Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Hukkumisista, "ilman syytä", miksi?

Lähettäjä: Uimari 
Päivämäärä:   4.8.25 23:01:55

En keksinyt parempaa otsikkoa. Hukkumisia viime aikoina ollut liikaa, ja yllättävän usein mainitaan uhrin löytyneen rantavedestä. Humalaisten kohdalla syy on selvä, mutta näin kun asia ei ole itseäni läheltä koskettanut (onneksi), niin vaikea kuvitella missä tilanteessa ei-humalainen uimataitoinen oikeasti joutuu hengenvaaraan?
Kramppi, sairaskohtaus joo, johtuvatko kaikki näistä? Iäkkäiden osalta suoraan saunasta viileään järveen voinee ottaa kropan päälle, toki tämä voinee nuorempiinkin vaikuttaa.
Onko jollain ollut läheltä piti tilanne? Mitä tapahtui?

  Re: Hukkumisista, "ilman syytä", miksi?

Lähettäjä: Aallot 
Päivämäärä:   4.8.25 23:13:09

Mökkijärvellä tuntuu aina tuuleva rantaan päin. Jos on ns. uintisyvyydessä (vesi kaulaan asti) ja hetken rentoutuu kellumalla, aallot ovat tuoneet todella lähelle rantaa (vesi navan alle). Hukkuminen on siis voinut tapahtua vähän kauempana, mutta aallot ovat tuoneet rantaan.

  Re: Hukkumisista, "ilman syytä", miksi?

Lähettäjä: zz 
Päivämäärä:   4.8.25 23:26:19

Voisin kuvitella että tuo saunasta suoraan järveen voisi olla sellainen että esim verenpaineet voi joillakin heittää alas ja tulla pyörtyminen. Itsellä on luonnostaan jo melko matalat paineet ja teini-ikäisenä olen suihkuun pyörtynyt pariinkin otteeseen saunan jälkeen. Toki nykyään kun tämän taipumuksen jo tietää, niin osaa asian kanssa elää ja tietää toimintamallin kun olo alkaa muuttua, mutta esim joku ikäihminen ei välttämättä osaakkaan enää kroppaansa samalla tavalla kuunnella. Ja mulla myös tokaluokkalainen poika jolla ilmeisesti samaa ongelmaa, eli vaikka uimataitoinen onkin jo niin tuossa tilanteessa kun alkaa huipata ei välttämättä osaa vielä toimia niinkuin pitäisi.

Iäkkäämpien kohdalla myös muut sairaskohtaukset. Rantaveteen en oikein muiden uimataitoisten usko hukkuneen selvinpäin. Sitten ennemmin varmaan näitä esim veneestä pudonneita ilman liivejä joilta on voimat loppuneet ja hukkumisen jälkeen ajelehtineet rantaan.

Ja aiheeseen ei liity, mutta kerrompa vielä jutun eiliseltä illalta kun käytiin lasten kanssa rannalla. Siellä oli nuoria jonkin verran ja meidän lisäksi pari perhettä pienempien lasten kanssa. Omat touhusivat rannan tuntumassa (pienempi ei osaa vielä uida) ja siinä heitä seuratessa tuli seurattua toisella silmällä muutakin rannan elämää. Siinäpä sitten pari seiskalle siirtyvää poikaa (poikani tunnisti näistä toisen) alkoivat painia vedessä ja jutut olivat tasoa "tapan sinut" ja isompi kaveri painoi pienemmän päätä useaan otteeseen veden alle. Luonnollista puutuin poikien painiin ja minulle nakeltiin vähän niskoja että se oli vain leikkiä. Tulivat kuitenkin vedestä ja ja lähtivät pois. Tämä poika jonka poikani oli tunnistanut sain selville että on kavereita serkkuni samanikäisen pojan kanssa, no serkulle soittamalla sitten tämän pojan äidin numero ja hän oli aivan kauhuissaan kun kerroin tapahtuneet. Vaikka kyseessä oli mitä ilmeisemmin leikki, mutta oletettavasti tuon ikäiset ei oikeasti vielä tiedä että miten pienestä voi olla kiinni jos se kaveri vahingossa vetäiseekin enemmän vettä henkeen. Onneksi on pienempi paikkakunta, jossa aika hyvin joku tuntee aina jonkun ja tieto lasten toimista saadaan myös vanhemmille.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.