Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Huono kasvukesä kasveille

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   27.8.25 15:44:05

Menikö kellään näin huonosti:
Istututin paljon eri kasveja keväällä; mikään ei kasvanut.

Tomaatit laitoin maaliskuussa itämään. Nyt niitä on, mutta ihan vihreitä. Eivät tule ehtimään kypsyä.

Istutuin ruiskukkaa kukkapenkkeihin. Aina on kasvanut, nyt ei yhtään kukkaaa.

Heittelin samettikukan siemeniä kukkapenkkiin, kun luin, että siellä ne alkavat kasvamaan, Ei kasvanut..

Kylvin hernettä laatikkoon. Joitai palkoja ilmestyi ja odotin että tulevat isommiksi. Eräänä päivänä kaikki olivat hävinneet.

Istutin naurista. Ei noussut taimikaan.

Istutin perunaa; tullut ihan pieniä yksilöitä muutamia.

Laitoin kuukausimansikkaa ohjeen mukaan, kun sai vielä kylvää. Meni koko kesä, ennenkuin taimikaan nousi. Nyt ovat suurehkot lehdet muutama kukka mutta ei mansikan mansikkaa. Luki, että joka kuukausi saa mansikkaa..

Kaikkiin laitettu myös lannotteita.

Ainoa mikä jotenkin kasvoi, salaatti, koska satoi runsaasti. Samoin basilikaa sai vähän nousemaan ruukuissa, mutta maassa ei kasvanut tuon taivaallista.

Kaikki mitä laitoin kaupan yrteistä maahan, mätäni.

Niin ja auringonkukkaa kylvin ensin pieniin ruukkuihin. ei noussut kuin 1 taimi. Sekin katksesi, kun laitoin maahan.

Että sellasta kivaa.

  Re: Huono kasvukesä kasveille

Lähettäjä: , 
Päivämäärä:   27.8.25 17:12:04

Lohduttavaa etten ole ainut jolla meni kausi pieleen. Tosi hitaasti ja huonosti kasvoi kaikki.

  Re: Huono kasvukesä kasveille

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   27.8.25 17:14:23

Meillä kasvoi parvekkeella ihan mukavasti tomaatit ja chilit, kylvin muistaakseni maaliskuun lopulla/huhtikuun alussa. Samaten kesäkurpitsasato pihalla ja kurkut myös parvekkeella, useampia kiloja keräiltiin.

Viime vuonna sato oli silti tätä vuotta parempi, mutta tänä vuonna vältyttiin täysin hyönteisinvaasiolta. Edes kirvoja ei näkynyt, liekö kylmä alkukesä syynä tähän positiiviseen käänteeseen.

  Re: Huono kasvukesä kasveille

Lähettäjä: Najadi 
Päivämäärä:   27.8.25 17:25:38

Huono vuosi meilläkin. Ainoa joka lopulta alkoi kasvaa oli kesäkurpitsa. Porkkanat ovat tulitikun kokoisia vaikka kylvin siemenet hyvissä ajoin keväällä. Lantut kasvattivat lehtiä, mutta mukulat eivät kasvaneet. Suurinkin oli alle nyrkin kokoinen. Palsternakka ei kasvanut lainkaan.

Ai joo, peruna kasvoi kohtuullisesti, mutta paremminkinnolisi voinut.

  Re: Huono kasvukesä kasveille

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   27.8.25 17:34:13

No eipä tuolla kylmässä kasva. Kesä oli todella lyhyt.

  Re: Huono kasvukesä kasveille

Lähettäjä: K 
Päivämäärä:   27.8.25 17:41:24

Sama täällä. Hernettä tuli vähän silloin kun oli helteet ja mansikkaa. Herne kukkisi mutta kylmää on... Perunaa vähän. Kaikki kurpitsat epäonnistuivat. Tomaatit myös vihreänä.

  Re: Huono kasvukesä kasveille

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   27.8.25 17:43:04

Istutin perunaa multasäkkiin kuten joka vuosi. En tiedä mitä tapahtui, ei tullut yhtään tainta niistä. Hyvä valmis lannoitemulta ja lämmin paikka.

