Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Onko lupini vaarallista eläimille?

Lähettäjä. 
Päivämäärä:   15.7.25 10:34:35

En oo huomannut asiasta keskustelua tai muuta tietoa.
Eli lupiini näkyy alkavan levitä useassa paikassa pellolle tai eläimien laitumille.
Syökö joku eläin lupiinia Onko rehun joukkoon joutunut lupiin vaarallista eläimille? Entä lupiinin siemenet? Ne voiva päätyä puidessa viljan joukkoon. Ja jopa elitarvikkeisiin.

Lupiinille tarkoitettua torjunta-ainetta ei taida olla markkinoilla, vaikka sille alkais olla tarvetta

  Re: Onko lupini vaarallista eläimille?

Lähettäjä: no 
Päivämäärä:   15.7.25 10:36:33

Myrkylliset kasvit on yleensä vaarallisia sellaisille, jotka niitä syö.

  Re: Onko lupini vaarallista eläimille?

Lähettäjä: Minä Vaan 
Päivämäärä:   15.7.25 10:39:14

Viljan seassa jos on niin menee seuloista läpi . Joten ei pelkoa että menevät elintarvikkeisiin tai rehuihin Siemenet tais olla hieman myrkyllisiä . Eläimet ei syö myrkyllisiä kasveja -ovat kai pahan makuisia .

  Re: Onko lupini vaarallista eläimille?

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   15.7.25 10:48:52

Kyllä esim. rusakko syö kultasadetta, vaikka se on tappavan myrkyllinen.

  Re: Onko lupini vaarallista eläimille?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   15.7.25 11:01:59

Ainakin hevoset jättää myrkylliset syömättä, hauska laitumella aina nähdä syömättömiä kohtia eivätkä kajoa niihin edes kun laidun on hyvin syöty. Välillä kuivaheinässä on seassa muutamia koiranputkia ja ne jää kuivattunakin hyvin lojumaan karsinaan vaikka muut olisi syöty. Muista eläimistä en tiedä. En kyllä ole esim peuroja nähnyt lupiinialueilla vaan aina pelloilla syömässä, kenties lupiinit usein on tienvarsissa ja metsän reunalla eli saaliseläimelle vaarallisia alueita edes harkita. Taitaa niiden vaarallisuus meenata enimmäkseen muita kasveja kohtaan sillä niiden verinen taistelu käydään maan alla.

  Re: Onko lupini vaarallista eläimille?

Lähettäjä: Mä 
Päivämäärä:   15.7.25 11:17:35

Koiranputki kyllä kelpaa hyvin hevosille tuoreena ja kuivattuna eikä ole myrkyllinen.

  Re: Onko lupini vaarallista eläimille?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   15.7.25 11:40:23

Ainakin minun hevoset jättää lupiinit syömättä. Myrkyllisyydestä en tiedä, mutta ongelmia ei ole ollut.

  Re: Onko lupini vaarallista eläimille?

Lähettäjä: Tiku82 
Päivämäärä:   15.7.25 11:44:45

Lupiini on erityisen myrkyllinen mehiläisille. Niissä ei ole mettä, vain siitepölyä mikä on haitallista pölyttäjille.

Lupiinin siemenet on myrkyllisiä tuoreena, kuivattuna ilmeisesti myrkky laimenee.
On ollut kanien heinän joukossa eikä se tunnu niille maistuven.

  Re: Onko lupini vaarallista eläimille?

Lähettäjä: Jörö 
Päivämäärä:   15.7.25 11:51:13

Jep, Arsene Lupin on tooosi vaarallinen.

  Re: Onko lupini vaarallista eläimille?

Lähettäjä: nomadi 
Päivämäärä:   15.7.25 11:51:19

"Kyllä, lupiini on myrkyllinen kasvi, vaikka sen myrkyllisyys ei ole kovin voimakasta. Pienen määrän syöminen ei yleensä aiheuta oireita, mutta suuret määrät voivat olla haitallisia, erityisesti tietyille eläimille. Lupiinin siemenet ja muut osat voivat aiheuttaa oksentelua ja ripulia, ja tietyissä tapauksissa, kuten hevosilla, se voi aiheuttaa vakavampia oireita, kuten nykimistä ja hengitysvaikeuksia"

Lähde: tekoäly.

Ihminen voi syödä joidenkin lupiinilajien siemeniä - osa lajeista on myrkyllisiä.

