Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Hirvitorneja rikottu

Lähettäjä: Äktivaistit 
Päivämäärä:   17.8.25 20:09:17

https://yle.fi/a/74-20177512

Mua vi-tuttaa tuollainen aktivismi. Metsästyksellä on tarkoituksensa - ja EI sellainen kuten oli se Pohjois-Savon salametsästysjuttu.

Nämä aktivistit eivät varmaan aja itse autoa ollenkaan joten heille ihan sama minkä verran alkaa pamahtelemaan konepellille hirvieläimiä. Hirvistä ilmoittavia järjestelmiä ei tietääkseni ole vielä paljoakaan käytössä.

Maan pinnaltakin toki saa hyvin valmisteltua laukauksen, mutta tornista on varmaan vielä parempi näkyvyys. Sehän se tavoite kuitenkin on että eläin kaatuu laakista hyvään laukaukseen.

  Re: Hirvitorneja rikottu

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   17.8.25 20:11:37

Pitäisi saada nuo hihhulit verekseltään kiinni ja poliisit samantien paikalle. Kovat sanktiot ilkivallasta. Mutta ei tule tässä hyssyttelyvihervassarivaltiossa onnistumaan

  Re: Hirvitorneja rikottu

Lähettäjä. 
Päivämäärä:   17.8.25 20:17:30

Maa on täynnä kaikenlaista kahelia. Mitä tyydytystä joku ampumalavan jalan poikki sahaaja saa?

  Re: Hirvitorneja rikottu

Lähettäjä: Äktivaistit 
Päivämäärä:   17.8.25 20:18:26

Näillähän oli ollut tarkoituksena tuottaa metsästäjille taloudellista tappiotakin. Miten helevetin tyhmiä ihmisiä. Onkin todella kannattavaa se metsästys muutenkin. Lihaa juu saattaa saada mutta noin muuten. Jossain päin myös ilmeisesti oikeasti sahattu vaarallisiksi ansoiksi noita, Kouvolan osastolla ei tainnut se kuitenkaan olla tarkoituksena.

  Re: Hirvitorneja rikottu

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   17.8.25 20:26:34

Eihän nuo mitään aktivisteja ole. Ihan puhtaita rikollisia.

  Re: Hirvitorneja rikottu

Lähettäjä: ??? 
Päivämäärä:   17.8.25 20:47:34

Teurastusta ne hirvitorni paikat on. Tehdään ruokinta paikka siihen lähelle, ethä eläimet tottuvat käymään siinä. Inhottaa kuulla kun jotku metsäsgäjät keryoo, että pakkaset täynnä viime vuotisia lihoja, pitää koirille syöttää osa tai ostaa uus pakastin.

  Re: Hirvitorneja rikottu

Lähettäjä: *Remontti Riku * 
Päivämäärä:   17.8.25 20:48:32

Eiköhän siellä ole ollut riistakamerat kuvaamassa, mutta ei ole täysin varmaa silti tekijöistä.

  Re: Hirvitorneja rikottu

Lähettäjä: Kiva... 
Päivämäärä:   17.8.25 21:10:44

Meillä mummo käy iltapäivisin lasten kanssa usein eväsretkillä, myös lähialueen hirvitorneissa...

  Re: Hirvitorneja rikottu

Lähettäjä: Kicke 
Päivämäärä:   17.8.25 21:13:12

Voipi tulla kovasti kuonoon torninkaatajille.

  Re: Hirvitorneja rikottu

Lähettäjä: hyh 
Päivämäärä:   17.8.25 21:18:51

Sanon ihan alkuun että tuollainen toiminta ei ole ok eikä minulla ole mitään metsästystä vastaan. Mutta.

"Nämä aktivistit eivät varmaan aja itse autoa ollenkaan joten heille ihan sama minkä verran alkaa pamahtelemaan konepellille hirvieläimiä."

Jos meillä ei olisi metsästystä, meillä ei itkettäisi petojen määrästä niin paljoa eikä myöskään erikseen ruokittaisi hirvieläimiä. Todennäköisesti hirvieläinten kannat olisivat tällöin paljon järkevämmällä tasolla kun talvipakkaset ja pedot verottaisivat niitä niin kuin kuuluu.

  Re: Hirvitorneja rikottu

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   17.8.25 21:22:52

Susien peräänkö hyh haikailee? Sudet ottaa mieluummin mitä tahansa muuta kuin hirviä, jotain helpompaa ja vaarattomampaa. Vaikka pihoista.

  Re: Hirvitorneja rikottu

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   17.8.25 21:24:05

Näin metsästystä harrastavana, tuo eläinten ruokkiminen on turhaa ja typerää. Meidän porukassa ei sitä harrasteta eikä ketään siihen kannusteta.

  Re: Hirvitorneja rikottu

Lähettäjä: Häh 
Päivämäärä:   17.8.25 21:38:50

Hyh, susille on hirvieläintä vaikka kuinka. Milloin tajuatte että suurpedot pihoilla on ongelma koska niitä ei saa pistää enää kunnolla pelkäämään ihmistä.

Susi ja karhuluvista vaan valitetaan ja jus ennen kuin metsästys alkaa. Ihan koska voi valittaa ja torpata tai viiväsyttää niin kaatoluvat.

Ei liity vttu hirvenmetsästykseen mitenkään tämä susi ja kasvava peto-ongelma!

