Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Voihan prkl mikä pauke!

Lähettäjä: ;(( 
Päivämäärä:   10.8.25 05:23:35

Taas se on sitten alkanut, metsästys aika ja just heräsin hirveään rytinään kun metsästäjät verenhimoisina räiskivät lintuparkoja kohti.

  Re: Voihan prkl mikä pauke!

Lähettäjä: N 
Päivämäärä:   10.8.25 05:36:42

Viime kesänä kaksi paikkakuntani metsästäjien keulahahmoa ampui itseään päähän. Ne luodit menivät oikeaan osoitteeseen.

  Re: Voihan prkl mikä pauke!

Lähettäjä: ;(( 
Päivämäärä:   10.8.25 05:41:45

Äsken kuului kaakatusta kun linnut hädissään lensivät peltojen ja meren suunnalta talon yli, sanoin mielessäni niille että tulkaa tänne pihalle, olette turvassa.

  Re: Voihan prkl mikä pauke!

Lähettäjä: Hunter 
Päivämäärä:   10.8.25 06:16:10

Sepelkyyhkyt ei kaakata.
Sun kannattaa mennä takaisin peiton alle pitelemään itseäsi.

  Re: Voihan prkl mikä pauke!

Lähettäjä: ;(( 
Päivämäärä:   10.8.25 06:22:30

Hunter, mikä typerä nimerkki, mitä muuta voi kaltaseltasi odottaa, montako eläintä olet jo tappanut? Sorsat kaakattaa ja niitä lensi talon yli, meri on tässä suht lähellä.

  Re: Voihan prkl mikä pauke!

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   10.8.25 06:26:22

Hanhet kaakattavat myös ja niiden metsästysaika on alkanut, toki ampujat säikyttävät myös muita merilintuja pakosalle.

  Re: Voihan prkl mikä pauke!

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   10.8.25 06:27:27

Ja sitten kun niitä ei metsästettäisi, niin olisi viljelijöillä lisää ongelmia ja kyyhky kannan tuhoaisi sitten kulkutauti kiduttaen hitaasti.

Kannattaa tutkailla asiaa monelta kantilta, faktoja selvittäen.

  Re: Voihan prkl mikä pauke!

Lähettäjä: *Remontti Riku * 
Päivämäärä:   10.8.25 06:28:26

"Hunter, mikä typerä nimerkki"

Hunter on myös ihan tavallinen erisnimi englanninkielisissä maissa.

  Re: Voihan prkl mikä pauke!

Lähettäjä: Sonya 
Päivämäärä:   10.8.25 06:34:07

Pulunhalaajat ovat aktivoituneet.

  Re: Voihan prkl mikä pauke!

Lähettäjä: d 
Päivämäärä:   10.8.25 06:44:25

Missä on alkanut hanhien metsästysaika?

  Re: Voihan prkl mikä pauke!

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   10.8.25 07:45:56

Ainakin kanadanhanhien metsästys pelloilla koko maassa alkaen tänään 10.8.

  Re: Voihan prkl mikä pauke!

Lähettäjä: M 
Päivämäärä:   10.8.25 08:22:27

Ihan keskustelun kannalta pari kysymystä:

a) luuletteko ihan realistisesti että suurin osa lihaa syövistä ihmisistä alkaa noin vaan vegaaneiksi? Itse en tähän usko, hyvä jos pari vuodessa.

b) uskotteko että esim. broilerin elämänlaatu tulee merkittävästi parantumaan ja tehotuotanto loppuu? Itse en valitettavasti usko tähänkään.

c) miksi siihen lautaselle on siis parempi laittaa se broileri, jonka lyhyt ja surkea elämä on pelkkää kärsimystä? Jonkun lihat siihen kuitenkin laitetaan.

Hirveän usein näissä metsästyksen vastustajissa on ihmisiä joille on ihan fine että liha haetaan muovirasiassa kaupan hyllyltä, mutta luonnossa elävien eläinten tappaminen on hirveää. Miksi? Eikö kyse olekaan eläimen oikeudesta elämään? Vähän kaksinaismoralismia, eikö?

  Re: Voihan prkl mikä pauke!

Lähettäjä: Anna paukkua 
Päivämäärä:   10.8.25 08:50:31

Ja ihan keskustelun kannalta voi vaan todeta että tuolla aloittajan asumusalueella täytyy olla kyyhkykantaa harvennettavaksi asti.

