Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Tallinnan taksit

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   21.7.25 08:33:13

Suomessa taksimaailma on muuttunut villiksi ja pitää katsoa ihan tosissaan minkä taksin ottaa, ettei tule huijatuksi. Miten on tallinnassa? Uskaltaako laivalta hypätä mihin tahansa taksiin vai kannattaako esim hinta sopia ensin? Vai olisiko järkevää hyödyntää esim. Boltia?

  Re: Tallinnan taksit

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   21.7.25 08:35:24

Käytä Boltia ja uberia.

  Re: Tallinnan taksit

Lähettäjä: *** 
Päivämäärä:   21.7.25 08:45:26

Tallinkilla voi varata myös taksit etukäteen, tein näin joskus kun oltiin näyttelyreissulla.

  Re: Tallinnan taksit

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   21.7.25 08:48:42

Katso taksi, missä hinnat ovat näkyvissä auton ikkunassa.
Turvallisempaa Tallinnassa on taksilla matkustaa kuin Helsingissä tai Tampereella.

  Re: Tallinnan taksit

Lähettäjä: moneytalks 
Päivämäärä:   21.7.25 10:24:25

Tallinnassa ei mikään ole muuttunut sitten votkaturismin kultavuosien, tyhmää poroa on aina kusetettu ja tullaan aina kusettamaan.

  Re: Tallinnan taksit

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   21.7.25 10:26:38

Boltin ja Uberin kautta näet kokonaishinnan jo matkaa varatessasi, siksi suosisin niitä.

  Re: Tallinnan taksit

Lähettäjä: eräs 
Päivämäärä:   21.7.25 10:35:00

Kyllä Tallinnassa on turvallisempaa tänä päivänä matkustaa taksilla kuin esim. Helsingissä.

  Re: Tallinnan taksit

Lähettäjä: entä 
Päivämäärä:   21.7.25 13:46:48

Perustuuko tämä tutkittuun tietoon vai mutuun?

  Re: Tallinnan taksit

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   21.7.25 13:53:44

Virossa tosiaan ei ole mamutakseja.

  Re: Tallinnan taksit

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   21.7.25 13:55:02

Otan aina Boltin. Normitaksi on todella paljon kalliimpi.

  Re: Tallinnan taksit

Lähettäjä: entä 
Päivämäärä:   21.7.25 13:57:35

Eli siis mutuun.

  Re: Tallinnan taksit

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   21.7.25 13:57:50

Virossa bolttikuskitkin on virolaisia – tai korkeintaan (viron)venäläisiä.

  Re: Tallinnan taksit

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   21.7.25 13:59:28

>eli siis mutuun

Monestako Virossa tapahtuneesta taksiraiskauksesta olet kuullut?

  Re: Tallinnan taksit

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   21.7.25 14:03:37

En ole v2020 jälkeen käynyt, loppuaikana käydessäni käytin sovelluksia, jota muuttuneet, pelasi hyvin, hinnan sai ennen tilausta ja oli halvempia kun lennosta otettu, eikä nekään kusettanet vaan ajoi sen hinnaston mukaan joka oli ikkunassa. Tosin hinnastossa saattoi lukea min taksa esin 15€ ja yölisiä, mutta sitten sitä raksia ei oteta.

  Re: Tallinnan taksit

Lähettäjä: rkr 
Päivämäärä:   21.7.25 16:20:08

Olimme sukulaisten kanssa parikymmentä vuotta sitten tallinnassa. Tulimme lautalla yli ja tarkoitus mennä hotelliin. Satamassa oli taksikuskeja, jotka alkoivat tapella keskenään siitä, kuka saa meidät kuskata. Meitä oli sen verran monta, että meitä olisi riittänyt kyllä asiakkaiksi molempiin takseihin, mutta koska nämä kuskit alkoivat repiä meidän matkalaukkuja ja meitä omiin autoihinsa ja rettelöidä keskenään, huusivat muutaman sukulaiset, että "Me ei tulla teidän kummankaan kyytiin vaan me kävelemme!!". On se kumma, kun pitää alkaa kantaa asiakkaiden laukkuja takseihin ja kiskomaan ihmisiä autojen kyytiin samalla kun huutaa ja hakkaa toista taksikuskia, vaikka ihan omin silmin voi laskea, että meitä olis riittänyt molempiin tilatakseihin!!

En tiedä millaista meno on nyt, mutta ainakaan tuo kokemus ei antanut minulle sellaista oloa, että haluaisin koskaan käyttää mitään taksia Tallinnassa...

  Re: Tallinnan taksit

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   21.7.25 16:45:35

Rkr, tuollaista on Helsingin päärautatieasemalla, Tampereen rautatieasemalla, ja yöllä Tampereen Hämeenkadulla, ei enää vuosiin Tallinnassa.

  Re: Tallinnan taksit

Lähettäjä: Hiiru 
Päivämäärä:   21.7.25 17:36:15

Pari vuotta sitten Virossa piti päästä lentoasemalle, tilattiin taksi ja tuli nopeasti. Kesken matkan kuski huomasi, ettei ollut laittanut mittaria päälle, jolloin ajattelin, että voi ei, nyt tulee ongelmia... Mutta ei tullut. Taksikuski sanoi, että tämän pituisesta matkasta veloitetaan yleensä 7 €, eikä ottanut vastaan 10 €:n seteliä, vaan antoi väkisin 2 € takaisin, vaikka oltaisiin tipattu kernaasti, kun oli tosiaan halpa.

  Re: Tallinnan taksit

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   21.7.25 18:57:14

Otetaan taksi terminaalin edestä ja kysytään mitä naksaa paikkaan X ja aina on ollut mielestämme halpaa Suomen hintoihin verrattuna. Jos kuski sanoo 7 € ollaan annettu 10 € ja sanottu että se on tasaraha hänelle eli kuski saa dippiä.
Kannattaa ottaa käteistä niin helpompaa ja kuskikin saa dipin jos on "renki".

  Re: Tallinnan taksit

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   21.7.25 18:57:52

Dippiä?

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.