Istutin 9 kesäkurpitsan tainta. Puolet kuoli kesäkuussa kylmään ja homeeseen. 4 vielä elossa mutta ei yhtään kurpitsaa ja lehdetkin jäivät pieniksi.

Kesäkukkia kylvin suoraan karhittuun maahan, ei noussut mitään pintaan.

Kaiken huippuna jopa minttu joka normaalisti valloittaa kaikki paikat on kitunut ja huonon näköistä.

Kaupan yrteistä jopa salaatti joka yleensä myös hienosti kasvaa, mätäni maahan

Joka vuosi olen satoa saanut, en tällaista satovuotta muista ennen olleen.

  Re: Huono kasvukesä kasveille

Lähettäjä: ö 
Päivämäärä:   27.8.25 19:46:45

Pisteelle tiedoksi, että ne tomaatit voi kerätä sisälle kypsymään. Otat vaikka kaupasta tyhjän/tyhjiä tomaattilaatikoita ja keräät ne ennen yöpakkasia niihin. Huoneenlämmössä kypsyvät pikkuhiljaa. Viimeiset voivat vähän rypistyä, mutta ruoanlaitossa menevät nekin.

  Re: Huono kasvukesä kasveille

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   27.8.25 20:10:36

Huonoa ollut jopa täällä suomen eteläkärjessä.
Normaalisti varastot täynnä, syödään pitkälle talveen itse kasvatettua ja lahjoitetaan, nyt hädin tuskin mitään. Kesäkurpitsaa vähän, pari talvikurpitsaa tulossa. Salaattikin kitui. Tilliä pari vartta.

Heinä kasvoi kovasti kyllä. Ja naapurilla näytti vilja menestyvän.
Ja kaalin tuholaisia ei juuri ole, kasvatin pari lehtikaalin tainta. Ne kyllä kasvaa kohtalaisesti. Kohta varmaan peura tulee ja syö nekin.

Ensi vuonna sit uusi yritys

  Re: Huono kasvukesä kasveille

Lähettäjä: *Remontti Riku * 
Päivämäärä:   27.8.25 20:19:02

Jotain jännää on ollut keväällä myydyssä puutarhamullassa.
Ruokavirasto ja THL ovat varoittaneet, että siitä on löytynyt esimerkiksi legionellaa normaalia enemmän.
Ilmeisesti kompostoinnissa on jotain mennyt vituiksi.

  Re: Huono kasvukesä kasveille

Lähettäjä: nääh 
Päivämäärä:   27.8.25 20:24:08

Kesäkukkia oli mutta huonosti kasvoivat ja kukkivat, oli kyllä onneton kesä, kesäkuu tosi kylmää ja heinäkuussa muutama viikko kovia helteitä ja sitten taas kylmeni.

  Re: Huono kasvukesä kasveille

Lähettäjä: Eikaikillekasveill 
Päivämäärä:   27.8.25 20:56:45

Ei noin huonosti mennyt.
Voin sanoa että basilika tarvitsee niin paljon lämpöä että ei ne tänä kesänä oikein tykänneet ulkona olla minullakaan. Kuistilla sitä vastoin kasvavat hyvin vieläkin.
Ruiskukkia kylvin itsekin ja unikoita mutta heikosti kukkivat jos yleensä itivät.
Sellaista se välillä on. Ei kannata lannistua vaan ottaa opikseen.
Minulla luottokasvit ovat sipuli, peruna, tilli, persilja, avomaankurkku ja kesäkurpitsa. Ne onnistuvat. Mitään punajuuria tai nauriita en edes yritä enää kasvattaa.
Märkyys kuritti meillä pellollakin esim.ohrakasvustoa. Sitten taas kaura kasvoi hyvin ja vehnä siltä väliltä. Vuodet eivät ole veljeksiä sanotaan ja maanviljelijä tietää tämän erityisen hyvin!

