Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Mistä saada voimaa elää?

Lähettäjä: , 
Päivämäärä:   18.7.25 14:35:52

Alkaa tuo helle jo kyllästyttää ja tuntuu että päivät on samanlaisia toistensa perään. Työnantajat ei ymmärrä mitä aiheuttavat noilla "valitettavasti et tullut valituksi"-viesteillä.

  Re: Mistä saada voimaa elää?

Lähettäjä: Mies 
Päivämäärä:   18.7.25 15:02:55

Ihmisille on tolkutettu että on töitä mutta ei muka ole tekijöit. Annetaan kuvaa että vapaa työaikka vaikka oikeasti ei ole koskaan ollutkaan, saadaan tilastot näyttämään hyviltä. Oikeasti on nyt jo sellainen kansanosa joka ei koskaan tee töitä peruskoulun jälkeen. Kannattaa jo hyvissä ajoin opetella ne sosssupummi metkut ja kaikki. Jos et opi niin kysys apiua niiltä pummeilta.

  Re: Mistä saada voimaa elää?

Lähettäjä: nomadi 
Päivämäärä:   18.7.25 15:12:29

Kannattaa tottua, että kun robotiikka kehittyy, tulevaisuudessa yhä isompi osa jää ilman perinteistä työtä.

Jos nyt ovat kadonneet kaikki helpot hommat, joita 50 vuotta sitten riitti jokaiselle.

Etsi muita tarkoituksia elämällesi.

  Re: Mistä saada voimaa elää?

Lähettäjä: kolikko 
Päivämäärä:   18.7.25 15:20:12

Jokainen ihminen on tärkeä, vaikka ruohonjuuritasolla. Jotenkin ne pummitkin elävät, ja veronsa maksavat.

  Re: Mistä saada voimaa elää?

Lähettäjä: Caffe 
Päivämäärä:   18.7.25 15:21:18

Olen yrittäjä & työnantaja. Siis ihan rehellisesti ottaisin niin mielelläni enemmän porukkaa töihin, jos se vaan olisi mahdollista. Yhteen pestiin tekijää hiljattain etsiessä totesin, että niissä hakijoissa oli kymmeniä, kymmeniä, kymmeniä ihania ihmisiä, jotka olisin voinut ottaa meille töihin heti. Nuoria, vanhempia, kaikenlaisia tyyppejä monenlaisilla taustoilla. Tuntui todella kurjalta valikoida joukosta vain yksi. Mutta realiteetit nykymaailmassa alallani on ne, että jotta voin pitää firman pystyssä, niin varaa on pitää vain hädin tuskin tarvittava määrä porukkaa hommissa (ja revittävä jousto omasta selkänahasta). Vielä 10-15 vuotta sitten esim meilläkin oli paljon enemmän väkeä töissä ja homma pyöri erinomaisesti. Mutta maailma on nykyään erilainen. Ilkeyttäni en kenellekkään ilmoita, ettei valintamme kohdistunut sinuun. Olen tosi pahoillani, jos esim aloittaja olisit sattumalta ollut yksi meiltäkin työpaikkaa hakeneista.

  Re: Mistä saada voimaa elää?

Lähettäjä: mitää 
Päivämäärä:   18.7.25 17:15:19

Omituiseksi on mennyt esim. se, että TE-keskus vaatii työttömän hakemaan 4 työpaikkaa kk:ssa. No pakotteen takia sitten hakevat ne, joilla ei ole tarkoituskaan saada koko työpaikkaa.

  Re: Mistä saada voimaa elää?

Lähettäjä: mitää 
Päivämäärä:   18.7.25 17:23:36

Aloittaja. En tiedä minkä ikäinen olet, mutta sen tiedän, että ELÄMÄ on arvokkain asia. Rahahuolet ilman työpaikkaa ovat myös ikäviä tilanteita, mutta siinäkin voi olla tulevaisuus, kun vihdoin onnistuu. Tai jos mahdollista, niin muuta toiselle paikkakunnalle tai opiskele aikuiskoulutuskeskuksessa uusi ammatti. Terveys on kaikista tärkein ja uusiin asioihin mahdollistava. Tsemppiä!

  Re: Mistä saada voimaa elää?

Lähettäjä: hope 
Päivämäärä:   18.7.25 17:32:17

Aloittaja muista että sinun arvo ei riipu siitä, että onko sulla työpaikkaa vai ei!! Elämääsi kaipaat selkeästi joka tapauksessa sisältöä. Ja ehkä ihmiskontakteja ja ystäviä ? Maailma on täynnä maksuttomia asioita, puuhaa ja tekemistä päiviin, missä saat olla hyödyksi (mikäli se on asia mikä saisi sinulle ns tarkoituksellisen tunteen elämään) ja merkitystä elämään. Vapaaehtoistyö, ilmaiset harrastukset, kaveritoiminnat jne jne. Onko joku asia mikä sinua kiinnostaisi?

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.