Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: Kokemuksia? 
Päivämäärä:   12.8.25 16:51:53

Soveltuvatko nykyisin seurakoiraksi, eivät ainakaan taida mitään hirvikoiran kaltaisia metsästyskoiria olla? Miten paljon tarviivat liikuntaa, jos ei metsästä?

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   12.8.25 16:53:20

Ovat metsästyskoiria. Mitä hemmettiä nyt taas?

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: Kokemuksia? 
Päivämäärä:   12.8.25 17:06:03

Ai saksanseisoja muka samanlainen metsästyskoira kuin vaikka karjalankarhukoira?? Olen kuvitellut sen olevan vähän labradorin kaltainen, aktiivinen mutta ei pakko päästä metsälle

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   12.8.25 17:12:27

” Ai saksanseisoja muka samanlainen metsästyskoira kuin vaikka karjalankarhukoira?? Olen kuvitellut sen olevan vähän labradorin kaltainen, aktiivinen mutta ei pakko päästä metsälle”

Kyllä jokainen koira pärjää ilman metsästystä, mutta ajokoiran ja saksanseisojan aktiivisuustasoa ei kyllä labbikseen voi verrata :D

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   12.8.25 17:21:31

Vaikka koira pärjäisi ilman metsästystä, niin ei niistä seurakoiraa saa. Aktiiviselle ulkona liikkujalle kirittäjän niistä kyllä saa. Saksanseisojiahan on paljon canicrossissa, ajokoirat taitaa edelleen olla ihan puhtaasti ajokoirina.

Ei siis sovellu seurakoiraksi.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   12.8.25 17:25:21

Kyllä valtaosa saksanseisojista myydään metsästäjille vaikka jotkut voi saada aktiivisiin vetolajeihin. Et sinä pelkäksi lenkkiseuraksi saksanseisojaa saa. Saati ajokoiraa.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: zäkä 
Päivämäärä:   12.8.25 17:27:21

.: paitsi hylätyn! Ja kotonaan nuo ovat, varsinkin ajokoirat, tosi leppoisia, jos saavat purkaa energiansa ja viestinsä kunnolla. Viettiä ja energiaahan niillä voi olla eri määriä.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: Kokemuksia? 
Päivämäärä:   12.8.25 18:07:37

Canicross kyllä kiinnostaa itseäni, kun muutenkin täytyisi päästä kiloista eroon..;) montako kilsaa täytyisi esim. seisojan kanssa juosta ja monta kertaa viikossa?

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: T 
Päivämäärä:   12.8.25 18:49:16

Kyllä ajokoira sopii seurakoiraksi todella hyvin. Tunnen monta ajokoiraa, jotka viihtyvät sohvalla ihan loistavasti. Oppivat todella nopeasti asioita. Pihalla ei irti pysy, mutta ei tarvitse pysyäkään.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   12.8.25 18:51:53

Kysymys onkin että miksi ottaa täysiverinen metsästyskoira jos ei ole kiinnostusta tarjota sille rodunomaista tekemistä? Vain siksi kun "kyllä ne pärjää" ja ego?

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: annik. 
Päivämäärä:   12.8.25 19:08:46

Mun 7v seisoja ei metsästä, mutta vaatii vapaana juoksemista päivittäin kaveriporukassa. Siihen päälle lenkit, vetoreenit ym. Mun seisoja ei ole koskaan ollut rauhallinen sisällä, vaan päinvastoin. Jos se ei juokse ja ole vapaana rehaamassa pihalla, se seuraa ihmistä jokapaikkaan sisällä, tärisee, väpättää, vinkuu, tuijottaa, loikkii sun edessä takaperin silmiin tuijottaen kun kävelet vessaan koska koira on 100% valmis työntekoon. Tuhoamisesta puhumattakaan. Muista en tiedä, mutta mun koira on tehty jokapäiväiseen tunteja kestävään liikuntaan/työhön.

