Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: Werka 
Päivämäärä:   31.7.25 22:13:07

Paljonko teillä menee lapsiperheessä rahaa ruokaan? Noin suunnilleen kuukaudessa.
Meillä 4 henkisen perheen ruokakulut on ampuneet ihan taivaisiin varsinkin kesällä kun lapset (alakoululaiset) ovat päivät kotona ja paljon reissaillaan jne joka jojtaa eväisiin tai ulkona syömiseen. Nyt mennään varmaan lähemmäs 1000e/kk

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: Vehnä 
Päivämäärä:   31.7.25 22:21:59

Minä ja 3 alakouluikäistä lasta. Arkena oli 400e/kk, nyt kesällä varmaan hieman enemmän. Ostan paljon tarjouksesta, pakastan lihat ja leivät, kalliita herkkuja kuten vanukkaita ja välipalakeksejä/valmiita pikkuruokia harvoin.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   31.7.25 22:32:03

Nyt ollaan mökillä. Viikon ruokiin ja juomiin menee noin 500 euroa. Normaalisti kesällä menee noin 250 euroa viikossa. Ei kyllä katsota kauheasti hintalappuja ja syödään aika terveellisesti. Tämän lisäksi ollaan ostettu marjoja noin 1000 eurolla, mutta valtaosa pakastettu talveksi.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: S 
Päivämäärä:   31.7.25 22:40:26

Kyllä meillä se keskimäärin 1000€ menee ihan normiarkenakin, joskus yli ja joskus alle mutta tuskin alle 800€ selvitään ikinä. Ei pahemmin katsella hintoja tai suunnitella, pienellä vaivalla summaa saisi pienemmäksi, jos olisi tarve. Summaan sisältyy myös marketista hankittavat hygieniatuotteet eli ihan kaikki ei ole ruokaa.

2 aikuista, 2 alakouluikäistä lasta.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   31.7.25 22:48:54

Kyllä se 1000 euroa menee oli arki, loma, kesä tai talvi
Kaksi aikuista, 11-v lapsi, ja käytännössä aina myös lapsen kaveri.
Kaikki ruoka tehdään itse, ei eineksiä, mutta kaikki liha ja kananmunat lähituottajilta.
Karkkeja tai leivonnaisia ei ostella. Jäätelöä on kesällä aina, mutta kuusi tuuttia nyt maksaa alle kolme euroa.
Ja hyödynnämme myös oman kasvimaan ja marjapensaat, ja mustikat, puolukat ja sienet kerätään talteen luonnosta.
Kotimaisia juureksia ostetaan paljon, ja oma pieni perunamaa tuottaa myös vähän varhaisperunoita.
Ulkona käydään syömässä myös viikoittain.

Säästetään sitten siitä, että mitään krääsää ei osteta, eikä eineksiä

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: T 
Päivämäärä:   31.7.25 23:04:38

Viikon ruuat ja juomat 500e jösses sentään, kultahippujako siellä syödään ja juodaan? 80e päivässä ruokiin? Meitä on 1 aikunen ja 2 teiniä ja 120e viikko riittää ruokiin todella hyvin. Ite teen lämpimät ruuat.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: What 
Päivämäärä:   31.7.25 23:18:10

Kaksi aikuista ja kolme lasta. Ruokamenot 1000-1200/kk. Tuo 1200 menee kesäisin tai muina loma-aikoina.

Tai no vasta viime kesänä hyppäsi noihin lukemiin ruokamenot.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: :) 
Päivämäärä:   31.7.25 23:41:43

Kaksi aikuista kolme lasta 1200 menee kattaen hygienia tuotteet. Perus kotipöperöä syödään, alennusten perässä ei ehdi juosta iltaisin. Hyöty häviäisi jo pensoissa. Jos päivällä löytyy ale kamaa kauppapäivänä ni se päätyy koriin. Paljon jää hyllyyn ostamatta, kuten kala. Sitä ei enää ole varaa syödä.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: 123 
Päivämäärä:   1.8.25 07:06:44

Kaksi aikuista ja teini, ruokaan menee n. 800e/kk, siis nimenomaan ruokaan mitä syödään, emme syö esimerkiksi saippuaa tai vessapaperia.