  Re: Huono kasvukesä kasveille

Lähettäjä: # 
Päivämäärä:   27.8.25 21:05:27

Surkea sato täälläkin, kesäkuu oli niin kylmä, ettei kasvu lähtenyt käyntiin, heinäkuussa kasvoivat ja tomaattejakin on jonkin verran puskissa, mutta ei näytä kypsyvän. Mietin tässä mitähän sitä tekisi vihreistä tomaateista. Kesäkurpitsoja tuli/tulee muutamia, mutta osa homehtui jo alle 5 senttisenä. Toivottavasti muutama spagettikurpitsa jaksaisi kypsyä.
Omenia ei tänä vuonna näytä tulevan juuri lainkaan ja peurat söivät kaikki karviaiset.

  Re: Huono kasvukesä kasveille

Lähettäjä: Puutarhuri 
Päivämäärä:   27.8.25 21:13:38

Riku, tuo ei ole syy tämän kauden huonolle kasvulle (paikkakunnittain ja kadvvuolosuhteet huomioon ottaen).

  Re: Huono kasvukesä kasveille

Lähettäjä: Minerva 
Päivämäärä:   27.8.25 21:50:49

Huono sato meilläkin. Avomaankurkkuja tuli hyvin vähän, kasvihuonekurkkukin jäi alle normaalin sato-odotuksen. Porkkanat ja perunat todella pieniä. Kesäkurpitsoja tuli vain muutama. Tomaatinraakileita on paljon, mutta eivät ehdi kypsyä. Pitää ottaa niitä sisälle ja toivoa, että edes osa kypsyisi. Munakoisot tekivät muutaman hedelmän, mutta ne ovat todella pieniä. Paprikat eivät ehdi kypsyä

Herneet eivät ensin itäneet, seuraava kylvö onnistui, mutta satoa on tullut vähänlaisesti. Nauriit eivät oikein ole kasvaneet.

Salaatti on ainoa mikä menestyi. Ai niin ja sipulit näyttävät kelvollisilta.

  Re: Huono kasvukesä kasveille

Lähettäjä: *Remontti Riku * 
Päivämäärä:   27.8.25 22:41:11

"Riku, tuo ei ole syy tämän kauden huonolle kasvulle (paikkakunnittain ja kadvvuolosuhteet huomioon ottaen)."

Totesin vain, että tuo voi olla osasyy.
Paskaa multaa on myyty.

  Re: Huono kasvukesä kasveille

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   27.8.25 22:48:43

Tänä vuonna rastaat putsasivat yhdessä päivässä viitisenkymmentä viinimarjapuskaa, toistakymmentä saskatoonia, hunajamarjat, karviaiset, tyrnit ja mansikat. Söivät jopa raa'at marjat. Vuosikymmeniä marjoja on riittänyt sekä linnuille, että ihmisille aivan ongelmitta.

Millainenkohan talvion tulossa, kun linnut ahmivat varastoon?

  Re: Huono kasvukesä kasveille

Lähettäjä: *Remontti Riku * 
Päivämäärä:   27.8.25 23:05:56

"Millainenkohan talvion tulossa, kun linnut ahmivat varastoon?"

Vanhan kansan uskomus, että pihlaja ei kannata kahta satoa.
Eli jos on paljon marjaa, niin ei tule lunta ja sama toisinpäin.

Tulossa siis runsas luminen talvi.

  Re: Huono kasvukesä kasveille

Lähettäjä: kuu 
Päivämäärä:   28.8.25 00:18:15

Ikävä kuulla, että noin monella on ollut huono satovuosi. Meillä kyllä on ollut ihan hyvä, toki vähän hitaasti lähti kasvu liikkeelle ja talvikurpitsoja vähän jännäsin, että ehtivätkö, mutta näyttävät nekin nyt valmistuvan.

Kesäkurpitsoja tuli kasoittain taas kerran, pensapapuja muille jaeltavaksi, avomaankurkkuja ihan mukavasti, sipulit kasvoivat ennätysmäisen isoiksi (tykkäisin pienemmistä), parsakaalia tulee ihan ok, lehtikaalia, persiljaa, tilliä, salaattia, pinaattia, purjoa, härkäpapua, perunaa jne. Näissä ei missään valittamista.

Porkkanat eivät ole yhtä isoja kuin yleensä tähän aikaan ja osasta niistä naatit näivettyi ennen kuin ehtivät kasvaa. Palsternakat taitavat jäädä myös pienehköiksi, toivottavasti vielä kasvavat ennen nostoaikaa. Näiden suhteen ei siis ole ollut niin hyvä vuosi.

