Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Ulkomainen nettikauppa, yrittäjä kuollut

Lähettäjä: Rehuli 
Päivämäärä:   17.7.25 00:06:57

Tilanne siis se, että ostin hevostavaraa ennakkomaksulla saksalaisesta nettikaupasta, kuten useasti ennenkin. Nyt ei vaan tavara ole saapunut ja luin toisaalta, että yrittäjä on menehtynyt ja kauppa suljettu. Miten saan rahani takaisin? Olisiko ideoita?

  Re: Ulkomainen nettikauppa, yrittäjä kuollut

Lähettäjä: --- 
Päivämäärä:   17.7.25 00:46:58

Nettiostokset tehdään aina luottokortilla. Sitä kauttasaat omasi pois.

  Re: Ulkomainen nettikauppa, yrittäjä kuollut

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   17.7.25 02:14:58

Perikunta hoitaa?

  Re: Ulkomainen nettikauppa, yrittäjä kuollut

Lähettäjä: nomadi 
Päivämäärä:   17.7.25 08:24:46

Mielenkiinnosta (en ole paljoa puljannut luottokorttien kanssa): minkä verran luottokorttifirma pelastaa, jos ostaa jotakin vaikka feikkimyyjältä? Tai tuotetta ei muista syistä kuulu eikä näy, tai se onkin aivan eri tuote kuin mitä oli luvattu?

Sen olen lukenut, että jos matkatoimisto menee konkurssiin, ainoastaan luottokorttifirman kautta voi saada jo maksamansa rahat takaisin.

  Re: Ulkomainen nettikauppa, yrittäjä kuollut

Lähettäjä: ol 
Päivämäärä:   17.7.25 10:29:20

Mikä kauppa?

  Re: Ulkomainen nettikauppa, yrittäjä kuollut

Lähettäjä: — 
Päivämäärä:   17.7.25 10:44:21

Voi olla vaikea saada mitään takaisin. Aloittaisin sillä, että laittaisin viestiä firmaan. Ja jos ei spostiin vastra niin kysyisin firman julkisella sometilillä (tällöin voi ehkä vastata joku muukin asiasta tietävä). Jos kyse on isommasta firmasta, voisi olettaa että firma jatkaa kuitenkin toimintaansa tai ajetaan siististi alas, eihän varastotuotteet, työntekijät yms vaan saman tien häviä.
Jos joku yhden ihmisen pikkufirma, voi olla vaikeampaa, mutta perikunta saattaa hoitaa asiat loppuun.

  Re: Ulkomainen nettikauppa, yrittäjä kuollut

Lähettäjä: Rehuli 
Päivämäärä:   17.7.25 11:24:42

Kysyin asiasta instatilillä, josta selvisi omistajan menehtyminen. Joku muukin oli asiasta kysynyt ja nyt kun katsoin, että oliko vastausta tullut, oli kommentointi suljettu ja kaikki kommentit piilotettu. Perikunta tuota sometiliä varmasti päivitti eli ei hyvältä vaikuta. Ko. yritys on equestrian-horses.de.

Sähköpostiin ei saa vastausta. Luottokorttia en omista, ja kyseinen yritys on tähän asti toiminut hyvin ennakkomaksujen kanssa.
Mietin vaan, että Saksa on kuitenkin melko konservatiivinen maa, luulisi että sielläkin kuoleman jälkeen hoidettaisiin tarkasti tämmöiset.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.