkanaa ja vuohenjuustoa
-tofua, siemeniä/pähkinöitä, paahdettuja juureksia
-cheddarkuutioita, soijasuikaleita, nauhoja, jalapenoja
-paahtopaistisiiivuja, paahdettua juureksia, piparjuuri-ruokakermaa, suolakurkkua, pikkelöityä punakaalia ja sipulia
-kylmä-/lämminsavulohta, juureksia, perunaa

Kastikkeeksi mikä nyt sattuu maistumaan, joko kermaviilipohjaista tai erilaisia öljyjä mausteiden ja etiikan tai sitruunamehun kanssa. Kannattaa kokeilla esimerkiksi tofua kanssa paahdettua seesamiöljyä.
Tai ota mallia Picnicin salaateista, niistä saa ainakin ideoita jos omat ajatukset loppuvat.
Pakkaa salaatit pieneen kylmälaukkuun kylmäkallen kanssa, säilyvät ihan hyvin lounasaikaan asti. Kastike kannattaa laittaa erilliseen astiaan jotta salaatista ri tule vetistä.

  Re: Salaattireseptejä

Lähettäjä: Mummotamma 
Päivämäärä:   31.8.25 22:30:18

Jääkaappi kuitenkin käytössä?
Syötkö lihaa? Kanaa? Kalaa (lohta, tonnikalaa) ? Kananmunaa?
Itse pidän salaattipäiviä, mutta lisään kyllä aina jotakin noista edellä mainituista mukaan...

  Re: Salaattireseptejä

Lähettäjä: Mona 
Päivämäärä:   31.8.25 22:42:06

Rucola, pinaatti, tomaatti, paprika, kurkku, punasipuli. Kastikkeeksi esim Apetit salaattijuusto garlic&olives. Vasta syödessä sekaan raejuustoa ja mieleistä proteiinia kuten kanaa ( vuolulastut näppäriä ja grillattu kana mielestäni ihanaa ) tai tonnikalaa, pikkupurkeissa esim Pirkalla oikein hyvää ja sopivan kokoinen määrä, keitettyä kananmunaa... :)
Tai sitten maustettu, keitetty riisi, punasipuli, hemapaa ( tai tuoreita kasviksia ) ja tonnikalaa. Itse laitan vaihdellen erilailla maustettuja; tilli, sweet chili, vihreä curry... Oikein hyvää kylmänäkin :)

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.