Vetokoirana toimii täydellisesti, tottelevainen ja kestävä juoksija, vetää tasaisesti ja toimii yksin tai parina.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   12.8.25 19:13:21

annik kuvailit työkaverin seisojan. On satunnaisessa metsästyskäytössä, aktiivisessa vedossa. Ikiliikkuja sanan varsinaisessa merkityksessä. Ei pysähdy ennen kuin on yö. Irti ollessa hakee kanalintuja kokoajan vaikka ei olisi metsästysliivit päällä eikä ase mukana, se vietti on niin syvällä veressä. Metsästyspäivinä sammuu nopeammin vrt vetopäivät, mutta vetopäivät rauhoittaa vrt päivät jos ei syistä x tai y pääse hommille. Hommattomina päivinä on yks härveli joka ei jää kuulematta eikä näkemättä.

Työkoira, ei mitään muuta.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   12.8.25 19:22:55

” Canicross kyllä kiinnostaa itseäni, kun muutenkin täytyisi päästä kiloista eroon..;) ”

Alkuun voit opetella vaikka sen labbiksen kanssa ja sitten jos tuntuu, että labbiksen moottori ei riitä, niin hommata seuraavaksi sen saksanseisojan.

En minäkään osta bortsua, jos agility kiinnostaa.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä~*~ 
Päivämäärä:   12.8.25 20:03:34

Ajokoira on aivan äärimmäisen mukavuudenhaluinen sohvaperuna, JOS se saa liikettä ja myös sitä vapaana metsässä juoksemista paljon.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: m 
Päivämäärä:   12.8.25 20:07:28

Minulla on puoliksi metsästys ja ajokoira. Tästä ei ole metsästykseen kaveriksi, mutta ollaan harrasteltu jäljestystä. Ylipäätänsä tykkää käyttää nenäänsä niin kaikenlaiset älypelit ja sitten lenkkeilyä ja ulkoilua paljon, enemmän kuitenkin kuin perus seurakoiralle. Vaikuttaa olevan tyytyväinen elämäänsä, ei tuhoa mitään ja sisällä kyllä nauttii sohvallakin makoilusta.

Mutta en minäkään lähtisi alunperin metsästykseen tarkoitettua rotua hankkimaan pelkäksi seurakoiraksi.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: T 
Päivämäärä:   12.8.25 20:35:30

Ei kyllä tarvitse yhtään enempää liikuntaa kun muutkaan koirat. Vähänkin huono keli eikä suostu ulos ollenkaan.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: Ri. 
Päivämäärä:   12.8.25 21:24:35

Kai tämä on provo taas... Onhan?
Kumpikaan noista ei ole seurakoira.
Meillä on seisoja ja metsästyskauden ulkopuolella viikossa kilometrejä tulee yli 100, meytsästyskaudella jo päivässä tulee helposti 30-50km. Tämä on kotona rauhallinen joo, mutta tämä liikkuukin paljon.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: -- 
Päivämäärä:   12.8.25 21:27:00

Juu ei. Nuo tarvitsee metsästystä TAI jotain vastaavaa, hyvin runsasta liikuntaa. Saksanseisoja on liikkuvan ja urheilullisen ihmisen koira.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: x 
Päivämäärä:   12.8.25 21:59:59

ajokoira ja lintukoira juoksee jahti-tai koepäivä aikana kymmeniä kilometrejä. jos tuntuu että haluaa kokeilla niin eikun vaan, muttei kuulosta kovin fiksulta - sen koiran kannalta, vain sikskumähaluun.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: Eeee 
Päivämäärä:   12.8.25 22:07:18

Miehelläni on pointteri ja se liikunnan määrä on jossain aivan eri sfääreissä kuin vaikka vilkkaan labbiksen. Juoksukaverina oleminen ei kyllä mitenkään riitä, ihminen ei pysty juoksemaan riittävän lujaa eikä riittävän pitkää matkaa.
Tämän kanssa uidaan, kulkee ja rallattaa vapaana paljon, pyöräillään ja talvella hiihdetään sekä luistellaan. En ikinä ottaisi tällaista vain seurakoiraksi, saati ajokoiraa.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: Riu 
Päivämäärä:   12.8.25 22:11:52

"Ai saksanseisoja muka samanlainen metsästyskoira kuin vaikka karjalankarhukoira?? Olen kuvitellut sen olevan vähän labradorin kaltainen, aktiivinen mutta ei pakko päästä metsälle"

Voihan sitä kuvitella vaikka mitä, mutta sen perusteella ei kannata toimia eikä edes väittää vastaan.

