Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Koko tallin vuokraus

Lähettäjä: *** 
Päivämäärä:   13.7.25 06:38:19

Omistajan näkökulmasta, plussat ja miinukset. Tai siis totta kai voi kirjoittaa vuokralaisenkin näkökulmasta, yhtälailla olen siitä kiinnostunut, onko jotain mitä tulee ottaa huomioon.

Minulla on siis jäämässä talli tyhjäksi, hevoset on jo myyty, nyt tehdään remonttia ja sitten paikka menee vuokralle, vuokraajaehdokas on jo valmiina. Mitä kaikkea tulee ottaa huomioon, kun kyseessä on talli (plus pieni talo johon vuokralainen ei muuta, asuu muualla). Yleisesti asuinhuoneiston vuokra-asiat ovat hallussa, omistan sijoitusasunnon, mutta tallin vuokraamisesta kaipailen kokemuksia. Toinen vaihtoehto on tietenkin sitten myynti, jos pohdinnan jälkeen päädyn siihen ettei vuokraustoiminnasta saa kannattavaa.

  Re: Koko tallin vuokraus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   13.7.25 06:43:07

Ensinnäkin pitää tietää sijainti, Helsingin seutu vaiko Savon syrjäkylä?

  Re: Koko tallin vuokraus

Lähettäjä: *** 
Päivämäärä:   13.7.25 06:55:15

Länsi-Suomi, ei missään nimessä syrjäkylä.
Ja alueen vuokrataso on toki tuttu, tiedän paljonko maksetaan täysihoito/puolihoito/itsehoitopaikoista.

  Re: Koko tallin vuokraus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   13.7.25 07:10:57

Pelkän tallin vuokraus ei ehkä ole kultakaivos . Meillä päin koko talli maksaa 50€/ karsina, 12 karsinaa ja hinta kaikista vaikkei olisi käytössä.

Monesti käy niin että siellä vaan ollaan, ei korjata mitään. Pari vuotta ja kaikki levällään.

  Re: Koko tallin vuokraus

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   13.7.25 07:27:43

*korjaukset
*jätehuolto
*aidat
*sähköt
*kentän ja tarhojen pohjan huolto, kuka maksaa hiekat kentälle?

Nämä tulee äkkiseltään mieleen, lähinnä se, että jos jää vuokrat maksamatta, nurkat rempallaan ja roskat pitkin, sähkölaskut perässä.

  Re: Koko tallin vuokraus

Lähettäjä: *** 
Päivämäärä:   13.7.25 07:30:01

Niin tosiaan ajatus on vuokrata koko talli, ei erillisinä karsinoita/tarhoja/kenttää/taloa vaan kokonaisuus, ja se on sitten vuokralaisen asia miten paikkaa täyttää ja miten siellä toimii. Hinnoittelun sijaan tai lisäksi kaipaisin ihan käytännön kokemuksia, millaista remonttia olette tehneet? Meillä paikat perustoimivat, ei uutta mutta ei myöskään mikään ole rikki tai toimimatonta, tai siis pikkujutut laitetaan kuntoon ennen vuokralaisen tuloa ja talli on jo pesty, sisä- ja mahdollinen ulkomaalaus suunnitteilla.

Mitä kaikkea olette jättäneet irtaimistosta paikalle? Kottikärryt, heinäkärryt, työkalut? Lana? Ruohonleikkuri ja trimmeri? Vesiastiat ym. pikkujutut? (Tuleva mahdollinen) vuokralainen on tosi innoissaan ja tulisi talkooavuksi ja hänellä on kaikenlaisia suunnitelmia, mietin onko selkeämpää laittaa itse paikat kuntoon valmiiksi, en halua että hänelle tulee fiilis ilmaistöistä kun selvitään niistä ihan omallakin porukalla.
Sijoitusasuntoni vuokralaiset ovat tehneet pientä pintaremppaa niin että olen maksanut tarvikkeet, mutta talliympäristössä on enemmän työtä enkä halua sitä teettää muilla, kun innostusta on toki nyt alkuun hirveästi mutta en ole varma ymmärtääkö vuokralainen miten paljon työtä on ja ettei hänelle tule fiilis että käytän häntä hyväksi. Äh, paljon miettimistä...

  Re: Koko tallin vuokraus

Lähettäjä: *** 
Päivämäärä:   13.7.25 07:37:37

*, kiitos.