Tehdään iso annos lämmintä ruokaa josta syödään kaksi päivää ja riittää vielä evääksikin töihin monesti toiselle aikuiselle. Leivät haetaan leipomosta ja menee pakkaseen, hyödynnetään ilta-aleja jos mahdollisuus.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: Tonni 
Päivämäärä:   1.8.25 08:16:02

Täällä menee myös keskimäärin 1000 € kuussa ruokaan. Kaksi aikuista ja kaksi alakouluikäistä urheilullista lasta. Jonkin verran vertailen hintoja eli en osta kalleinta lihaa, jogurtteja, juustoja ja leikkeleitä, mutta meillä tosiaan lapset saa laittaa leikkelettä, juustoa, kurkkua leivän päälle tai syödä iltapalaksi leipää, jogurttia yms. Pelkän puuron sijaan eli kaapista löytyy monipuolisesti kaikenlaista eikä säästellä sen suhteen. Kasviksia ja hedelmiä menee paljon enkä niistä tingi. Itselle tärkeintä, että lapset syö hyvin ja monipuolisest vatsinkin, kun liikkuvat paljon.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: gh 
Päivämäärä:   1.8.25 08:32:34

Jos ihan kaikki syötävä pitää ostaa kaupasta normaalihinnalla eikä ole edes pakastinta ja mahdollisuutta hyödyntää tarjoustuotteita, tuon verran voi hyvinkin mennä. Siihen kyllä sisältyy muutakin kuin ruokaa. Ehkä samasta kaupasta ostettavia hygieniatuotteita ym. ja herkkuja, virvokkeita ym.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: Meikku 
Päivämäärä:   1.8.25 08:44:18

1 aikuinen ja 1 pieniruokainen teinityttö, ruokaan menee varmasti alle satanen viikossa. Enkä edes laske tästä pois herkkuja, paljon teen itse mutta eineksiäkin menee jonkin verran. Arkena käydään kaupassa 1-2 kertaa viikossa, lomilla useammin kun on aikaa.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: A 
Päivämäärä:   1.8.25 08:50:02

Huh, tosi kovia summia omasta mielestäni.

Meillä menee kolmihenkisessä perheessä 300-400 e/kk ruokaan. Emme syö lihaa. Ollaan kuitenkin hyvätuloisia, joten ei ole tarvetta kitsastella. En tiedä, mitä pitäisi ostaa että menisi paljon rahaa.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: Maija 
Päivämäärä:   1.8.25 09:02:51

2 aikuista, tarha- ja alakouluikäiset lapset.
Noin 120e/viikko menee rahaa kun tilaan viikon ruuat. Jotain pientä haetaan viikolla kaupasta. Kesällä menee vähän enemmän.
Ei ole tarve nuukailla, en vain saa menemään enempää rahaa ruokaan

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: Meri 
Päivämäärä:   1.8.25 09:05:58

2 aikuista, 15v ja 17v teinit ja koira. Normaalisti menee noin 700-850€, nyt kesällä ehkä keskimäärin 900-950€. Teinit olleet töissä molemmat ja heille on pitänyt ostaa eväitä ja välipaloja ja ehkä herkuteltu enemmän.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   1.8.25 10:24:19

LähettäjäT

Päivämäärä31.7.25 23:04:38

Viikon ruuat ja juomat 500e jösses sentään, kultahippujako siellä syödään ja juodaan? 80e päivässä ruokiin? Meitä on 1 aikunen ja 2 teiniä ja 120e viikko riittää ruokiin todella hyvin. Ite teen lämpimät ruuat.

Tuohon 120 euron viikkobudjettiin tuskin ostetaan paljon kalaa (ainakaan vaaleaa) tai parempia lihoja. Itse mekin tehdään täällä ruoka, eli eineksiä ei ole. Paitsi puolivalmiit aamiaisleivät, jotka ostetaan esipaistettuina ja paistetaan aina aamulla lämmin leipä. Sitten parempaa juustoa ja leikkelettä. Lomalla kaikki on vähän parempaa ja ei juoda hanavettä (täällä ei semmoista luksusta olekaan, kun kaivon vettä ei ole tutkittu), vaan kivennäisvesiä. Aamulla tuorepuristettua mehua. Mökkeilyssä yksi ihanuus on hyvä ruoka. Tosin arjessakin syödään paljon kalaa, marjoja yms., jotka nostavat kauppalaskua. Mutta kun ei ole tarvetta pihistää, niin ei pihistetä.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: 1234 
Päivämäärä:   1.8.25 11:34:59

2 aikuista ja 2 lasta. Ruokaan menee noin 500e/kk.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   1.8.25 13:04:45