Seisojat ovat levottomia ikiliikkujia vaikka ne pääsisivätkin töihin. Ajokoira on toki kotona rauhallinen ja arvostaa mukavaa petiä, kunhan saa tehdä myös työtään. Kumpaakaan ei mitään järkeä ottaa pelkästään seuraksi ja lenkkikavetriksi.

Rotuja riittää, ota joku sopiva niin kaikki osapuolet ovat tyytyväisempiä.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: M 
Päivämäärä:   13.8.25 06:55:48

Kaikki mainitut rodut ovat tuttuja vain metsästyskodissa olevina. Eli olen elänyt saksanseisojan, ajokoiran ja karjalan karhukoiran kanssa. Itse asiassa myös labbiksen kanssa. Tässä kokemuksia elämästä metsästyskauden ulkopuolella:

Saksanseisoja tarvitsee valtavan määrän liikuntaa ja tekemistä myös aivoille. Pitkät lenkit, vapaana juoksemista, etsimistä, noutamista jne. Eli soveltuu ihmiselle, joka jaksaa esim pyörälenkit ja myös järjestää ohjelmaa nenälle. Vaikka liikkuu paljon, ei rauhoitu kotonakaan sohvaperunaksi. Usein voi pitää vapaatakin metsässä, hakee ihmiskontaktia.

Ajokoiran tehtävä on juosta. Ajokauden ulkopuolella pitkät lenkit pyörällä tai jopa mönkijän kanssa. Tekee mielellään myös nenähommia tms. aivojumppaa, mutta se ei ole mielestäni niin elinehto kuin saksanseisojalle. Kun saa tarpeeksi liikuntaa, on mainio sisäkoira, lempeä ja ystävällinen sohvaperuna. Valtava riistavietti, ei voi pitää vapaana yhtään.

Karjalan karhukoira on itsenäinen, rohkea ja vähän kovakin koira. Jos sen kanssa haluaa harrastaa jotain muuta kuin metsästystä, motivoimiseen kannattaa käyttää aikaa ja vaivaa. Miellyttävä myös sisäkoirana, kunhan saa tarpeeksi liikuntaa ja mielekästä tekemistä, jota metsästämisen lisäksi on vähän vaikea keksiä. Itsenäinen, ei roiku koko ajan ihmisen perässä. Kaipaa paljon ulkoilua ja ulkoilmaa.

Metsästysmallin labbiksen kanssa voi harrastaa myös muuta kuin metsästystä, mutta kyllähän silläkin vietti vie riistaa noutamaan. Se on paljon näyttelylinjaista aktiivisempi ja tarvitsee sekä liikuntaa että aivojumppaa. Ja noutajan pitää saada noutaa, olipa se sitten sorsa tai tohveli. Jos ihan kotikoiraa miettii, niin ehkä käyttälinjainen ei ole se paras, toisen mallin pää kestää kiireviikon ja satunnaiset pienemmät lenkit paremmin.

Kaiken kaikkiaan olen sitä mieltä, että kivoja koirarotuja on paljon, eikä puhtaasti metsästyskoiraa saisi ottaa seurakoiraksi. On toki mahdollista, että vaivaa näkemällä ja suunnittelemalla sille pystyy tarjoamaan tarvittavat olosuhteet, mutta miksi pitäisi? Olen todella onnellinen, että moni kasvattaja luovuttaa näitä pentuja vain metsästävään kotiin. Ja harrastamaan pääsee jopa paremmin monen muun koiran kanssa.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä~*~ 
Päivämäärä:   13.8.25 08:12:54

Kyllä ajokoira kaipaa enemmän liikuntaa ja nimenomaan sitä vapaana metsässä juoksemista kuin moni muu koirarotu. Juu, moni on sokerista eikä suostu vesisateella pissalenkkiä pidemmälle, niin meilläkin, mutta ovat aktiivisia koiria.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: Kokemuksia? 
Päivämäärä:   13.8.25 08:56:12

"kivoja koirarotuja on paljon"

No näemmä mikään niistä ei sovellu minulle. :D :D en halua mitään lyttykuonoa tai tappijalkaa. Enkä todella pientä koiraa.