-Korjaukset tehdään tosiaan ennen vuokrasuhteen alkua ja paikka vuokrataan siinä kunnossa kuin on, ymmärrän että hevoskäytössä kuluu
-Jätehuollosta vastaa vuokralainen, lannan varastointiin meillä ollut siirtolava mutta se alkaa olla tiensä päässä, eli joutuu tuomaan oman, lannanhävitys sovittuna ja saa jatkaa samalla toimijalla halutessaan.
-Aidat on laitettu kuntoon ja pieni laidun kuuluu pakettiin, tolpat ja langat on valmiina ja niitä on varastossakin
-Kentälle ja tarhoihin on tilattu hiekat (tarhat on salaojitettu ja todella hyvät pohjat), mutta jatkossa vuokralainen vastaa kunnossapidosta
- vuokralainen tekee oman sähkösopimuksen

  Re: Koko tallin vuokraus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   13.7.25 09:03:23

Ainakin vuokrasopimukseen kannattaa kirjata kaikki, ihan pienimmätkin asiat mitä mieleen tulee.

  Re: Koko tallin vuokraus

Lähettäjä: 1+1 
Päivämäärä:   13.7.25 09:08:01

Minä ottaisin vuokraajan mukaan tekemään kunnostusta. Siinä samalla voi siirtää tietoa kiinteistöstä ja laitteista. Sanoo, että voi osallistua haluamallaan panoksella.

  Re: Koko tallin vuokraus

LähettäjäEnnea 
Päivämäärä:   13.7.25 09:10:40

Pohjista tekisin sopimukseen maininnan että pidettävä kunnossa tai ainakin palautettava samassa kunnossa. Eli jos nyt ajat hiekat ja vuokralainen on viisi vuotta keräämättä paskan kikkarettakaan eivät pohjat enää ole hyvät...

  Re: Koko tallin vuokraus

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   13.7.25 09:34:48

Kerää itsellesi "mitä jos" -lista. Ja voit siltä pohjalta tehdä sopimuksen.
Mitä jos vuokralainen ei maksa vuokria ja jättää hevoset talliin?
Mitä jos vuokralainen pitää hevosia huonosti ja valvontaell puuttuu asiaan?
Mitä jos sinulta loppuu rahat ja haluatkin myydä kiinteistön?
Mitä jos naapurit valittavat vuokralaisen toiminnasta?
Mitä jos vuokralainen tekee/ haluaa tehdä isoja remontteja talliin, esimerkiksi parantaa pihan valaistusta ja tarhojen aitoja?
Mitä jos tulee vuosisadan myrsky, joka repii tallista kattopellit? Kuka maksaa ja kuka hoitaa käytännön korjaamisen?

Tällaisissa kiinteistöjen vuokrauksissa YLEENSÄ ajattelisin, että kaikkein järkevintä olisi, että ulkopuolinen isännöintifirma hoitaisi kiinteistöä. Mutta valitettavasti hevospuolella se ei toimi, sillä kenelläkään ei ole varaa maksaa siitä. Tietysti, jos saat oikein varakkaan vuokralaisen, voit ehdottaa sitä.

  Re: Koko tallin vuokraus

Lähettäjä: K 
Päivämäärä:   13.7.25 09:49:14

Mieti mikä on normaalikulumaa ja mikä sellaista mikä kuuluu vuokralaisen kunnostaa.
Pohjat sopikaa tarkasti, niin kuin Ennea sanoi.

Sitten kun vuokrasopimus loppuu niin ei vuokralainen halua satoja tai tuhansia laittaa mihinkään kunnostukseen vaikka priimaa olisi saanut tullessa.

  Re: Koko tallin vuokraus

Lähettäjä: zäkä 
Päivämäärä:   13.7.25 10:03:08


Mitä kaikkea olette jättäneet irtaimistosta paikalle? Kottikärryt, heinäkärryt, työkalut? Lana? Ruohonleikkuri ja trimmeri?

Jätä sellaiset, mitä et itse tarvitse etkä saa myytyä. Lanan kyllä voisit jättää niin saa hoidettua alueitasi. Kottikärryt ja heinäkärryt myös, jos et niitä tarvitse.

  Re: Koko tallin vuokraus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   13.7.25 10:07:03

Anteeksi kyynisyys mut tiptop paikat ja innokas vuokralainen ei kuulosta hyvältä. Onhan hänellä kokemusta tallinpidosta ? Luottotiedot ja realistinen liiketoimintasuunnitelma. Ja se tärkein : miten sopimus päättyy, irtisanomisajat ja -ehdot.

  Re: Koko tallin vuokraus

Lähettäjä: Noname 
Päivämäärä:   13.7.25 10:44:13

Mä olen vuokrannut tallin, tarhat ja laitumen, saan niistä kuukaudessa 600€. Vuokralainen vastaa kaikesta itse, hankkii kaikki tarvittavat, sopimukseen kuuluu tyhjä talli tarhoineen. Sähkö ja vesi on vuokraajan nimissä, hän maksaa siis kaiken. Irtisanomisaika 2 kk, täysvakuutus, korvausvelvollisuus kaikkeen hajonneeseen mm. ikkunat, karsinat, tarhat jne. Pitää siis kuin omaansa samoin velvottein.