Meillä on käytössä 100 € / viikko budjetti 3 hengen perheessä. Nostetaan joka perjantai 50 € puolison kanssa ja vuoro viikoin ostetaan ja suunnitellaan viikon ruoat. Jos seuraavana perjantaina on vielä jotain rahaa jäljellä, niin laitetaan purkkiin. Säästetään vuosi ja kesällä käytetään vuoden aikana säästyneet rahat lomareissuun. Välillä jää rahaa purkkiin enemmän ja välillä vähemmän.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: Werka 
Päivämäärä:   1.8.25 18:36:23

Te keillä menee tyyliin 500e/kk kertokaa parhaat vinkkinne. Itse kipuilen kovasti ruokalaskun kanssa sillä kesälle on osunut useampi täysin yllättävä iso meno (kuten mm molempien autojen odottamaton huoltotarve ja hajonnut pakastin sisältöineen)

Käydään yleensä 2 krt viikossa kaupassa ma-to ja pe-su ruuat kerralla, mutta ihan älyttömällä pihistelyllä olen päässyt välillä n. 150e/vko luokkaan ja tämä edellyttää jo paljon sellaisten tuotteiden ostamistamitä haluaisin vältellä (esim nakkeja/makkaraa)

Meillä aikuiset syövät lounaan kotona/ottavat mukaan ja syövät n kerta viikkoon lounasravintolassa.
Etenkin edulliset aamupala/välipala/iltapala vinkit ovat tervetulleita. Ruuat vielä saa suht halvalla mutta sitten nuo muut. Pikkukoululaiset koitiutuvat nälkäisinä ja kaipaavat hyvän välipalan ennen urheilutreenejä tai vastaavasti jos syövät ennen treenejä ruuan niin kaupaavat tuhdin iltapalan

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: gh 
Päivämäärä:   1.8.25 18:51:57

Ymmärrän hyvin , että jossakin Helsingin Eirassa ei noudeta kalaa lähijärvestä, itsemetsästettyä riistaa pakastimesta ja omalla maalla kasvatettuja perunoita kellarista niin kuin vaikkapa Sodankylän Sassalissa (josta tuli juuri puhelu radion puhelinlangoille) . Se vaikuttaa aika paljon ruokalaskuun.

Pienempiin kuluihin pyrkivien kannattaa tarkistaa kaikki kauppakuitit. Mitä niissä on sellaista turhaa, jonka voi jättää kokonaan pois, minkä voi vaihtaa halvempaan ja mitä voisi tehdä itse. Esipaistettujen patonkien sijasta voisi tehdä edellisen päivän aamu- tai iltapuuron jämistä sämpylätaikinan, jonka paistaa seuraavana aamuna. Pakastesei on aika halpaa vaaleaa kalaa, vaikka ei kovinkaan tuoretta.

Tuhtiin iltapalaan voi kuulua vaikkapa maitokaakao + leipää tai sämpylää runsailla täytteillä, kananmunaa, hedelmiä, juureksia, jugurttia tai viiliä eli jokseenkin saman tapainen kuin aamupala.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   1.8.25 18:54:03

2 aikuista ja 1 lapsi. S-keskitys ja appin mukaan ruokaan menee vajaa 500 e/kk. Syödään kasvispainotteisesti ja kaupassa käydään suunnitellun ruokalistan mukaisesti kerran viikossa. Puolisoni on tosi taitava ostosten suunnittelija, tuohon 500 e mahtuu myös herkkuja ja vastaavia. Hävikki, satokausi, pakastimen tehokas käyttö ym huomioituna.

Tuon alle 500 e lisäksi menee n 50 e/kk K-kauppaan koska siellä on parempi gluteeniton valikoima perheen keliakikolle. Lisäksi satunnaisia työlounaita ja ravintolakäyntejä (1-2 krt/kk).

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   1.8.25 18:57:56

Tarkistin vielä S-appin, ja muistin väärin, keskiarvo on 12 kk ajalta ruokaan 530 e/kk

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: Pop 
Päivämäärä:   1.8.25 19:05:11

Werka: meillä laatikkoruoat. Makaronilaatikko, liha-perunasoselaatikko,lasagne ja vastaavat. Usein pistän punaisia linssejä korvaamaan osan jauhelihasta ja mukaan lippaan myös kaikki vanhaksi menevät vihannekset kaapista. Usein teen pari vuoallista kerralla. Yhden annoksen hinta on kohtuullinen, on yleensä täyttävää ja saa reilusti kasviksia joukkoon. Siihen rinnalle sitten keitettyä porkkanaa/parsaa/kukkakaalia, mikä nyt vaan on halvalla saatavissa. Porkkanaa meillä menee paljon kaikenlaisissa muodoissa koska se on halpa ja hyvä vihannes vuoden ympäri.