Olen hötönetissä aiemmin kysynyt mm. seuraavista roduista: beagle, collie, snautseri, lapinporokoira.
Beagle: vAiN mEtSäsTykSeeN, kyllästyy kaupungissa ja kerrostalossa!
Collie: liian kova ja vahvatahtoinen ekaksi koiraksi.
(Iso) Snautseri: vahti- ja metsästyskoira joka haukkuu kerrostalossa!! Ei seurakoiraksi!
Porokoira: liian kova ekaksi koiraksi, haukkuu ja tarvii paljon lääniä, joten eI kERroStAloOn

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: Riu 
Päivämäärä:   13.8.25 09:01:18

"Collie: liian kova ja vahvatahtoinen ekaksi koiraksi."

Että mitä?

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: Riu 
Päivämäärä:   13.8.25 09:02:36

Mieti niitä noutajia.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: Haukionkala 
Päivämäärä:   13.8.25 09:04:31

Nuoret saksaseisojat ovat usein superaktiivisia ja laittavat kämpän remonttiin purkamalla kaapit, lattiat ja syömällä sohvan, vaikka saisivat paljon aktivointia. En suosittele saksanseisojaa kenellekään joka ei tiedä mihin ryhtyy. Sanotaan että kunnon seisoja syö ainakin kolme sohvaa.

Metsästyksen treenaaminen vaatii paljon aivotyötä ja koira kulutttaa siinä energiaa ja saa mielenvirkistystä. Lisäksi päälle pitäisi hoitaa fyysistä kuntoa. Saksanseisojat käyvät pitkillä lenkeillä, kävellen ja mielellään pyörällä tai mönkijällä että pääsevät juoksemaan. Hyväkuntoisenkaan ihmisen juoksuvauhti ei riitä alkuunkaan. Talvella tykkäävät vetää hiihtäjää ja kesällä useamman kilometrien mittaisilla uinneilla.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   13.8.25 09:24:39

Ei ole kyllä aloittaja täällä mitään kysellyt vastausten perusteella :DD

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   13.8.25 09:43:17

Provo.
Ei tätä mikään muu selitä.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   13.8.25 09:43:18

Työkaverilla on saksanseisoja pääosin kotikoirana. Tai "metsästyskoira" se on, kerran vuodessa ovat viikon jossain Lapissa linnustamassa ja sitten työkaveri kiroilee, kun koira ei toiminut oikein. Ikinä en ole kuullut, että sen kanssa olisi treenattu asioita ja lenkkeily on ihan vaan perus remmilenkkeilyä. Koira on tosi vilkas ja tuhoaa paikkoja kotona. Käy sääliksi koiran elämä, ei ole seisojan elämää tuollainen.

Ei siis ihan vaan kotikoiraksi. Jos metsästys ei nyt jostain syystä ole mahdollista, niin ainakin jota vetohommia tai vastaavaa ja runsaasti liikuntaa.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: joo 
Päivämäärä:   13.8.25 10:00:58

Ei riitä seisojalle myöskään lenkkeily, ei voi ihminen juosta niin lujaa kuin koira haluaa. Pyörälenkit vaatii vähintään jotta saa tarpeeksi vauhtia. Ei tietysti sovi ei metsästävään kotiin eikä kukaan vähänkään järkevä kasvattaja sellaiseen pentua myy. Kaverilla on 2 saksanseisojaa ja kasvattaa myös pienimuotoisesti eikä todellakaan pennut mene kuin metsästäjille ja toki kaveri on myös itse aktiivinen siinä. Asuu omakotitalossa maaseudulla, iso aidattu piha jossa koirat saavat olla paljon irti ja lähellä järvi jossa saavat myös purkaa energiaa uimalla.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: Haukionkala 
Päivämäärä:   13.8.25 10:05:54

