Lähettäjä: Pisara
Päivämäärä: 30.8.25 22:03:51
Taloudellisista syistä siirsin hevoseni tallille jossa kiertävät tallivuorot omistajien kesken.
Aamutallilla on tekijä, mutta päivä-ja iltatallit hoidetaan omistajien kesken.
Tallin omistaja asuu toisella paikkakunnalla 70km päässä, eikä osallistu tallin pyörittämiseen muutoin kuin hankkimalla heinät ja kuivikkeet.
Tämä järjestely tunnostaa todella sekavalta. Tallivuorot on sovittu kalenteriin, mutta käytännössä Whatsapp -ryhmä laulaa päivittäin jostain muutoksista: milloin pampulan voi jättää ulos, tulen itse hoitamaan myöhemmin; milloin en pääsekään tulemaan, voisko joku ottaa pimpulan sisälle; pumpulin iltaruuat voi jättää sankkoon / antaa ulos / antaa sisälle, tulen /en tule aiemmin /myöhemmin. Yhdelle voi antaa heinää vain pikkutupsun, toiselle ei ollenkaan, kolmannelle kaikki kerralla (riippuen mihin aikaan omistaja tulee jos tulee)
Koko paletti on todella epäselvä, aikatauluja ja selkeitä pelisääntöjä eikä toimintatapoja ei ole sovittu. Hevoset ovat hermostuneita, tallilla rampataan pitkin yötä, toiset syö ja toiset ei.
Onko tämä kimppatalli-systeemi oikeasti aina tällaista? En ole vuoroja vastaan, päinvastoin voisin tehdä kohta vaikka kaikki iltatallit niin saataisiin joku tolkku tähän.
Tallin omistaja ei ota kantaa, sanoo että sopikaa keskenänne.
|