Lounais-Suomessa kasvejani kasvattelen.

Marjoista ja linnuista täytyy kyllä myös todeta, että putsasivat viinimarjapensaita marjoista tänä vuonna kyllä harvinaisen innokkaasti. Mustikkasato ei ole yhtä hyvä kuin viime vuosina, mutta kyllä niitäkin sentään niille löytyisi.

  Re: Huono kasvukesä kasveille

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   28.8.25 00:33:16

Lounais-Suomi täälläkin ja kaikki epäonnistui. Se on niin erilaista onko meren äärellä vai onko siihen matkaa. Meillä mummulassa niin lämmin paikka että siellä varmaan kasvaisi banaanikin mutta siitä 50km merta kohti meille kotiin ja on niin kylmää kesälläkin. En tiedä miksi jaksan vuosi toisen jälkeen yrittää.

  Re: Huono kasvukesä kasveille

Lähettäjä: Q 
Päivämäärä:   28.8.25 01:03:26

No kun kesä oli sen 3 viikkoa niin mikäpä siinä kasvaa. Tämän takia Suomessa eläintuotanto on pakollinen, muuten tulee nälkä, jos tällainen kesä tulee.

Heinä kasvoi, mutta kuivaksi heinäksi tehtävä oli jo vanhaa kun sitä pääsi korjaamaan ja aikaisemmat kastui. Eli paska satovuosi täälläkin.

  Re: Huono kasvukesä kasveille

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   28.8.25 01:13:14

oi voi kyllä rehottaa, ihan silmissä kasvaa nokkoset ja rikkaruohot. mikään toivottu sitten taas ei.
ei oikein mene järkeen.
kirvoja ja muita tuholaisiakin on paljon.

  Re: Huono kasvukesä kasveille

Lähettäjä: Nostradamus 
Päivämäärä:   28.8.25 01:14:35

Tervetuloa ilmastonmuutokseen. Odottakaas, kun tämä alkaa mennä sinne tasolle ettei kaupoissakaan ole enää ruokaa, tai se maksaa niin paljon että ainoastaan rikkailla on varaa syödä...

  Re: Huono kasvukesä kasveille

Lähettäjä: Dark Jedi 
Päivämäärä:   28.8.25 07:13:22

Meillä ainoastaan perus vihreä kesäkurpitsa ja lehtisalaatti kasvaneet normaalisti. Kaikki muu on ollut ihan kitukasvuista tai siemenet ei itäneet ollenkaan(jättikurpitsaa, paria erilaisempaa kesäkurpitsaa, paria papua, herneitä, krassia,....). Porkkanat on sellaista Barbie- kokoa. Auringokukista iti yksi viidestä erilaisesta, eivät ole vielä edes kukkineet.

  Re: Huono kasvukesä kasveille

Lähettäjä: sam 
Päivämäärä:   28.8.25 07:34:05

Kohtuullisesti kasvanut oikeastaan kaikki. Alkukesän viileässä oli joidenkin kasvien itämisen kanssa haasteita, mutta laitoin sitten epäonnistuneet uudelleen ja kyllä niistä on nyt tullut ja tulee edelleen satoa. Tomaatit, paprikat, chilit, munakoisot, parsat, kurkut, kurpitsat, mansikat, herneet, erilaiset sipulit, yksi- ja monivuotiset yrtit tehneet ihan normaalisadon, hedelmäpuista vain osa ja mm kaikki omenat tänä vuonna huonoja ja harvalukuisia. Luumuja ja päärynöitä sen sijaan ihan ok. Erilaisia marjapensaita meillä on paljon ja marjasato on ollut runsas. Samoin viinirypäleillä on ollut hyvä vuosi.

Viileän alkukesän ja heinäkuun kuumien öiden yhdistelmä luultavasti aiheutti sen, että mm perennojen varret kasvoi pituutta ihan älyttömästi, saa nähdä miten ne talvehtii. Osin tämä kasvu saattoi olla kukinnasta pois.