Toivottavasti provo, mutta siltä varalta ettei olekaan. Saksanseisojat ovat isoja koiria ja varsinkin urokset osaavat olla todella kovaluonteisia. Metsästyskoirilla tulee helposti omistushalua saaliiseensa, joten resurssiagressiivisuuden kanssa täytyy olla tarkkana. Iso resurssiagre saksanseisojauros on vaarallinen ellei sitä kouluta oikein. Riistaviettiä täytyy myös kouluttaa toteutumaan oikein, muuten seisoja saattaa tappaa kaiken minkä käsittää saaliiksi (naapurin kissan, kanin ja lenkillä vastaantulevan kauriin). Toimiva saksanseisoja on hieno koira, mutta vaatii hirvittävän määrän jumppaamista ja omistautumista koulutukseen.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: Kauppi 
Päivämäärä:   13.8.25 10:44:20

Noista kyselemistäsi suosittelisin collieta hyvältä kasvattajalta (huomioi vanhempien luonteet terveyden ohella).

Beagle, ajokoira ja saksanseisoja ovat tosiaankin metsästyskoiria, en ottaisi pelkäksi seurakoiraksi. Myös näyttelylinjaisella beaglella voi olla hyvinkin vahva riistavietti.

Porokoira voisi mennäkin, luonteissa näilläkin hajontaa ja voi olla hieman riski etenkin ensimmäisenä koirana.

Suursnautseria en myöskään ottaisi ensimmäiseksi koiraksi. Kouluttamisessa täytyy mielestäni jo tietää mitä tekee, rotu on kuitenkin vahva pk-rotu.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: RS 
Päivämäärä:   13.8.25 11:17:13

"Ai saksanseisoja muka samanlainen metsästyskoira kuin vaikka karjalankarhukoira?? Olen kuvitellut sen olevan vähän labradorin kaltainen, aktiivinen mutta ei pakko päästä metsälle"

Tämä kertoo kyllä aloittajan tietämyksen tason. Kyllä, karjalankarhukoira ja saksanseisoja ovat molemmat yhtälailla metsästyskoiria. Se, että metsästystapa on erilainen, ei vaikuta siihen, onko koira metsästyskoira vai ei.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   13.8.25 11:18:10

Colliesta on kyllä kovuus ja vahtavahtoisuus kaukana :D varmaan yksi yleisimmistä roduista ensikoiranomistajien keskuudessa. Suursnautseri on työkoira, mutta se keskikokoa edustava snautseri on sekin ihan peruskoira niin seuraksi kuin harrastuksiinkin.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: huom! 
Päivämäärä:   13.8.25 11:21:27

Haukunta haittaa lähinaapureita. Esim yötyössä käyvien pitää saada nukkua päivällä.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   13.8.25 11:34:56

”No näemmä mikään niistä ei sovellu minulle. :D :D en halua mitään lyttykuonoa tai tappijalkaa. Enkä todella pientä koiraa.”

Jos haluaa helpon joka ei häiritse naapureita, eikä tarvi paljon liikuntaa, niin sitten se on sairaaksi jalostettu ainut vaihtoehto. Sen takia ihmiset niitä ottaakin, kun ovat niin helppoja ja rauhallisia. Tietysti, kun eivät muuhun kykene.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: Kokemuksia? 
Päivämäärä:   13.8.25 14:03:05

^ no sitten olen mieluummin ilman koiraa. En ota mitään sairaaksi jalostettua kärsimään. Lisäksi haluaisin harrastaa canicrossia koiran kanssa. Haluan nähdä sen ranskanbullan tai corgin, joka jaksaa painella 10 km.

jokainen rotu, josta olen täällä kysellyt, on "liian vaativa ekaksi koiraksi." Jopa se Collie, vaikka tässä topassa nyt muuta väitetäänkin. Että mikä se totuus nyt on.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   13.8.25 14:07:52

Aika harva rotu on loppujen lopuksi liian vaativa ensimmäiseksi koiraksi, varsinkin jos ymmärtää, että mitä on ottamassa. Mutta tärkeää on tiedostaa rotujen ominaisuudet suhteessa omiin resursseihin ja kiinnostuksen kohteisiin. Kaikki osapuolet on onnellisempia, kun nämä kohtaavat.

