Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Juhlatarvikkeet Temusta?

Lähettäjä: Ap 
Päivämäärä:   29.7.25 18:50:05

Syksyllä perheessämme juhlitaan pyöreitä ja olisi ihanaa saada runsain mitoin koristeltua. Aina olen ajatellut että temusta en tilaa, mutta..

Krääsä on krääsää, tulee se mistä vain ja Temusta sen saisi edullisesti. En tietenkään mitään lautasia tms suuhun/iholle menevää ostaisi vaan ilmapalloja ja sellaisia.

Löytyykö sennuilta kokemuksia?

  Re: Juhlatarvikkeet Temusta?

Lähettäjä: hyh 
Päivämäärä:   29.7.25 18:53:42

Miksi haluat tukea orjatyötä?

  Re: Juhlatarvikkeet Temusta?

Lähettäjä: ?? 
Päivämäärä:   29.7.25 19:07:57

Jos välttämättä haluat krääsää niin kyllä, voit ihan hyvin tilata sitä Temusta suoraan.

  Re: Juhlatarvikkeet Temusta?

Lähettäjä: Usva 
Päivämäärä:   29.7.25 19:53:53

Se sama krääsä on myynnissä juhlatarvikeliikkeissä moninkertaisin hinnoinD. Joten siitä vaan!

  Re: Juhlatarvikkeet Temusta?

Lähettäjä: … 
Päivämäärä:   29.7.25 20:17:30

En tilaisi, periaatekysymys.

  Re: Juhlatarvikkeet Temusta?

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   29.7.25 20:19:59

En ole ikinä shoppaillut Temusta mitään. Voisin kuitenkin tilata sieltä juhlatarvikkeet kertaluonteisesti. Ja nimenomaan sellaisia jotka eivät ole kosketuksissa ruokaan yms.

  Re: Juhlatarvikkeet Temusta?

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   29.7.25 20:20:11

" …
Päivämäärä: 29.7.25 20:17:30

En tilaisi, periaatekysymys."

Ostat samaa krääsää marketista?

  Re: Juhlatarvikkeet Temusta?

Lähettäjä: jep 
Päivämäärä:   29.7.25 20:50:46

Minä tilaan Temusta jatkuvasti kaikenlaista :) Viimeiksi uimamekon, joka olisi maksanut Prismassa 49 e, Temusta sai 12 eurolla. Ja siihen lisäksi muuta kivaa, että sai sen 25 e yhteissumman täyteen.

  Re: Juhlatarvikkeet Temusta?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   29.7.25 20:52:20

” Viimeiksi uimamekon, joka olisi maksanut Prismassa 49 e, Temusta sai 12 eurolla. ”

Juu se varmaan oli sama merkki ja tehty mistään kunnon materialista kemikaaleineen…

  Re: Juhlatarvikkeet Temusta?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   29.7.25 20:55:41

Itse ostin temusta erään tuotteen joka maksoi 4,9e. Täsmälleen sama tuote suomalaisessa verkkokaupassa 29,9e.

  Re: Juhlatarvikkeet Temusta?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   29.7.25 20:56:02

Kyse oli urheiluvälineestä.

  Re: Juhlatarvikkeet Temusta?

Lähettäjä: ?? 
Päivämäärä:   29.7.25 21:00:49

Ihan älyttömän hyvät uimakamat tilasin pari kesää sitten Temusta. Sitä ennen tilasin Ulla Popkinin uimakalsarit Zalandosta ja niissä on aivan jäätävän iso ja paksu sauma sisäpuolella tuossa alapään kohdalla, todella epämukavat käyttää.

  Re: Juhlatarvikkeet Temusta?

Lähettäjä: ei ymmärrä 
Päivämäärä:   29.7.25 21:06:10

Temu oli välittäjä joka välittää kiinalaisten valmistajien tuotteita ulkomaille. Ihan samaa, samojen valmistajien Kiinasta tuotua tavaraa on suomalaisilla ja eurooppalaisilla maahantuojilla myynnissä, mutta moninkertaiseen hintaan, joka jää tottakai maahantuojan hyväksi. Miksi se olisi eettisempää?

  Re: Juhlatarvikkeet Temusta?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   29.7.25 21:11:58

"Jos välttämättä haluat krääsää"

Oletko tietoinen, mitä juhlatarvikkeet käytännössä on vaikka suomesta ostaisit saman made in china pompomin?

  Re: Juhlatarvikkeet Temusta?

Lähettäjä: Haukionkala 
Päivämäärä:   29.7.25 21:12:55

Kannattaa lukea Hesarin Tuire juttu: Älä osta sähkölaitteita Temusta
"
Suomesta ostetun laitteen turvallisuus on yritetty varmistaa moninkertaisesti: maahantuoja vaatii valmistajalta, että tuote täyttää EU:n vaatimukset. Valmistaja, esimerkiksi kiinalainen tehdas, valvoo itse tuotteen laatua ja voi myös pyydettäessä lähettää maahantuojalle mallikappaleen tutkittavaksi.

Kun koko tuote-erä saapuu laivalla Suomeen, maahantuojan on syytä varmistaa, että kontin sisältö vastaa tilausta ja mallikappaletta.