Satokausi jatkuu kasvihuoneissa lokakuulle, viljasato onkin sitten jännempi juttu koann kosteuden vuoksi, toivottavasti ei idä pystyyn ennenkuin pääsee puimaan.

  Re: Huono kasvukesä kasveille

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   28.8.25 08:08:04

Olen kova luonnonsuojelija mutta suomessa naudat, lampaan ja piensikalatkaan ei kyllä tuhoa mitään. Yyksikkökoot on niin isoja että se on ongelma, laiduntaminen ja muu karjataloushan voi jopa todella rikastuttaa lyontoakin ja paikata kasvimaiden katovuosia.
Emme voi wikä meidän pidä luottaa että muualta tuodaan ruokaa. Afrikassa ja aasiassa on ihan liikaa jengiä, ebnwmmän sieltä on tulossa syöjiä kuin syötävää.

Pienviljelytaitoa pitäisi arvostaa monista eri syistä ja pienemmän mittakaavan maataloutta tukea.

Nythän soiden ennallistaminenkin voi edetä kun ne luo hidasteen ilmastonmuutoksen lisäksi idän hirviöille.

  Re: Huono kasvukesä kasveille

Lähettäjä: kuu 
Päivämäärä:   28.8.25 09:25:13

"kirvoja ja muita tuholaisiakin on paljon"

Tämäkin näyttää vaihtelevan tosi paljon. En ole tainnut ainoatakaan kirvaa nähdä tänä kesänä. Harson alla kasvavissa kaaleissa näkyi vähän kaalikoin toukkia ja ehdin miettiä, että hemmetti, pitäisi ne käydä läpi ja listiä toukat ennen kuin niitä on paljon, mutta sitten ne vain katosivatkin itsestään.

Hyttysiäkään ei ole tänä kesänä riesana ollut juuri ollenkaan. Ja juuri mietin, että yleensä näin loppukesästä pörrääviä ampiaisia en ole nähnyt ainoatakaan.

  Re: Huono kasvukesä kasveille

Lähettäjä: HK 
Päivämäärä:   28.8.25 09:55:40

"Vanhan kansan uskomus, että pihlaja ei kannata kahta satoa.
Eli jos on paljon marjaa, niin ei tule lunta ja sama toisinpäin.

Tulossa siis runsas luminen talvi."

Pihlajan marjoihin vaikuttaa eniten edellinen talvi, ei seuraava. Eli tulevaa talvea ei voi ennustaa pihlajan avulla.

  Re: Huono kasvukesä kasveille

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   28.8.25 10:03:51

Gladioluksetkin työntävät pitkää vartta. Ei näy yhtään kukkaa. Luin toki, että voi kukkia syys -lokakuussakin, mutta jos tulee kylmää. Pitääkö kaivaa mukulat pois odottamaan ensi kesää?

  Re: Huono kasvukesä kasveille

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   28.8.25 10:47:53

Kurkkusato on meillä poikkeuksellisen huono. Kukkia on, mut ne kasvaa kurkuiksi toai hitaasti, jos ollenkaan. Perunat on vähän pienempiä, mut muuten ihan hyvä sato.

  Re: Huono kasvukesä kasveille

Lähettäjä: mä 
Päivämäärä:   28.8.25 10:52:55

Täällä tuli ennätyksellisen paljon mansikoita, pensasmustikoita.. Vatut söi ampiaiset (pesästä potkittu tosi aikaisin tänä vuonna, erikoista). Perunoita tuli hyvin, kesäkurpitsa on vaan kitunut, kasvihuoneessa kurkkuja tulee, tomaatit jurotti kesäkuun ja kasvoivat vaan vartta, nyt on paljon raakileita, vähitellen kypsyy koko ajan (mutta monta viikkoa myöhässä). Karviaisia ja karhunvattuja paljon, samoin herukoita. Porkkanat on vielä maassa, katsellaan sit syyskuulla. Omenapuussa jokunen omena.
Osin siis super hyvä, osin ihan surkeaa. Täälläpäin on satanut vettä ihan hirveästi.
Metsässä riittäny kantarellejä.

Lintuja vastaan totesin sen "baarilinnun" olevan tosi tehokas, se kepin nokassa oleva petolintuleija.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.