Collie on koira helpoimmasta päästä, noutajat sopivt yleensä hyvin ensikoiriksi, samoin spanielit. Ja sitten tietenkin kaikki seurakoiratyyppiset.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: M 
Päivämäärä:   13.8.25 14:31:56

Ensimmäiseksi koiraksi juoksuharrastukseen sopisi varmasti noutaja (ei välttämättä kihara) tai mainitsemasi collie tai lapinporokoirakin. Tiedän useamman lappalaisen, joka asuu kerrostalossa onnistuneesti. Collie ei ole kovin tuttu koirarotu, mutta ei minulla ole niistä mielikuvaa, että olisivat kovia koiria. Suosittelen olemaan yhteydessä rotujärjestöön tai kokeneeseen kasvattajaan. He varmasti osaavat neuvoa. Ja jos meidän näkemyksistä jäi sellainen mielikuva, että tyrmättiin kaikki ideat, voi vielä näidenkin rotujen osaajiin olla yhteydessä ja varmistaa ajatuksia.

Sitten pohjalle huolellinen sosiaalistaminen ja kouluttaminen, niin saat varmasti kivan koiran. Hienoa, että haluat välttää sairaaksi jalostettuja rotuja. Uskon, että sopiva koira löytyy kyllä.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   13.8.25 14:42:47

Näyttelylinjainen setteri on vauhdikas juoksija mutta todella paljon huomattavasti helpompi kuin seisojat. Jos siis canicrossi kiinnostaa ja olet noviisi, näyttelylinjainen setteri voi antaa sopivan vastuksen ja on myös arjessa simppelimpi.

Narttu dalmatialainen voi olla myös hyvä vaihtoehto. Juoksemaan luotu rotu. Luonteeltaan vaan omapäisempiä, setterit luontaisesti miellyttämisenhaluisempia.
Uros dallut ovat vahvoja sekä fyysisesti että psykeeltään. Ei helppoja, ero narttuihin on huomattava.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: tosikarju 
Päivämäärä:   13.8.25 14:44:55

mulla oli saksanseisoja jossa 1/4 osa labbista. Ei näkynyt ulkomuodossa.
Energinen leikkikaveri ulkona, sisällä sohvaperuna. Yhden kerran haki sapuskansa luonnosta; fasaani käveli liian liki tonttia. Ja kerran talvella järvenjäällä lähti kauriiden perään, mutta tuli takaisin jonkin ajan päästä.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   13.8.25 14:45:03

Mun corgi kyllä jaksoi nuorena hyvinkin juosta 10km lenkin ja tehtiin myös 30km päivävaelluksia haastavassa maastossa ;) nyt 13-vuotiaana ei enää sellaisia jaksa. Corgi on niitä rotuja joiden kohdalla ulkonäkö pettää, aktiivisia kavereita ovat jos sattuvat terveen kropan saamaan. Vaan valitettavasti terveystilanteen takia ei voi rotua kenellekään suositella ja itselläkin jää viimeiseksi.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: n 
Päivämäärä:   13.8.25 14:48:43

Venäjänajokoira on aivan ihana kotikoirana, viisas ja rauhallinen.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: Kauppi 
Päivämäärä:   13.8.25 15:29:28

Canicrossiin nyt sopii mikä tahansa koira, joka on ns. normaalirakenteinen eli juurikin vaikka moni noutaja. Saksanseisojaa (tai mixejä) on canicrossissa lähinnä niillä tosiharrastajilla eli juoksevat/pyöräilevät/hiihtävät läpi vuoden mahdollisesti kymmeniä kilometrejä viikossa.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: -- 
Päivämäärä:   13.8.25 15:38:45

"jokainen rotu, josta olen täällä kysellyt, on "liian vaativa ekaksi koiraksi." Jopa se Collie, vaikka tässä topassa nyt muuta väitetäänkin. Että mikä se totuus nyt on."