Meillä syödään usein kaurapuuroa aamulla. Paljon sen halvemmalla ei taida päästä. Välipalaksi löytyy näkkäriä (ei ehkä yhtä kiva kuin pehmyt leipä mutta halvempi ja ennen kaikkea säilyy paremmin). Meillä on leivän päälle juustoa, leikkeleitä ei osteta, ne menee paljon nopeammin ja tulee paljon kalliimmaksi. Kurkkua ja paprikaa löytyy myös. Keitettyjä kananmunia yritän pitää jääkaapissa koko ajan ja usein myös paistetaan kananmunia leivän päälle. Iltaisin meillä on tarjolla bran flakes muroja. Tai saa ottaa ihan kunnon ruokaa jos on nälkä. Jugurttia yms ostetaan tosi harvoin ja silloinkin maustamatonta jugurttia johon sitten rusinoita joukkoon. Herkkuja leivotaan aika paljon itse, esim mokkapalat, ihan perinteinen pulla yms on hyvin edullisia kun vertaa kaupan vastaaviin.

Kun perus ruokailujen runko on edullinen, sitten pystyy tuohon päälle ostamaan milloin mitäkin vähän kivempaa esimerkiksi näin kesällä marjoja tai jäätelöä, tai sitten jotain vähän kalliimpaa kalaa tai vaihtelevampia hedelmiä (meillä on lähes aina omenoita ja mandariineja/appelsiineja tarjolla)

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: Tonni 
Päivämäärä:   1.8.25 19:43:50

Werkan ruoat ja välipalat sitä mitä odotinkin.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: Tonni 
Päivämäärä:   1.8.25 19:44:21

Ei kun siis Popin.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: dom 
Päivämäärä:   1.8.25 20:33:36

Kyllähän helposti saa menemään 500e viikon mökkiruokiin jos grillaa parempia lihoja/grillijuustoja/erilaisia kasviksia pari kertaa päivään lisukkeeksi pari erilaista salaattia jne kahvipullat ja erilaiset juomat päälle.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: Mjaa 
Päivämäärä:   1.8.25 20:51:43

2 aikuista ja 3-v., 250-300€/kk näin kesällä + herkkuja/ravintoloita ym. jonkin verran (50-100€).

Arkena eli lapsen ollessa päikyssä 200-250€/kk.

Syödään ihan perusruokaa, paljon laatikoita/keittoja ym. mihin saa helposti lisättyä pakastevihanneksia niin ei tarvi niin paljon ostella salaattijuttuja.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: RS 
Päivämäärä:   1.8.25 21:10:08

"Meillä aikuiset syövät lounaan kotona/ottavat mukaan ja syövät n kerta viikkoon lounasravintolassa."

Lounasravintola pois niin saa säästettyä ensimmäisen satasen kuussa.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: -- 
Päivämäärä:   1.8.25 22:34:50

kaks aikuista, kaks alle kouluikäistä lasta. ruokaan Kaupasta karkeesti 400e kuussa. lisäks menee varmaan 100e foodoraan, eli siis "herkkuihin/turhuuteen".

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: Rolla 
Päivämäärä:   1.8.25 22:40:57

Onpa pieniä ruokamenoja kaikilla! Meillä kuusihenkinen perhe, ja ruokaan menee heittämällä ainakin 1500 euroa/kk. Emme nuukaile mitenkään älyttömästi, välillä tulee ostettua vähän kalliimpiakin terveellisiä ruokia kuten lohta/mansikoita/eksoottisia hedelmiä, mutta usein arjessa kyllä tehdään niitä edullisia ja taloudellisia budjettiruokia.

Meillä tosin tuohon 1500 euroon sisältyy pesuaineet, talouspaperit ym.

Ihailtavaa, että jollain suunnilleen saman kokoisen perheen ruokamenot on noin 400-500 e/kk. Kunpa pääsisin tuohon lukemaan itsekin, ilman että pitää syödä pelkkää puuroa ja makaroonia.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: ***.** 
Päivämäärä:   1.8.25 22:43:21

Paljon, ennen riitti 600e, mutta ruoka ja kaikki muu on kallistunut niin paljon, että n. 1000e menee kauppaan ruokaan ja muihin sieltä ostettaviin käyttötarpeisiin.