Vähän typerä tuo aloitus, tyypillinen provosointi...

Kantsii maistaa kyyhkyä. On parempaa kuin broileri.
Ymmärrän jos nousee kateus.

Kanadanhanhi maistuu kuulemma huonolta koska sen ruokavalio on mitä on. Ei ole omakohtaista kokemusta. Tulishan siitä aika paisti kyllä.

  Re: Voihan prkl mikä pauke!

Lähettäjä: …. 
Päivämäärä:   10.8.25 08:52:46

Taas täällä itkettää söpön eläimen metsästyksestä ja haukutaan metsästäjät. Sitten, kun se kyy tulee vastaan niin pää poikki vaan. Tai susi, niin alkaa itku, kun niitä ei metsästetä. Kun pikku koirat ovat nyt hengenvaarassa.

  Re: Voihan prkl mikä pauke!

Lähettäjä: O 
Päivämäärä:   10.8.25 09:01:13

Enemmän ne metsästäjät niiden koiriensa perään itkevät kun susia ei metsästetä.

  Re: Voihan prkl mikä pauke!

Lähettäjä: Zz 
Päivämäärä:   10.8.25 09:03:49

^^ Ei nämä metsästyksestä urputtavat näe kyitä tai niiden piskit ole vaarassa koska asuvat betonibunkketeissa ja niiden koiratkin on suurimman osan vuorokaudesta sisällä vailla lajityypillistä käyttäytymistä.

  Re: Voihan prkl mikä pauke!

Lähettäjä: …. 
Päivämäärä:   10.8.25 09:04:52

”Enemmän ne metsästäjät niiden koiriensa perään itkevät kun susia ei metsästetä.”

Varmaan enemmän, osa ei sitte uskalla lasta päästää ulos tai itsekään mennä. Kyy saa lähes kaikista sen tappajan esiin.

  Re: Voihan prkl mikä pauke!

Lähettäjä: xxx 
Päivämäärä:   10.8.25 11:27:55

No kyllä se siitä alkuinnostuksen jälkeen rauhoittuu.

  Re: Voihan prkl mikä pauke!

Lähettäjä: zäkä 
Päivämäärä:   10.8.25 11:30:40

"
Viime kesänä kaksi paikkakuntani metsästäjien keulahahmoa ampui itseään päähän. Ne luodit menivät oikeaan osoitteeseen." Olivatko he tehneet sinulle jotain pahaa, vai miksi heidän itsemurhansa aiheuttaa noin tyytyväistä urahtelua?

  Re: Voihan prkl mikä pauke!

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   10.8.25 11:44:26

Meillä syödään tänään kyyhkyä. Herkullista, ja takuulla tehotuotettua kanaa paremman elämän elänyttä lihaa. Alkaa vihdoin taas se kausi, kun saa jättää huonoissa oloissa kasvatetut tuotantoeläinten lihat ostamatta ja syödä niiden sijaan onnellisen vapaana eläneen eläimen lihaa.

Aloittaja on toivottavasti kasvissyöjä. Eikä niillä kanoilla munantuotannossakaan kivat olot ole (olen ollut kanalassa töissä), joten kannattaa lihan lisäksi jättää myös kananmunat kauppaan. Ja maitotuotteet, sielläkin on eläinten oloissa paljon parannettavan varaa. Sen jälkeen voi alkaa valittaa metsästyksestä sitten.

  Re: Voihan prkl mikä pauke!

Lähettäjä: ! 
Päivämäärä:   10.8.25 12:01:33

Kannattaa myös aina miettiä, että mikä on populaatioiden kantokyky luonnossa. Jos ei kantoja harvenneta niin luonto hoitaa asian itse jonkun kulkutaudin myötä. Tämä on nähty ihan ihmistenkin suhteen mm. korona

  Re: Voihan prkl mikä pauke!

Lähettäjä: Viiva 
Päivämäärä:   10.8.25 13:09:06

Se on kyllä jännä että kaikki tuntemani ituhipit, vegaanit ja vihervassarit kannattavat metsästystä. Puolestaan yksikään metsästystä vastustava vouhkaaja ei ole vegaani, ituhippi tai muutenkaan halua oikeasti pelastaa mitään tai ketään.

