Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Uskomatonta tyhmyyttä korkkien kanssa

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.7.25 22:05:52

Ihmiset eivät osaa niin yksinkertaista asiaa kuin käyttää uusia pullonkorkkeja. He kallistavat korkin kerran, mutta eivät ymmärrä, että se kannattaa vetää riekaleen varaan. Sillä tavalla se on tarkoitettu käytettäväksi niin ettei se ole tiellä.

  Re: Uskomatonta tyhmyyttä korkkien kanssa

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   23.7.25 22:11:24

Joo mut ku revit sitä siinä raivolla nii juomaa läikkyy päälle. Revin vasta sitten kun jo juonut jonkin verran

  Re: Uskomatonta tyhmyyttä korkkien kanssa

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   23.7.25 22:12:03

Itsehän revin ne irti ja heitän luontoon protestina.

  Re: Uskomatonta tyhmyyttä korkkien kanssa

Lähettäjä: Mmm 
Päivämäärä:   23.7.25 22:13:08

Sen riekaleen varassahan se vasta pyörähteleekin tielle.

  Re: Uskomatonta tyhmyyttä korkkien kanssa

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   23.7.25 22:16:22

Juomapullojen kanssa tuo toimii, eikä korkki edes kierähdä tielle.

Kermapurkeista napsaisen saksilla sen poikki, koska jostakin syystä kermaa kaatessa, se korkki aina pyörähtää alas, ja kerma roiskuu pöydälle.

  Re: Uskomatonta tyhmyyttä korkkien kanssa

Lähettäjä: Mmm 
Päivämäärä:   23.7.25 22:18:30

Pulloa pahempia ovat pahvitölkkien korkit sellaisissa tuottteissa, mitä pitää ensin ravistaa. Vaikka korkin kääntelisi miten, niin korkin sisäpuolelta valuu tuotetta pitkin pöytää, kun tölkkiä kallistaa kaataakseen.

Joo tiedän sen kikan, että kääntää korkin reiän yli. Ei auta. Ja sitä paitsi useimmiten kääntäminen ei onnistu, vaan korkki irtoaa sen riekaleen varaan

  Re: Uskomatonta tyhmyyttä korkkien kanssa

Lähettäjä: nomadi 
Päivämäärä:   23.7.25 22:59:29

Korkin avaaminen on kyllä muutamaankin kertaan ollut tyhmyyttä...

  Re: Uskomatonta tyhmyyttä korkkien kanssa

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   23.7.25 23:03:48

Juu ei ole vaikeaa se korkin käyttö.

Senkin nykyään muistan, että lipaisen kielellä sen korkin sisäpinnan puhtaaksi kun muuten sieltä korkin sisäpuolelta valuu smoothiet rinnuksille.

  Re: Uskomatonta tyhmyyttä korkkien kanssa

Lähettäjä: h 
Päivämäärä:   24.7.25 08:32:39

Suurempi muoviongelma luonnossa on tupakantumpit. Jostakin kumman syystä niistä ei edes keskustella. On tietenkin mahdotonta valmistaa rasiassa kiinni olevaa tumppia, mutta ei olisi vaikeaa tehdä sitä maatuvasta materiaalista samoin kuin juomapillejä.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.