2 aikuista, 2 alle kouluikäistä lasta.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: T 
Päivämäärä:   1.8.25 22:44:38

Ei kai liha mitenkään kallista ole. Jauhelihakastike 4,5e 400g naudanjauhelihaa. Karjalanpaisti alle 10e ja siitä tulee monta annosta. Naudan minuuttisuikale 5,5e ja siitä tulee 3 annosta kastiketta. Lohta ostan joskus itselle mutta lapset ei sitä syö. Leipää, juustoa, munia ja pekonia iltapalaksi. Aamulla puuro tai leipää. Nakkikeitto, makaronilaatikko tms perus ruuat ei kalliita ole. Tämä kommentti on vastaus sille jolla menee 500e viikossa ruokaan eikä usko että 120eurolla saa ostettua paljon ruokaa. Toki jotain proteiinirahkoja jos syödään päivittäin välipalaksi niin äkkiä niihin rahaa menee.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: Mari 
Päivämäärä:   1.8.25 22:57:19

Nyt on kesän aikaan ollut aikusia lapsia perheineen ruoka/talkoo/yövieraina.
Keskimäärin ruokittavina on ollut 5-7 aikuista (ja murosikäisiä, joilla aikuisen ruokahalu 2-6hlöä) ja alle kouluikäisiä 4-9hlöä.

Meillä aamiaisella: puuro/mysli/jogurtti/munakas tyylinen setti
Välillä kahvi/kaakao/tee ja jotain makeaa piirakkaa tms.
Lounas: keitto (borsh/herne/pinaatti/lihakeitto, kalakeitto tms.) ja esim. peltilihapiirakkaa ja jälkiruoka kiisseli tms.
Välipala: kahvi/pulla/suolaista piirakkaa, sämpylöitä/ruisleipää - itseleivottuna.
Illallinen: pataruoka, paellatyyppinen grilliruoka tai savukalaa/uusia perunoita...
Yöpala: makkaraa, suolaista pannukakkua...

Paljon itsetehtyä kotiruokaa. Laskeskelin, että 1200€/kk on kustannukset. Toki alkoholia, naposteltavaa ja vastaavaa ostettu. Paljon perunaa/kananmunia/vihanneksia/sipulia ja salaattiaineita omalta kasvimaalta.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: Mari 
Päivämäärä:   1.8.25 22:57:48

ps: kuvaamani ruuat esimerkkityylisiä.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: RS 
Päivämäärä:   1.8.25 23:12:48

T: Neljä-viisihenkisessä perheessä syödään 400 g jauhelihaa helposti kerralla. Siihen tuo sun naudansuikale päälle lounaaksi, niin 300 e/kk on täynnä pelkästä "halvasta lihasta". Siihen lisukkeet ja välipalat päälle.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: y 
Päivämäärä:   2.8.25 06:53:55

RS : on aivan eri asia, tehdäänkö 400 gramman jauhelihasta lihapullia tai isoja pihvejä, joita voi olla 1 pkl/syöjä vain käytetäänkö se keittoon, makaronilaatikkoon ti muuhun sellaiseen. Voit hyvin päätellä, miten moneen ateriaan se riittää. Jos joku syö päivittäin naudansuikaletta, kannattaa ainakin hyödyntää tarjoukset.

Kalakaan ei ole aina kallista. Välillä saa kokonaisen kirjolohen alle kympillä kilo. Parin kilon lohesta saat monta ateriaa, kun ottaa ruodot mukaan keittoa varten. Meillä siitä osa käytetään graavikalana leivän päällä leikkeleen tapaan, mutta ruuaksi valmistettuna tulee noin 10 annosta eli 2€/annos olisi kalan osuus.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: Meillä 
Päivämäärä:   2.8.25 07:18:11

Viikossa noin 100-150€ menee ruokaan. Yksi lapsi ja kaksi aikuista

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: Joopajoo 
Päivämäärä:   2.8.25 07:47:38

Ei ole koskaan näiden halvalla syöjien ruoka mitään terveellistä. Hiilaria hiilarin perään eikä oikein kunnon protskua eikä rasvoja. Kertaakaan en ole kunnon ruokalistaa nähnyt, missä oikeasti olisi protskuja, kasviksia ja rasvaa. Hiilaripainotteista, eikä sillä ole väliä onko ne hiilarit "hyviä" eli täysviljaa tms, hiilari kuin hiilari. Esimerkiksi puuro on ihan turha aamupala. Ei pidä nälkää vaikka pistäisi mitä täytteitä. Lisäksi moni saa ilmaiseksi juttuja, tottakai se laskee hintaa. Joku muu siis maksaa. En ihan rehellisesti edes usko, että joku pärjää alle 300e. Trolleiksi veikkaan.

