Lähettäjä: Hmmm
Päivämäärä: 27.7.25 11:31:45
Täällä ihan Suomessa päivälämpötila on ollut nyt kuusitoista päivää joka päivä yli 28. Sadetta ei ole tullut pisaraakaan, joka yö yli 20 astetta lämmintä. Uusi kerrostalo (kaksi vuotta vanha) pitää kaiken lämmön sisällään, kun on suunniteltu talvea varten. 34 astetta on monessa asunnossa. Meillä on ilppi, mutta silti 25,5-26.
Suomessa kaikki on suunniteltu talvea ajatellen. Kreikassa on markiisit, ikkunalaudat, Makuuhuoneet ha usein suurin osa talosta pohjoisen puolella (Suomessa kerrostalot pitää rakentaa lännen suuntaan, jolloin kesällä paistuu) ja niin edelleen. Joka paikassa ilmanvilennys. Kivitaloja, jotka saattavat olla 20-asteisia vaikka ulkona olisi 40 astetta.
Olen asunut Italiassa myös, eikä helle siellä ole ongelma. Siellä ei ole tammikuussa -37, joten talot rakennetaan kesää ajatellen.
|