Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Kauhava ja lähialueet, matkailu

Lähettäjä: Pulla 
Päivämäärä:   22.7.25 17:30:30

Johonkin huvipuiston pitäisi tehdä kesäretki, ja mietitään powerparkia yhtenä vaihtoehtona. Retki menisi päiväreissuna vaikka ajomatka on täältä posketon, mutta olisi mahdollista tietysti myös yöpyä ja vierailla jossain muussakin kohteessa. Koirat lähtisivät tällöin mukaan.

En tunne Pohjanmaata oikeasti yhtään enkä tiedä, mitä kivoja paikkoja sillä suunnalla olisi. Itseäni kiinnostaa erityisesti hyvät museot ja historialliset kohteet.

Nyt siis kaikki pohjalaiset, saa suositella ja ehdottaa kohteita, ja miksei myös hyviä majoitusvaihtoehtoja koirien kanssa reissaaville.

Ja saa myös sanoa, onko powerpark ajomatkan väärti.

  Re: Kauhava ja lähialueet, matkailu

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   22.7.25 18:11:09

Powerpark on oma suosikkihuvipuistoni. Siellä on laitteita sopivasti laidasta laitaan. Itse en pidä kovin hurjista laitteista ja esim. Särkänniemessä vain muutama mihin uskallan mutta Powerparkissa paljon enemmän. Jo itse Powerparkissa, huvipuistossa ja muissa aktiviteeteissa (mm. hieno minigolfrata, carting) saa päivän tai enemmänkin menemään helposti! Minkä ikäisiä matkaan on lähdössä ja mistä lähdette? Itse tekisin kyllä useamman päivän lomamatkan ja menisin muuallekin kuin Powerparkiin jos vain aikaa on :)

  Re: Kauhava ja lähialueet, matkailu

Lähettäjä: Pulla 
Päivämäärä:   22.7.25 18:19:13

Lapset ovat teini-ikäisiä, 16 ja 13. Tykkäävät hurjista laitteista. Minä kyllä myös, jos olen muistanut ottaa matkapahoinvointilääkkeen :D Mitä muita kohteita suosittelisit? Keski-Suomesta ajetaan.

  Re: Kauhava ja lähialueet, matkailu

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   22.7.25 18:30:32

Powerparkissa on kyllä paljon myös niitä hurjimpia laitteita joihin mua ei saa! Ähtärin eläinpuisto, Tuurin kyläkauppa, Eläinten vanhainkoti Wanha Markki, Toivosen talonpoikaismuseo.... Nää tulee ensimmäisenä mieleen. Kymmeneen vuoteen en oo Etelä-Pohjanmaalla käynyt mutta aikoinaan siellä asuin.

  Re: Kauhava ja lähialueet, matkailu

Lähettäjä: Keiju 
Päivämäärä:   22.7.25 20:34:40

Powerparkissa riittää kyllä tekemistä, monenmoisia laitteita ja karting sekä minigolf lisänä. Majoitusta lähialueelta löytyy myös airbnbn kautta.

Ylistarossa eläinten vanhainkoti wanha Markki on kiva, mutta ehkä pienemmille lapsille? Ähtärin eläinpuisto tietenkin ja siinä vieressä flowpark on kiva.

Historiallisista kohteista voisi mainita Lapualla vanhan paukun alueen.

Keskisuomesta päin kun saavutte matkalla luultavasti on Tuuri ja kyläkauppa, se on elämys ellei ole jo tuttu kohde.

Powerparkissa ja härmästä ei ole pitkä matka rannikollekaan, Vaasa, Pietarsaari, Kristiinankaupunki yms.

  Re: Kauhava ja lähialueet, matkailu

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   22.7.25 20:44:09

Lapualla myös jokiristeily ja Jokilaakson matkailupuutarha ovat kivoja kohteita.
Seinäjoella Ideapark ja Duudson park https://dap.fi/

  Re: Kauhava ja lähialueet, matkailu

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   22.7.25 20:44:46

Vuokraa Clooryn mökki, eikös se sillä suunnalla ole? Pitäisi olla elämys.

  Re: Kauhava ja lähialueet, matkailu

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   22.7.25 20:46:14

Joo, Clooryn mökki, taatusti negatiivisia elämyksiä keräävälle!

  Re: Kauhava ja lähialueet, matkailu

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   22.7.25 20:47:50

. , niin, elämyksiä on monenlaisia. Kaikki ei välttämättä ole hyviä. :D

  Re: Kauhava ja lähialueet, matkailu

Lähettäjä: Pulla 
Päivämäärä:   22.7.25 21:02:30

Kiitos paljon ideoista!

  Re: Kauhava ja lähialueet, matkailu

Lähettäjä: Stundars 
Päivämäärä:   23.7.25 03:30:50

Vaasan ulkopuolella Sulvalla on Stundarsin ulkoilmamuseo. Vähän kuin Tukholman Skansen, mutta pienempi ja ilman eläintarhaa. Alueelle on tuotu vanhoja rakennuksia ja kesäaikaan niissä on museo-oppaita pukeutuneena ko. rakennuksen entisajan asukkaaksi ja kertovat historiasta. Esim. vanhassa koulussa opas on opettaja, joka kertoo, minkälaista koulunkäynti oli silloin, kun ko. rakennus toimi kouluna jne. Mielenkiintoinen paikka. Heidän hillopossunsa ovat kuuluisia alueella. Stundarsin joulumarkkinoilla pisin jono on aina hillopossuja myyvälle kojulle.

Keskisen kyläkaupassa on Miljoona tivoli elokuun alkupuolelle saakka. Ilmainen alle 13v. lapsille ja kun kaupan infossa näyttää alle 13v:n kelakorttia, saa ilmaisen rannekkeen myös yli 13v:lle.

  Re: Kauhava ja lähialueet, matkailu

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   23.7.25 04:49:48

Miksi Ällö nettikiusaat cloorya?

  Re: Kauhava ja lähialueet, matkailu

Lähettäjä: enni 
Päivämäärä:   23.7.25 09:22:55

Suosittelisin kanssa Lapualla Vanhan Paukun aluetta. Siellä on museo jossa kerrotaan Patruunatehtaasta ja taidemuseo, kahvila ja Lapuan kankureiden tehtaanmyymälä. Sieltä lähtee myös jokilaivaristeilyt, mutta kannattaa tarkistaa sen aikataulut etukäteen, ei liiku välttämättä joka päivä.
Jokilaakson matkailupuutarha on kanssa mielestäni kiva paikka eikä maksa mitään. Sinne voi ottaa vaikka omat eväät mukaan, rannassa on kivoja paikkoja joissa voi syödä.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.