Mutta siis paljon menee rahaa ruokaan. Varmaan semmoset 1000e. Kyllä, teen itse paljon. Kyllä olen kova sienestämään ja marjastamaan. Leivon todella paljon itse. Teen paljon ruokaa kerralla, jota syödään useasti. Ostan ilta-aleista tuotteita ja kytistelen tarjouksia. Omenaa tulee niin paljon omasta pihasta kuin jaksaa syödä ja säilötään myös tätä (paljon) eri muodoissa aina talven varaksi. Kaivetaan sitten pakkasesta näitä. Ei nämä vinkit pelasta kokonaisuutta. En siis kyllä usko näitä "halvalla" syöjiä.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   2.8.25 08:10:56

Ja monen nämä "ilmaiset" eivät todellisuudessa ole oikeasti ilmaisia. Ne kulut vaan tulee muualle. Isälläni on kaapit täynnä "ilmaista" ruokaa. Siihen ilmaiseen ruokaan on maksettu aseet, panokset, aseluvat, metsästyskortit, koiran tarvikkeet tutkasta alkaen (koira itsessään kallis ostaa ja ylläpitää, mutta jos se kuitenkin lasketaan lemmiksiksi), erilaiset veitset yms.työkalut lihan käsittelyyn, vene, moottori, verkot, kalastusluvat, siemenet/taimet kasvimaalle, pumppu kaivoon (ei tarvitse kastella maksullisella vedellä, toisaalta sitä vettä ei muuhun käytetä), multaa, bensaa, kun ajetaan metsästämään tai kalastamaan jne. Eli ruoka tavallaan on ihan ilmasta, jos jättää sen hankkimisesta aiheutuneet kulut laskematta.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: Viola 
Päivämäärä:   2.8.25 08:37:31

Meillä perheessä yksi aikuinen ja kaksi teiniä. Vieraita käy pitkin viikkoa ja lasten kavereita lähes päivittäin. Myös lasten isä tulee usein tähän syömään. Ruokakulut 800-1000e kuussa. Teen ruuat itse. Lisäksi poika kalastaa ja metsästää ja meillä on kasvimaa. Mustikat, vadelmat ja puolukat kerään itse. Mansikat ostan.Tulot ovat sellaisella tasolla etten katsele hintoja. Ostan kaiken minkä voin kotimaisena ja syömme terveellisesti. Herkkujakin syödään, mutta se ei ole meidän ruokailun rahareikä.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: Pop 
Päivämäärä:   2.8.25 09:17:54

” Ei ole koskaan näiden halvalla syöjien ruoka mitään terveellistä. Hiilaria hiilarin perään eikä oikein kunnon protskua eikä rasvoja. Kertaakaan en ole kunnon ruokalistaa nähnyt, missä oikeasti olisi protskuja, kasviksia ja rasvaa. Hiilaripainotteista, eikä sillä ole väliä onko ne hiilarit "hyviä" eli täysviljaa tms, hiilari kuin hiilari. Esimerkiksi puuro on ihan turha aamupala. Ei pidä nälkää vaikka pistäisi mitä täytteitä. Lisäksi moni saa ilmaiseksi juttuja, tottakai se laskee hintaa. Joku muu siis maksaa. En ihan rehellisesti edes usko, että joku pärjää alle 300e. Trolleiksi veikkaan.”

No ei sullakaan tunnu olevan kovin hyvä käsitys siitä mitä terveellinen ruokavalio on. Terveellinen tarkoittaa sitä että yksilö saa kaikki tarvitsemansa ravintoaineet mutta ei liikaa mitään. Tavallinen, kohtalaisen kevyesti liikkuva ihminen ei tarvitse mitään proteiinitankkausta sillä proteiinia tulee kyllä kaikista ruoka-aineista ja liika muuttuu läskiksi. Miten sinä arvioit jonkun ruokalistasta, mikä on esimerkiksi makaronin, lihan ja kasvisten suhde annoksessa? Et yhtään mitenkään. Ja kasviksia pystyy käyttämään paljon ihan edullisesti kunhan valikoi niitä sopivasti kausien mukaan.