Hieman on pelottavaa, jos oikeasti hankit/olet hankkimatta tietyn rodun hevostalli.netin anonyymien vastausten perusteella. Missä se oma tutkimuksesi on? Oletko sellaista edes tehnyt? Oletko käynyt koiratapahtumissa tai -näyttelyissä, jutellut kasvattajille, jne?

Kuten sanottu, canicrossiin sopii moni rotu, sinun ei tarvitse hankkia siihen hyperaktiivista metsästyskoiraa. Katso vaikkapa niitä noutajia. Colliekin on passeli valinta ensikoiraksi.

Oikeasti, lue nyt edes niitä netin rotukuvauksia ensin.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   13.8.25 15:46:30

"montako kilsaa täytyisi esim. seisojan kanssa juosta ja monta kertaa viikossa?"

Kaverin miehellä on saksanseisoja ja tekevät sellaisia 40km pyörälenkkejä, lisäksi juoksee koiran kanssa.

Collie kerrostalossa voi olla mielenkiintoista, kannattaa kasvattaa ennemmin habaa kun juoksukuntoa, että voit sitten kantaa sen alusta-aran koirasi kotiin..

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   13.8.25 15:46:39

Aloittaja ottaa sen labbiksen tai collien. Collie ja voimakastahtoisuus ei samaan lauseeseen sovi.

Beagle aktiivisessa kodissa menee kyllä, itselläni on kaksi. Näyttelylinjaisia, mutta pääsevät kyllä syksyisin käymään jänisjahdissa, toinen ajaa kaikkea mikä liikkuu (yleensä poroja) ja toinen vielä pentu, että ei vielä ole jahdissa käynyt. Mutta ei mitenkään aktiivisesti metsästetä. Viikoittain kumminkin juoksevat irti, ympäri vuoden. Kerrostaloon näitä en kyllä suosittele, osa hyvinkin äänekkäitä, jopa huskymaiseen tyyliin ”laulavat” ja joikaavat.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: jestas! 
Päivämäärä:   13.8.25 16:46:46

On kyllä käsittämätöntä että joku koirarotuja miettivä harkitsee saksanseisojaa seurakoiraksi! Luulisi edes hieman perehtyvän eri rotuihin ja roturyhmiin.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: Pii 
Päivämäärä:   13.8.25 18:39:22

Miltä aloittajasta vaikuttaisi esim. isovillakoira tai vanhaenglanninlammaskoira? Iloisia, aktiivisia koiria, mutta nykyisin molemmat rodut on ennen kaikkea seurakoiria. Turkin voi ajella alas, jos näyttelyt ei kiinnosta. Samojedi voisi myös olla sopiva vaihtoehto. Vetokoirana sopisi hyvin canicrossiin.

Vinttikoirat on myös yleensä hyviä kotikoiria. Tarvitsevat päästä juoksemaan vapaana, mutta näille matkan pituus ei ole se juttu, vaan vauhti.

En muuten usko hetkeäkään, että kukaan täällä olisi väittänyt collieita kovaksi. Moni yksilö on superarka, ja siksi vaativa koira.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: T 
Päivämäärä:   13.8.25 20:30:06

Ota vaan se suomenajokoira. Se ei hauku turhia, ei vaadi paljoa ja on todella rauhallinen sisällä. Ulkona hajut kiinnostaa.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: Metsästävä nainen 
Päivämäärä:   14.8.25 15:42:14

Älä nyt missään nimessä ota energistä metsästyskoiraa ensikoiraksi ei-metsästävään kotiin!!!
Tuosta seuraa vain ongelmia!
Tuskin kyllä kukaan kasvattaja sinulle pentua edes myy.

  Re: Ajokoira tai saksanseisoja kotikoirana

Lähettäjä: Lila 
Päivämäärä:   14.8.25 16:16:33

Minkä pituisia lenkkejä aloittaja nyt juokset ilman koiraa tavallisesti? Helpottaisi miettimistä, jos tietäisi millaisiin juoksumatkoihin päivässä nyt siis koiraa oikein haetaan

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.