Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Inhottava olo papa-kokeen jälkeen

Lähettäjä: Voi 
Päivämäärä:   12.8.25 14:18:46

Kävin viime viikolla joukkoseulonnan papa-kokeessa.
Jo näytteenotto tuntui poikkeuksellisen ikävältä ja jälkeenpäin verta tuli paljon.
Näytteenottopäivänä oli jo pakko ottaa särkylääkettä että kivun kanssa tuli toimeen.
Nyt neljä päivää jälkeenpäinkin tuntuu ikävää jomotusta.

Kanssaeläjiltä kaipaan vertaistukea, kauanko tämä kestää?

  Re: Inhottava olo papa-kokeen jälkeen

Lähettäjä: Tt 
Päivämäärä:   12.8.25 14:22:23

Kuulostaa siltä, ettei ole ihan tavallinen reaktio. Soittaisin terkkariin ja kysyisin mistä voi johtua! Eihän siitä pitäisi aiheutua verenvuotoa ollenkaan saati kipuja.

  Re: Inhottava olo papa-kokeen jälkeen

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   12.8.25 14:24:18

Voi sua, jouduit selkeästi sellaiselle vanhan liiton näytteenottajalle! Ensimmäinen papakokeeni oli 18-vuotiaana täsmälleen kuvailemasi ja jätti traumat. Vieläkin joka kerta jännittää ja sydän hakkaa papakokeeseen mennessä ja pitää keskittyä, että muistan hengittää. Muistan vielä kiljahtaneeni kovaäänisesti ekassa papassa odottamatonta kipua johon näytteenottaja vastasi: "Papakokeen kuuluukin sattua tai näytettä ei saada!".
Nyt itse papanäytteitä ottaneena tiedän, ettei se asia ihan noinkaan mene ja näytteen saa kyllä runnomattakin.

Olosi varmasti alkaa jo pian helpottaa - sillä ensimmäisellä papakoekerralla vuodin verta kolme tai neljä päivää, tuskin sinullakaan enää pitkään.

  Re: Inhottava olo papa-kokeen jälkeen

Lähettäjä: ss 
Päivämäärä:   12.8.25 14:25:48

Taitaa olla aika herkät limakalvot. Onko sinulla yleensäkin herkät ja kuivat limakalvot? Esim. e-pillereiden vuoksi? Tai vaihdevuodet?

Kyllä minullakin on joskus näytteenoton jälkeen tullut vähän verta ja jomottanut hetken, mutta ei se kyllä kauaa kestä.

  Re: Inhottava olo papa-kokeen jälkeen

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   12.8.25 14:26:09

Kerran olen käynyt eikä sattunut eikä vuotoa tullut.

  Re: Inhottava olo papa-kokeen jälkeen

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   12.8.25 14:26:57

Tt, kyllä aiheutuu, jos näyte on otettu liian ronskisti. Pienimuotoinen veren tipputelu on myös ihan normaalia, mutta tietenkään päiväkausia sen ei pitäisi jatkua. Joillakin kohdunkaula voi olla todella verevä ja saattaa alkaa vuotaa jo spekulan kosketuksesta.

  Re: Inhottava olo papa-kokeen jälkeen

Lähettäjä: Voi 
Päivämäärä:   12.8.25 15:01:22

Ei tosiaan ollut ensimmäinen papa ja tälläistä ei koskaan ennen ole ollut.
Toki ikää on tullut, mutta mitenkään herkkis en ole kivun tms suhteen ja menkoissakin pääsen aina todella helpolla. Varsin erikoinen tunne siis kun tuntee koko ajan kohdunsuun/kaulan.
Voin vaan etäisesti kuvitella miltä synnytyksen jälkeen tuntuisi, jos tämä jo tuntuu tältä.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.