Ja jos et vielä ole tajunnut niin ihmiset on erilaisia. Jos ei sulla puuro pidä nälkää, älä syö sitä. Mutta sinä et ole kaikki ihmiset ja jos jollekulle toiselle puuro sopii niin he syököön sitä. Sinun ei tarvitse etsiä oikeutusta omalle tavallesi toimia väittämällä muiden olevan väärässä, sano vain reilusti että itse tykkään tehdä näin.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: Juu tuota 
Päivämäärä:   2.8.25 09:29:13

Nykyihmisen ongelma on liika lihansyöminen. Ihminen on sekasyöjä, ei lihansyöjä ja hiilarit nyt vaan kuuluvat ihmisen ruokavalioon.

Haluaisin nähdä kauppalistan noista yli tonni kuussa kauppaan meneviltä. Epäilen, ettei siellä syödä lohta ja sisäfilettä joka päivä, vaan käytetään paljon eineksiä, maitoa, vanukkaita, jogurtteja, puolivalmisteita, siideriä, olutta, limsoja, karkkeja sun muita turhia.

Kummasti suomalaiset syövät eniten maailmassa eineksiä, mutta kukaan ei niitä koskaan osta.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: Jepjep 
Päivämäärä:   2.8.25 09:49:15

Taisi Popille osuta ja upota kommentti ruoan laadusta, kun piti noin aggressiivisesti kommentoida.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   2.8.25 09:55:54

Juu tuota, meillä menee tonni kuussa ruokaan. Viisihenkinen perhe. Meillä ei tonni riittäisi lähellekään, jos ostaisin eineksiä. Ne on niin kalliita. Nyt menee se noin tonni. Mihin se raha sitten menee. Tuosta sinun listasta menee säännöllisesti ainoastaan jugurttia. Juustoportin makeuttamaton on sen noin kolme euroa. Sen menee kerralla lapsille. Siihen kylkeen kaurahiutaleita ja marjoja. Marjojen poimintaa inhotaan, joten ne ostetaan. Niihin yksinään menee vajaa satanen kuussa, kun jaetaan kesällä ostetut (ja pakastetut) marjat kuukausikuluksi. Lisäksi sitten tuoreita marjoja ympäri vuoden. Kun lapsilla on kavereita kylässä, voi pensasmustikoita mennä kympillä kerralla, siihen sitten kurkkua, porkkanaa, paprikaa yms.kylkeen välipalaksi. Urheilevassa perheessä ei 400g jauhelihapaketti riitä, vaan pitää olla isompi. Yleensä teen yli kilosta jauhelihaa, että saadaan kaksi kertaa syötyä. Maanantaina kävin kaupassa ja pelkästään kurkkua ostin yli kolme kiloa. Kaikki on syöty. Salaattipusseja kahdeksan, yksi on jäljellä. Omenoita kolme kiloa. On jo loppuneet jne. Villikala maksaa sen 30-40€/kilo. Yhdelle aterialle tarvitaan sitä noin 700-800g. Sitten lohta tai muuta kalaa toisena päivänä viikossa. Pelkästään kalaan menee kuukaudessa jo aika paljon kuukaudessa budjetista. Kuitenkin suositus on syödä kalaa kaksi tai kolme kertaa viikossa ja kalalajeja vaihdellen. Lapset syövät usein tuon kolmannen kerran kalaa päiväkodissa ja koulussa.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: Ä 
Päivämäärä:   2.8.25 09:57:34

"Viikon ruuat ja juomat 500e jösses sentään, kultahippujako siellä syödään ja juodaan? "

Jos haluaa muutakin syödä kuin jotain coopin keittokinkkuja ja nakkikeittoa niin tuo summa menee aivan heittämällä.

Me kokataan useasti kaveripariskunnan kanssa ja silloin neljän ihmisen pelkän viikonlopun ruuat voi olla 500e. Tuossa mukana esim. parempia lihoja, kaloja, mereneläviä, Juustoja jne....