  Re: Hirvitorneja rikottu

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   17.8.25 23:23:24

Hirvikivääri kantaa pitkälle, siksi niitä torneja on, että se ampuminen olisi turvallisempaa eikä luoti jatka matkaansa 2 km ja huonolla tuurilla osu johonkin ihmiseen.

  Re: Hirvitorneja rikottu

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   18.8.25 01:03:39

"Meillä mummo käy iltapäivisin lasten kanssa usein eväsretkillä, myös lähialueen hirvitorneissa..."

Minä myös saatan kiiveta torniin katsomaan maisemaa tai kuvaamaan. Pitkään patikoitua tornissa saa hetken levähdettyä jalat "seinällä", korkealla vähemmän öttiäisiäkin.

  Re: Hirvitorneja rikottu

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   18.8.25 02:49:21

"Hyh, susille on hirvieläintä vaikka kuinka. Milloin tajuatte että suurpedot pihoilla on ongelma koska niitä ei saa pistää enää kunnolla pelkäämään ihmistä"

Millä tavalla tämä ihmisiä pelkäämään tapahtuisi ja miten susien keskuudessa se tieto välittyisi? Susien whats up ryhmässä? Susi on erittäin arka eläin. Sen on selvittävä luonnossa joten se on ihan luonnollista.

Kyllä se hirvenmetsästys on osasyy sille, että pedot etsivät sitten ruokaa pihoista. Jos ruokaa olisi metsässä niin eihän sitä tarvitsisi ihmisten pihoilta tulla etsimään.

  Re: Hirvitorneja rikottu

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   18.8.25 02:55:42

Jos 87000 hirveä ei suomen "350" sudelle riitä niin pitää alkaa susia harventamaan.

  Re: Hirvitorneja rikottu

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   18.8.25 05:03:56

"Kyllä se hirvenmetsästys on osasyy sille, että pedot etsivät sitten ruokaa pihoista. Jos ruokaa olisi metsässä niin eihän sitä tarvitsisi ihmisten pihoilta tulla etsimään."

Susi on laiska opportunisti. Se hakee ruokaa sieltä mistä helpoimmalla saa.

  Re: Hirvitorneja rikottu

Lähettäjä: Häh 
Päivämäärä:   18.8.25 07:12:38

"Millä tavalla tämä ihmisiä pelkäämään tapahtuisi ja miten susien keskuudessa se tieto välittyisi?" No mitähän luulisit.

Hirviä ON. Ei hirvenmetsästys niitä harvenna niin paljoa että se suden ruuansaantiin vaikuttaisi. Kyllä niitä vasoja niille riittää ja lauma kaataa kyllä helposti aikuisen.

Hirvi on nyt vaan työläämpi sille kuin lammaslauma, niin kumpihan tulee otettua koska on vieläpä päästetty sinne lammaslaitumen läheisyyteen.

  Re: Hirvitorneja rikottu

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   18.8.25 07:16:11

Miksi ne sudet pitää sotkea tähänkin?

  Re: Hirvitorneja rikottu

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   18.8.25 07:19:10

Luulevatko nuo tollot muka ihan tosissaan että metsästys lopuu jos hirvitorneja rikotaan?
Muutenkin noilla "aktivisti" poloisilla logiikka ontuu eli ovat oikein kunnostautuneet lihansyöjälemmikkien pidossa ja niidenkin rehuissa voi olla riistaeläinten lihaa.

  Re: Hirvitorneja rikottu

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   18.8.25 07:26:16

Susia on yksinkertaisesti liikaa ja siksi ne tunkevat nykyään pihoille ja kotieläinten laitumille.
Eipä ollut tällaista ongelmaa 1980- luvulla.

  Re: Hirvitorneja rikottu

Lähettäjä: Haukionkala 
Päivämäärä:   18.8.25 08:15:54

Suomessa hirvikannankoon määräytyminen on varsin demokraattisen prosessin tulos. Erittäin huonoa käytöstä yhdeltä pieneltä anarkistiryhmältä, joka kuvittelee että heillä on oikeus yksin päättää metsästyksestä.

Suomessahan asetetaan aluettain hirvikannan kokotavoitteet. Siinä huomioidaan Luonnonvarakeskuksen keräämä tieto hirvien määrästä ja niiden aiheuttamista vahingoista eli liikenne-, metsä- ja maatalousvahinkojen määrä, sekä suurpetojen saaliiksi joutuvien hirvien määrä. Suurpetojen vaikutus siis otetaan huomioon varhaisessa vaiheessa.

Päätösprosessissa kuullaan monia sidosryhmäläisiä, mm. maanomistajia ja metsästäjiä. Osa haluaisi, että hirviä on enemmän, osa haluaisi vähentää hirvien määrää. Lopputulos on kompromissi kaikkien sidosryhmien toiveista. Valitettavaa etteivät kaikki kunnioita tuota yhteistä tavoitetta ja ilmeisesti kuvittelevat, että heillä on enemmän oikeuksia kuin muilla.

Hirvitornien tarkoitus on mahdollistaa hyvä näkyvyys ja turvalliset ampumalinjat. Niiden tuhoamisessa ei ole mitään järkeä.

  Re: Hirvitorneja rikottu

Lähettäjä: Missä ymmärrys 
Päivämäärä:   18.8.25 08:29:50

Nyt kannattais tehdä se korvaushomma niin että rakentaisivat ja korjaisivat tuhoamansa tornit.
Samalla voisivat tutustua metsästysseuran talkootoimintaan ja saada oikeaa tietoa metsästyksestä.
Nuo tyypit jotka sabotoivat ovat vieraantuneet arkielämästä.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.