Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Allerginen lapsi, eläinrakkaat vanhemmat

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   24.8.25 00:17:25

Meillä on uusioperhe, mun just 18 vuotta täyttäny ja pari pienempää. Esikoinen muutti pois kotoa tänä syksynä opintojen perässä. Hän on eläimille allerginen ja jouduimmekin aikanaan luopumaan silloisista koirista ja kissoista. Minä ja mieheni olemme todella eläinrakkaita, ja olisi ihanaa saada hankittua koira.

Onko kukaan ollut tällaisessa tilanteessa?

  Re: Allerginen lapsi, eläinrakkaat vanhemmat

Lähettäjä: ----- 
Päivämäärä:   24.8.25 00:22:00

Nykyäänhän nuo allergiat siedätetään ja/tai käytetään allergialääkkeitä. Miksi tämä ei ole vaihtoehto sinun pojallesi?

  Re: Allerginen lapsi, eläinrakkaat vanhemmat

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   24.8.25 05:21:20

Kumma jos ei voi olla ilman eläimiä. Kyllä minäkin olen eläinrakas mutta ei sitä eläintä tarvitse välttämättä olla hinnalla millä hyvänsä.

  Re: Allerginen lapsi, eläinrakkaat vanhemmat

Lähettäjä: Suide 
Päivämäärä:   24.8.25 05:49:22

Siedätyshoito kestää pitkään, saattaa olla rankka, ei automaattisesti onnistu eikä sitä saa sillä perusteella että äiskällä on koira. Allergialääkkeet tasaavat oireet mutta eivät poista sairautta joten ainakaan päivittäin en niidenkään avulla koirien kanssa pelmuaisi.

  Re: Allerginen lapsi, eläinrakkaat vanhemmat

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   24.8.25 06:55:11

Miten olis joku hypoallerginen rotu?

  Re: Allerginen lapsi, eläinrakkaat vanhemmat

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   24.8.25 07:01:22

Lapsuudessani 80-luvulla sordätettiin allergia. Tarhakavereilla oli allergiaa koiralle. Saivat siedätyshoitoa ja hankkivat sitten koiran

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.