Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Miten keksiä koiralle nimi?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   1.8.25 19:30:59

Pennunoston hankalin vaihe :D Aikaisemmat koirat kaikki jo edesmenneitä, joten ei tarvitse sopia yhteen muiden nimien kanssa. Aikaisemmin myös kaikilla koirilla ollut aika persoonalliset nimet, ei ole tullut kaimoja vastaan. Eipä se niin haittaa jos niitä kaimojakin on, mutta mitään kaikista yleisintä nimeä en kuitenkaan koiralle halua.

Minulla oli jo nimilista valmiina. Urokselle. Mutta kun syntyikin pelkkiä narttuja sitten niin en niillä uroksen nimillä mitään tee. Pitäisi nimilista aloittaa alusta. Joten kokeillaan löytyisikö täältä nimiehdotuksia tai vinkkejä miten sitä pennulle sopivaa nimeä voisi lähteä keksimään.

Kyseessä hyvinkin vauhdikas ja menevä rotu, samalla myös kunnon perskärpänen, ja harrastuskoiraksi kaveri tulossa moneen eri lajiin plus tietenkin lenkki- ja retkeiltyseuraksi ja sohvakaveriksi. Olisi kivaa jos nimi tarkoittaisi jotain, mutta ei se ole pakollista. Lyhyt, 1-2-tavuinen helposti lausuttava nimi, tai vaihtoehtoisesti se voi olla pidempi jos siitä helposti lyhenee sitten joku kivan kuuloinen lempinimi.

  Re: Miten keksiä koiralle nimi?

Lähettäjä: löö 
Päivämäärä:   1.8.25 20:06:07

laita tekoälyyn ehdot, kuten "listaa koiran nimiä, 4 kirjainta, sopii isolle koiralle" - Antaa sulle koko ajan lisää nimiä :D

  Re: Miten keksiä koiralle nimi?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   1.8.25 20:14:56

Eikö joku urokselle mietityistä nimistä kuitenkin toimisi? :) Siinähän tulee samalla vähän persoonallisuutta samalla!

  Re: Miten keksiä koiralle nimi?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   1.8.25 20:18:27

Lumo
Kide
Hilu

  Re: Miten keksiä koiralle nimi?

Lähettäjä: Tiku82 
Päivämäärä:   1.8.25 20:26:30

Meillä on yleensä nimi muunnettu virallisesta nimestä... tai sit jotain ihan muuta joka on muokkautunut sattuman summasta.

Viimeisin Rafael muodistui Raffeksi, mutta kun toinen koira jonka nimi alkaa R-kirjaimella meni sekaisin niin pentu onkin siitä lähtien ollut Affe.
Tuo R.llä alkava on Romeo mutta kun haluttiin nimi joka ei ole sinne päinkään kun alkuperäinen niin siitä tuli Rom-Rom.
Nereidistä tuli Pin kirjoitusvirheen takia, alkuun ajatus oli sarjakuvahahmon Rin mukaan, mutta kirjoitusvirhe osui kohdalle ja koirasta tuli Pin, mikä sopii tuolle paljon paremmin.
Siru oli vaan niin Sirun näköinen, vaikka on virallisesti Fuji.
Chili on ainoa joka sai nimen ennen kuin pentu tuli taloon, silloinkin isäntä meinasi että siitä tulee Siili, se ei tosin kelvannut minulle niin toinen vaihtoehto oli tuo Chili.
Muut on olleetkin valmiiksi nimettyjä kun on meille tullut.

Sanoisin ohjeeksi että katso ensin koiraa ja sen olemusta, nimi tulee sitten ihan kuin itsekseen.

  Re: Miten keksiä koiralle nimi?

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   1.8.25 20:38:39

Kiri
Vimma
Viima
Pilke
Nopsa
Hoppu (ehkä enemmän urosmainen?)
Näpsä
Viu(h) :D
Tilli
Muusa
Marsa (hahmo Vili Vilperistä)
Hulina / Huli
Vilinä
Valo(nnopee)
Sekka (sekunti = nopeuteen liittyvä :D)
Jemma
Kärppä :D
Yty

  Re: Miten keksiä koiralle nimi?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   2.8.25 09:55:52

Kokeilin tekoälyä jo aikaisemmin, mutten osannut kertoa sille riittävän hyvin mitä haluan ja se ehdotti ihan kamalia nimiä :D Virallisia nimiä näillä ei vielä ole, voihan se olla että siitäkin jotain saa väännettyä. Mutta haluaisin jotain ideoita jo kerätä listalle etukäteen, vaikka en nimeä varmaksi päätäkään ennen kuin on nähty millainen tyyppi sieltä on tulossa. Vielä ovat niin pieniä ettei tiedä luonne-eroista.

Kolmipisteelle kiitos, juuri jotain noiden tyyppisiä nimiä olen yrittänyt pyöritellä!

  Re: Miten keksiä koiralle nimi?

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   2.8.25 10:00:50

Nahjus

  Re: Miten keksiä koiralle nimi?

Lähettäjä: Nuppu 
Päivämäärä:   2.8.25 13:58:40

Rasa(villi)
Eloisa
Loimu
Rutina
Soma
Hali
Varma

Maantieteellisiä nimiä (saaria)

Kea
Elba
Salina

  Re: Miten keksiä koiralle nimi?

Lähettäjä: *Remontti Riku * 
Päivämäärä:   2.8.25 15:25:48

Riku

  Re: Miten keksiä koiralle nimi?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   2.8.25 15:35:00

Jos halusit uroksen niin mikset odota sopivaa pentua?

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.