Lähettäjä: .
Päivämäärä: 31.7.25 22:21:19
Et ole koskaan kuullut suurista ikäluokista? Ne sodan jälkeen syntyneet Suomen suurimmat ikäluokat ovat nyt tulleet vanhoiksi. Ne ikäluokat, jotka heitä hoitavat, ovat taas pieniä. Jos yhtään seuraat elämää, tiedät, että ikäjakauma Suomessa on vinoutunut, vanhuksia on nyt ja tulee vielä vuosia olemaan paljon enemmän kuin nuoria heitä hoitavia työikäisiä. Samalla vanhukset myös elävät pitempään kuin ennen. Koko tämä yhtälö tekee sen, että hoitopaikkojen ei ole, etenkin, kun niitä on myös suljettu.
Kotihoitokaan ei ole vaihtoehto, jos vanhukset ovat niin huonokuntoisia, että kotihoidossa ei ole mitään mieltä. Omaiset eivät voi noin vaan jäädä pois omista töistään hoitamaan vanhuksia. Suomen talouttakin pitää ylläpitää.
Omaisuuden myynti olisi monessa tapauksessa ok, mutta tällä hetkellä esim. edunvalvojan saaminen vanhukselle kestää melkein vuoden, ja edunvalvojalta tarvitaan lupa esim. asunnon myyntiin. Ennen kuin on lupa ja asunto myyty, on kulunut niin paljon aikaa, että mitään hoitomaksuja ei enää tarvitaan maksaa, vanhus on jo kuollut. Eli suomeksi kaikki nämä prosessit pitää sitten saada toimimaan niin, että oikeasti on mahdollista saada vanhuksen omaisuudesta rahaa hoitoon. Nyt se ei edes ole sitä oikeasti.
|