Lähettäjä: kokemuksia?
Päivämäärä: 10.8.25 06:24:06
"Helmikuussa 1975 Kiinan Haichengissa koettiin outo ilmiö, kun käärmeet nousivat keskellä talvea maan pinnalle. Kaikkialla hangella oli jäätyneitä tai kohmeisia käärmeitä.
Onneksi viranomaiset tiesivät, mitä se tarkoittaa. Maanjäristys oli tulossa ja niinpä kaupunkia alettiin evakuoida. Lopputulos oli, että noin 2 000 ihmistä kuoli ja noin 28 000 loukkaantui. Yhdysvaltain geologisen tutkimuslaitoksen (USGS) mukaan ilman ennakkovaroitusta maanjäristyksen uhriluku olisi noussut 150 000:een. "
"Samoin eläinten on väitetty käyttäytyneen omituisesti ennen kuin vuoden 2004 tsunamin hyökyaallot iskivät Aasian rantavaltioihin. Indonesiassa työnorsut kiskaisivat itsensä vapaaksi kahleistaan ja juoksivat sisämaahan – ja norsujen hoitajat, jotka juoksivat norsujen perään, selvisivät tsunamista. Mielenkiintoista onkin, että vaikka tsunami tappoi yli 200 000 ihmistä, eläimiä ei kuollut juuri lainkaan."
Tästä on Tekniikan Maailmassa pitkä juttu, kirjoittajana Jani Kaaro, https://tekniikanmaailma.fi/lehti/14a-2025/ elainten-internet-voi-paljastaa-vaaran/?shared=1456827-cb885550-500
Eläimet vaistoavat monesti vaarat ja luonnonkatastrofit, sillä ovat herkkiä tämmöisille. Kun täällä on elukkaihmisiä, onko kenelläkään kokemusta vastaavasta?
|