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: Joopajoo 
Päivämäärä:   2.8.25 10:01:18

Sillä on iso merkitys onko ruoassa hiilareita vai onko ruoka pelkkää hiilaria. Usein näillä halvalla syöjillä ruoka on pelkkää hiilaria eli halpaa, jolla korvataan kalliit aineet. Versus onko myös muiden ainesten (protsku, rasvat ja vihannekset) kylkiäisenä hiilihydraatin lähde tai osittain annos koostuu hiilareista vs ruoka pelkkää hiilaria. Iso ero, että kylkiäisenä on esim. uunikasviksia (hiilareita) vai jotain pataa missä pääaines on pelkkä riisi, jossa hieman kylkiäisenä muita täytteitä. Ensimmäinen ruoka ei ole halpa, mutta terveellinen. Toisessa aika huonot ravintoarvot.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   2.8.25 10:09:19

"on aivan eri asia, tehdäänkö 400 gramman jauhelihasta lihapullia tai isoja pihvejä, joita voi olla 1 pkl/syöjä vain käytetäänkö se keittoon, makaronilaatikkoon ti muuhun sellaiseen. Voit hyvin päätellä, miten moneen ateriaan se riittää.."

400g jauhelihaa ei 4-5 hengen perheessä riitä lihapullina mihinkään, vaan nimenomaan siitä tulee n. yksi ateria perheelle makaroonilaatikkona, keittona tms. Aika paljon pitää jatkaa hiilareilla, jos yhdestä paketista koko perhe syö useamman aterian.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   2.8.25 10:38:14

Toisaalta, kun tarvetta ja halua pihistää ei ole, niin miksi ruokaan ei voisi käyttää rahaa. Toki sitten, jos rahat ei riittäisi/ei voitaisi syömisen takia säästää, niin sitten pitäisi miettiä. Joskus kavereille vitsailen, että ensin kun pistetään satasia kuussa palamaan perheen harrastusmenoissa, niin saadaan sitten kantaa loput sataset kauppaan. Mutta oikeasti en valita. Jos ruokaa tarvitaan enemmän siksi, että lapset liikkuu paljon, niin sitten ostetaan ruokaa enemmän. Nytkin mökillä lapset häipyy aamiaisen jälkeen pihalle ja sisään tulevat illalla saunan jälkeen. Minuuttiakaan ei ole ruutuja eikä juuri istumistakaan. Ovat auttaneet pihaprojekteissa, laittaneet puut liiteriin (aikuinen auttoi pinoamisessa), hyppineet trampalla, uineet ja touhunneet. Kotona heitä harvoin sisällä näkee. Jos eivät ole urheilutreeneissä (niihinkin poljetaan pyörillä), niin haluavat olla ulkona leikkimässä keskenään tai kavereiden kanssa. Siinä ei päivällisellä yksi lihapulla riitä. Syövät terveellisesti (koulun välipaloissa ja päiväkodissa syövät sokeria, eineksiä ja muuta höttöä, joten kotona sitten entisestään panostetaan terveellisyyteen), mutta paljon. Toisaalta kun ruudut on minimissä, energia kuluu liikkumiseen, niin elämä näiden kanssa on helppoa ja mukavaa. Nukkuvat hyvin, syövät hyvin ja jaksavat keskittyä härväämättä silloin kun pitää. Jos se sitten muutaman satasen maksaa kuussa, niin ei haittaa.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: y 
Päivämäärä:   2.8.25 10:43:51

Hiilarihulluus voi olla yhtä suuri syömishäiriö kuin mikä tahansa muu.
Kieltämättä haastava homma tehdä lihapulla-ateria 4-henkiselle perheelle 400 grammasta. Mutta onnistuu, kun valitsee vähärasvaista jauhelihaa, valmistaa lihapullataikinan perinteisen reseptin mukaan käyttämällä myös korppujauhoa, nestettä ja kananmunaa, tekemällä kohtuullisen pieniä pullia ja sakean kastikkeen.
Yksi pihvi voi riittää silloin, kun sen käyttää muutenkin ruokaisilla täytteillä höystettyyn hampurilaiseen.

  Re: Ruokamenot (lapsiperheessä)

Lähettäjä: U 
Päivämäärä:   2.8.25 10:53:02

Ei tienkään 400g jauhelihaa riitä jos on iso perhe, pienelle perheelle se taas riittää ihan hyvin yhteen ateriaan. Ite oli lapsi - 80 luvulla ja äiti säästi kaikessa missä vaan voi. Opin syömään itse tehtyjä lämpimiä ruokia. Leikkeleitä oli lähinnä viikonloppuina, juustoa oli aina laittaa leivän päälle. Nykyään on kumma ajatusmalli että pitäs ruokaan pystyä laittamaan aivan älyttömiä summia rahaa ja sitten valitetaan että ruoka on kallista. Perus lämpimät ruuat ei paljon maksa.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.