Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Oletko kokenut/nähnyt paranormaaleja juttuja?

Lähettäjä: Invest 
Päivämäärä:   16.8.25 16:08:28

Katson juuri tv:stä ufoista kertovaa dokumenttia. Onko täällä kukaan nähnyt tai kokenut vastaavaa?

  Re: Oletko kokenut/nähnyt paranormaaleja juttuja?

Lähettäjä: Hahaa 
Päivämäärä:   16.8.25 16:30:35

90-luvulla isäni oli ajamassa ruunalla metsäautotiellä, kun taivaalla näkyi outo lentävä valopallo. Hevonenkin näki sen ja pysähtyi. Tähtiin verrattuna se oli noin pesäpallon kokoinen, piti sirisevää ääntä ja kaarsi koko taivaankannen ylitse.
Koskaan ei selvinnyt mikä se oli. Satelliitiksi hieman liian iso.

  Re: Oletko kokenut/nähnyt paranormaaleja juttuja?

Lähettäjä: realisti 
Päivämäärä:   16.8.25 16:56:27

En ole ja näkeminen on varmaan katsojan silmässä, eräs tuttava näkee ja kokee omasta mielestään kaikenlaista paranormaalia ja minun mielestä niissä ei ole yhtään mitään esim. Kuvaa vastavaloon tai niin että kuvaan tulee linssiheijastus, hänen mielestään niissä kuvissa on joku henkiolento (huoh). On myös saavinaan merkkejä henkioppailtaan kun näkee höyhenen tai sulan (jestas sentään alueella on paljon lintuja) perhonen lentää kädelle ja taas se on joku merkki (todella mystistä). On sanonut näkevänsä myös enneunia mutta kertoo niistä vasta sitten kun joku asia on jo tapahtunut (todella vakuuttavaa).

  Re: Oletko kokenut/nähnyt paranormaaleja juttuja?

Lähettäjä: Enneuni 
Päivämäärä:   16.8.25 17:34:07

Lasketaanko enneunet paranormaaliksi?

Ysärin puolivälissä meillä oli sukujuhlat. Liisa (keski-ikäinen) alkoi kertoa nähneensä unta, että hän ja Maija (suvun vanhin, päälle 80v) olivat olleet kahvilassa. Kahvilan vieressä oli ollut leikkipuisto, jossa hiekkalaatikolla olivat olleet Jenni tytön ja pojan kanssa sekä Hanna tytön kanssa. Jenni ja Hanna olivat serkukset, Liisa heidän tätinsä. Jenni oli juuri saanut ensimmäisen lapsensa (tyttö). Hanna oli puoli vuotta aiemmin eronnut kihlatustaan eikä hänellä ollut lapsia.

Liisan uni jäi minulla mieleen, sillä kotikaupungissani oli leikkipuiston vieressä kahvila ja jotenkin kuvittelin, että he olivat kaikki meillä kylässä ja sitten menneet kahvilaan ja leikkipuistoon.

Alle puoli vuotta noiden sukujuhlien jälkeen Liisa sai syöpädiagnoosin ja kuoli n. kuukausi diagnoosin jälkeen. Maija kuoli n. vuosi Liisan jälkeen.

Maijan kuoleman jälkeen Jenni ilmoitti olevansa raskaana. Hanna oli myös löytänyt uuden miehen ja oli raskaana. Jennin toinen lapsi oli poika ja Hannan ensimmäinen lapsi oli tyttö. Aivan kuten Liisan unessa.

  Re: Oletko kokenut/nähnyt paranormaaleja juttuja?

Lähettäjä: Sipi K 
Päivämäärä:   16.8.25 17:54:17

Mun äiti näki 70-luvulla unta, että voitti lotossa.
Näki ne voittonumerot myös.
Oli herättänyt isän, ja vaahdonnut siitä unesta.
Iskä käskenyt pistää pään tyynyyn ja jatkaa unia.

Aamulla mutsi ei muistanut kuin viisi niistä numeroista. Silloin kuusi oikein oli päävoitto.

Mutsi sai viisi oikein, ja useamman satatuhatta rahaa.

  Re: Oletko kokenut/nähnyt paranormaaleja juttuja?

Lähettäjä: Mies 
Päivämäärä:   16.8.25 17:54:46

No vaikka olidin kokenut niin eihn niille mitän voi, kai.

  Re: Oletko kokenut/nähnyt paranormaaleja juttuja?

Lähettäjä: H 
Päivämäärä:   16.8.25 17:57:19

realisti: Näitä asioita on turha selittää kaltaisellesi ihmiselle.

  Re: Oletko kokenut/nähnyt paranormaaleja juttuja?

Lähettäjä: Joo 
Päivämäärä:   16.8.25 18:03:15

Olen nähnyt 15- vuotiaana talvella kuutamolla maantiellä kävellessäni läpinäkyvän ja väreilevän energian. Noin metrin halkaisijaltaan. Lehahti vierestäni lentoon ja hetken paikoillaan oltuaan lensi lävitseni. Lähdin kävelemään vauhdilla pois päin, en uskaltanut juosta etten mene paniikkiin. Tunsin ettei se seurannut, vaan jäi taakse.

  Re: Oletko kokenut/nähnyt paranormaaleja juttuja?

Lähettäjä: pii 
Päivämäärä:   16.8.25 18:04:32

H; Ai että vastavaloon kuvattaessa tai tulee tiettyjä heijastuksia? Ovatko ne paranormaaleja jos niin uskoo vaikka niille satavarmasti on luonnollinen selitys.

  Re: Oletko kokenut/nähnyt paranormaaleja juttuja?

Lähettäjä: H 
Päivämäärä:   16.8.25 18:32:27

pii: No ehkä se heijastus oli vähän yliampuvaa, mutta suurin osa ihmisistä ei tässä elämässään tule tajuamaan universumin viestejä, koska heillä ei ole kykyä käsitellä tai vastaanottaa niitä. Tästä puhuttiin jo edellisessä ketjussa ("kuoleman jälkeen").

  Re: Oletko kokenut/nähnyt paranormaaleja juttuja?

Lähettäjä: Http 
Päivämäärä:   17.8.25 00:10:53

Sukulaiset nähneet erilaisia outoja valoilmiöitä, sekä ufoja (tunnistamaton lentävä objekti) Lapissa, 70-luvulta saakka.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.