”Tämän jälkeen turvallisuutta valvovat vielä tukkuliike ja vähittäismyyjä sekä kuluttajat, jotka voivat reklamoida vioista. Tukes viranomaisena kerää vaaralliset tuotteet markkinoilta sitä mukaa, kun niitä löytyy”, Mattila kuvaa.

Temussa, Hobby Hallissa tai vastaavilla kansainvälisillä verkkoalustoilla kuluttaja tekee kauppaa ympäristössä, josta varmistusketju puuttuu. Pieni valmistaja tai tukku saattaa myydä hyviä tuotteita mutta myös vaarallista sekundaa."

Kerro ainakin vieraille, jos Temusta tilaat. Osaavat sitten halutessaan välttää kyseisiä tavaroita.

  Re: Juhlatarvikkeet Temusta?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   29.7.25 21:16:36

Kerrotteko te vieraille, mistä teidän huonekalut, serpentiinit, hehkulamput, paskapaperit ja muut ovat peräisin?

  Re: Juhlatarvikkeet Temusta?

Lähettäjä: --- 
Päivämäärä:   29.7.25 21:19:56

Eivät yleensä kerro.

Lapsi sai synttäreiden kaverilahjana nilkkakorun, ei ole allerginen millekään. Nilkan ympärille tuli päivässä punainen ihottuma, laitoin sitten viestin kaverin äidille, ihan siis vain tiedoksi, että voi laittaa tiedon eteenpäin. Sain kiukkuisen vastauksen että joo, Temusta oli tilattu, mutta ihan samaa paskaa (juuri näillä sanoin) saa kaikista suomalaisistakin kaupoista.

  Re: Juhlatarvikkeet Temusta?

Lähettäjä: Haukionkala 
Päivämäärä:   29.7.25 22:03:38

Juttu on juuri kuten Hesari kirjoittaa. Temusta voi saada samaa tavaraa kuin suomalaisesta kaupasta. Tai sitten vaarallista tavaraa. Yksi syy kalliimpaan hintaan kaupassa on tuoteturvallisuuden varmistaminen.

  Re: Juhlatarvikkeet Temusta?

Lähettäjä: Ebba 
Päivämäärä:   29.7.25 22:06:22

Jos mikään muu ei tempusta tilaamisessa mietitytä, miettikää edes sitä, että temun krääsä tulee lentorahtina. Eikö se häiritse? Ei hitaammmin ja ekologisemmin meriteitse, vaan muutamassa päivässä lentorahtina.

  Re: Juhlatarvikkeet Temusta?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   29.7.25 22:07:24

Mitenkähän suomalainen verkkokauppa oli varmistanut tilaamani käsipuristimen tuoteturvallisuuden vrt. temusta tilaamani. Myös Prisma myy samaa.

  Re: Juhlatarvikkeet Temusta?

Lähettäjä~*~ 
Päivämäärä:   29.7.25 22:08:32

Jättäkää ainakin älylaitteet ja muut vastaavat vimpaimet ostamatta, niihin on usein upotettu haittaohjelmia valmiiksi ja kohta on netti säpissä jos ei osaa varautua.

  Re: Juhlatarvikkeet Temusta?

Lähettäjä: ..... 
Päivämäärä:   29.7.25 22:14:46

Kuinka nopeasti tuotteet tulee temusta?

  Re: Juhlatarvikkeet Temusta?

Lähettäjä: — 
Päivämäärä:   29.7.25 22:15:43

Riippumatta siitä tilaako Temusta vai jostain muusta halpakaupasta, minusta ylipäätänsä on ihan turhaa tuhlausta tilata koristeluita. Ymmärrän jos kyse on pienestä lapsesta (alle 10v) joka haluaa koristeluita kun muillakin on ja synttäreihin ”kuuluu” koristeet. Mutta että pyöreiden (eli aikuisten?) juhliin niin en ymmärrä.

Ylipäätänsä noi halpiskoristeet näyttää niin halvoilta. En ymmärrä niitä oli sitten kyse häistä, synttäreistä tai mistä tahansa.

Koristella voi vähemmällä ja laadukkaammin. Kunnolliset pöytäliinat (jotka voi myös vuokrata), aidot kukat yms tekee niin paljon paremman vaikutelman. Eikö tarvitse olla ”tylsää” vaan pöytäliinat voi olla värikkäitä kuten kukatkin. Kukkia saa vaikka glitteröitynä. Meillä oli häissä aitoja koivunoksia koristeena.

  Re: Juhlatarvikkeet Temusta?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   29.7.25 22:52:15

"Jättäkää ainakin älylaitteet ja muut vastaavat vimpaimet ostamatta"

Joo harvoin juhlissa iphoneja ja tabletteja on koristeina.

  Re: Juhlatarvikkeet Temusta?

Lähettäjä: Haukionkala 
Päivämäärä:   29.7.25 22:59:33

"Jos mikään muu ei tempusta tilaamisessa mietitytä, miettikää edes sitä, että temun krääsä tulee lentorahtina"

Tätäpä en ollut ajatellutkaan, hyvä pointti. Nettikirppikset ovat täynnä juhlakoristeita, niistä voisi löytää edullisesti ympäristöä säästävän vaihtoehdon.

"Mitenkähän suomalainen verkkokauppa oli varmistanut tilaamani käsipuristimen tuoteturvallisuuden vrt. temusta tilaamani. Myös Prisma myy samaa."

Luepa tuo Hesarin juttu.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.