  Re: Onko lupini vaarallista eläimille?

Lähettäjä. 
Päivämäärä:   15.7.25 12:38:21

Meillä puimurissa taisi olla 13mm reijillä oleva siemenseula. Ja päälimmäinen säätoseulakin oli melko auki.
Ja mylly eroitteli viljan seasta 10mm muttereita, laakerinkuulia ja pienehköjä kiviä. Ja puimurilla voi puida myös hernettä. Eli lupinin siemenen menisi luultavasti viljan sekaan.

  Re: Onko lupini vaarallista eläimille?

Lähettäjä: Minä Vaan 
Päivämäärä:   15.7.25 13:53:56

Seulat vaihdetaan puitavan viljan mukaan. Puidaan herneitä, viljaa tai rypsiä- ei niitä samoilla säädöillä voi puida. Mutterit ja kivet painavia niin ilmavirta ei niitä heitä kuten roskia.

  Re: Onko lupini vaarallista eläimille?

Lähettäjä: -.- 
Päivämäärä:   15.7.25 13:56:54

Jos se menee seulasta läpi, niin se nimenomaan on siellä viljan seassa.

"Viljan seassa jos on niin menee seuloista läpi . Joten ei pelkoa että menevät elintarvikkeisiin tai rehuihin"

  Re: Onko lupini vaarallista eläimille?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   15.7.25 16:21:21

Meidän takapihalla peurat veti lupiinin kukkia kituseen ihan urakalla. Ovat elossa vielä, käyvät silloin tällöin.

  Re: Onko lupini vaarallista eläimille?

Lähettäjä: Veeras 
Päivämäärä:   15.7.25 16:26:36

Tallilla jossa käyn, oli hevosten laitumella lupiinia eikä hevoset siihen koskenut. Myöskään lampaat ei sitä syönyt.
Itse oon kakarana kokeillut niitä siemeniä syödä ja melko pienestä määrästä meni vatsa huolella sekaisin.

  Re: Onko lupini vaarallista eläimille?

Lähettäjä: nomadi 
Päivämäärä:   15.7.25 17:40:04

Veeras, miltä ne maistuivat?

  Re: Onko lupini vaarallista eläimille?

Lähettäjä: Metris 
Päivämäärä:   15.7.25 18:04:12

Lupiini on myrkyllinen, myös hevoselle, mutta en tiedä, kuinka myrkyllinen ja mitä aiheuttaa.

Tammani rrrrrrakastaa lupiineja, pyrkii aina tienposkesta imuroimaan ne, jos silmä välttää eikä ratsastaja ennakoi paikkoja. Meitin laitumilla ei lupiinia ole. Ei ole oirehtinut, eikä ole kertonut, josko tulikin vain kiva höpö olo.

  Re: Onko lupini vaarallista eläimille?

Lähettäjä. 
Päivämäärä:   15.7.25 18:22:45

Eli lupiinia ei saisi joutua heinän ja viljan joukkoon. Näin tänään yhden pienen heinää kasvavan pellon jossa koko pelto kasvoi muutaman metrin välein sinisiä lupineita.
Sellaisesta ei siis kannata tehdä heinää hevoselle.

  Re: Onko lupini vaarallista eläimille?

Lähettäjä: Vvv 
Päivämäärä:   15.7.25 18:32:02

Entinen hevoseni sai lupiinista ähkyn, kun heinäjobbari oli paalannut ahneena lupiinit esikuivatun paalin sekaan eikä harrastelija tallinpitäjä tajunnut mitä syötti.

Sai kipukohtauksen, josta onneksi selvittiin eläinlääkärin kotihoidolla.

Sain tallilta potkut, koska hevoseni ”on niin vaikea ja sairastuu kaikesta” :-D

No, oltais lähdetty kyllä muutenkin. Melko hazardia, kun tallinpitäjä on täysi toope.

Eli joo, on myrkyllinen.

  Re: Onko lupini vaarallista eläimille?

Lähettäjä: Ei ole 
Päivämäärä:   15.7.25 18:50:02

Olen lukenut että lampaita käytetään komealupiinien torjuntaan. Ainakin sellaisia kokeiluja on ollut.
Ne syövät kai varsinkin niitä nuoria versoja

Onhan lupiineissa eri lajeja ja maistuvat varmaan vähän erilaisilta
Rehulupiinia eli lähinnä sini- ja valkolupiinia käytetään elukoille rehuksi

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.