  Re: Voihan prkl mikä pauke!

Lähettäjä: *Remontti Riku * 
Päivämäärä:   10.8.25 13:35:39

Minun systeri oli ei lihaa syövänä aikaisemmin kovasti vastaan metsästystä.
Yhtenä syynä oli, että hirvelle ei anneta mitään mahdollisuutta.
Otin hänet kerran mukaan ja näki kuinka passissa ollessa ei ammuta lisääntymiskykyistä lehmää, vaan otetaan sieltä monisarviset sonnit ja harvennetaan vasoja.
Sama se on periaatteessa linnuissakin.
Kyseessä on riistanhoito ja jos niitä ei harvenna, niin luonto hoitaa asian muuten.

Tiesittekö, että fasaania istutetaan kettujen ruuaksi joka syksy, että suomalaiset metsäkanalinnut säilyisivät talven yli.
Fasaanin toi Suomeen Intiasta sellainen heppu kuin Karl Fazer.

  Re: Voihan prkl mikä pauke!

Lähettäjä: Metsästävä nainen 
Päivämäärä:   10.8.25 14:40:16

No voi yhyy yhyy aloittaja!
Kyllä minä syön luonnon omaa mieluummin kuin häkissä koko elämänsä kidutettua.
Ihmiset voisivat tutustua aiheeseen ennen kuin alkavat netissä märistä!!!

  Re: Voihan prkl mikä pauke!

Lähettäjä: zäkä 
Päivämäärä:   10.8.25 15:11:06

Minulle on kyllä tehty paljonkin pahaa täällä hötölässä.

  Re: Voihan prkl mikä pauke!

Lähettäjä: pum 
Päivämäärä:   11.8.25 03:15:01

Aloittaja on itse verenhioinen maaton eläinaktivisti.

  Re: Voihan prkl mikä pauke!

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   11.8.25 07:36:44

Itse metsästäminen on ok, se miten sitä tehdään toisten pihojen vieressä ja häiriten ei ole.

  Re: Voihan prkl mikä pauke!

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   11.8.25 17:38:17

Minun maille ei ole metsästäjille lupaa tulla, ovatpa silti tulleet, poistuneet kyllä kun käsketty mutta kyllä perään räkyttivät @!#$.

  Re: Voihan prkl mikä pauke!

Lähettäjä: Vinna 
Päivämäärä:   11.8.25 17:40:13

Kannattaa varmaan teidän valittajien muuttaa kerrostaloon.

  Re: Voihan prkl mikä pauke!

Lähettäjä: jep 
Päivämäärä:   11.8.25 18:02:36

"Itse metsästäminen on ok, se miten sitä tehdään toisten pihojen vieressä ja häiriten ei ole."

Tämä.

  Re: Voihan prkl mikä pauke!

Lähettäjä: Metris 
Päivämäärä:   11.8.25 18:13:04

Tämäpä tämä.

Meillä on asuintalon seinästä naapurin pellon laitaan 150 m. Siinä välissä on talli ja osa kahdesta laidunlohkosta. Kyllä se aika lähellä olevalta tuntuu, ja hevoset ottavat ritoloita kyllä. Haluaisin tietää, kuka korvaa, jos sattuu jotain?

Tuli itsekin pompattua täydestä unesta sunnuntaiaamuna klo 5, kun avonaisesta ikkunasta kuului laukaus. Toisaalta, seudun pulustajien into ei pitkään kestä, joten ehkä jo ensi viikonloppuna on taas rauha maassa.

  Re: Voihan prkl mikä pauke!

Lähettäjä: Hah 
Päivämäärä:   11.8.25 19:09:37

Ei kukaan korvaa ja jos kyselet niin tulevat yöllä ampumaan sun hevoset.
Metsästysmafia.

  Re: Voihan prkl mikä pauke!

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   11.8.25 19:32:44

Täälläkin paukkuu, mutta ei se ketään häiritse. Ei edes hevosia. Ihan vieressä kuitenkin ampuvat.

  Re: Voihan prkl mikä pauke!

Lähettäjä: zäkä 
Päivämäärä:   11.8.25 19:39:22

Kannattaa taas muistaa ne käytöstavat, niin metsästäjien (kuten niiden rakettien ampujien;)) kanssa tulee hyvin juttuun.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.