  Re: Koko tallin vuokraus

Lähettäjä: zäkä 
Päivämäärä:   13.7.25 10:45:34

Ja miten se talo sitten? Pitääkö siellä lämmittää vai lämpeääkö sähköllä?

  Re: Koko tallin vuokraus

Lähettäjä: yguyg 
Päivämäärä:   13.7.25 11:07:26

En suosittele.

Hevoskäytössä paikat kuluvat kovasti ja oikeasti harva pitää vuokrapaikoista huolta kuin omastaan. Toki monelle se vuokrapaikka on ensimmäinen oma talli ja realismi puuttuu, kuvitellaan että aina on kesä ja linnut laulaa ja ainoa pihatyö on nurmikon leikkuu.

Ja sitten se kun pitää paikoista huolen niin alkaa vinkua vuokranalennusta ja marttyroida että me tässä painetaan niska limassa hommia tän paikan eteen ja mitenkään ei huomioida. Joo oma huono kokemus, meillä siis vuokralaiset halusivat tosi innokkaina mm. maalata ja tehdä laidunaitoja ja kaataa ylimääräisiä puita ja laittoivat omalla kustannuksella hiekkaakin tarhoihin, ja maksoin siis tietenkin kaikki muut materiaalit ja puolet hiekoistakin, mutta se ei riittänyt, alkoivat laulaa kylillä että käytän heitä hyväksi. Sanoin että pidän mieluummin paikan tyhjänä ja vuokraan sen vaikka kausivarastoksi kun kuuntelen jatkuvaa vinkumista.

Ja oli muuten siivottavaa ja laitettavaa näitten puuhapettereiden lähdön jälkeen vaikka omien sanojensa mukaan eivät muuta tehneetkään kuin kohensivat paikkoja 24/7.

  Re: Koko tallin vuokraus

Lähettäjä: Tavis 
Päivämäärä:   13.7.25 11:14:18

Sopimus kannattaa tehdä siitä lähtökohdasta, että tarkkaa sopimusta tarvitaan eniten silloin, kun asiat menevät pieleen. Ja se pieleenmeno voi olla ihan vain sitä, että sinulla ja vuokralaisella on eri käsitys siitä mitä kunnossapito tarkoittaa. Ei tarvitse edes mitään "pommi tallinnurkalla" -skenaariota toteutua.

Tuollaisen tilan vuokrasopimus oletettavasti tehdään pitkäksi aikaa. Siinä välissä ehtii moni paikka tulla korjauskuntoon, vaikka ne nyt laitettaisiinkin uusiksi. Pitää olla jotain mustaa valkoisella siitä, kuka vastaa työn tilaamisesta ja maksamisesta, mikä on hyväksyttävä laatutaso, mikä kunto ei vielä edellytä korjaamista.

Yritä miettiä kaikki sellaiset tilanteet kiinteistön käytön ja ylläpidon suhteen, missä joku toinen henkilö saattaisikin tehdä asiat eri tavalla kuin sinä. Ja sitten kirjaa ylös se, mitä sinä odotat tapahtuvan. Älä oleta mitään, vaikka vuokralainen tuntuisi kuinka tolkulliselta. Kirjaa ylös kaikki turhalta tai itsestäänselvyydeltä tuntuvat asiatkin.

  Re: Koko tallin vuokraus

Lähettäjä: .-. 
Päivämäärä:   13.7.25 11:26:37

Joka tapauksessa on varmaa, että kun vuokrasopimus loppuu, ne viimeisen päälle laitetut tilat ei enää ole siinä kunnossa.

  Re: Koko tallin vuokraus

Lähettäjä: nomadi 
Päivämäärä:   13.7.25 11:41:14

Miten käy, jos vuokralainen jättää sähkölaskunsa maksamatta? Voiko kuka tahansa tehdä samaan kiinteistöön uuden sopimuksen ja aloittaa puhtaalta pöydältä? Vai kummittelevatko ne rästit jotenkin?

  Re: Koko tallin vuokraus

Lähettäjä: zäkä 
Päivämäärä:   13.7.25 11:43:23

Ja kannattaa miettiä mitkä paikat laittaa nyt ja mitä ei. Elinkaarensa päähän tulleet pitää tietysti korjata heti ja jos on jotain maalauksen tarvetta, niin eikun vaan. Sitten 10 vuoden päästä maalaa taas uudelleen joka tapauksessa.

  Re: Koko tallin vuokraus

Lähettäjä: Mari 
Päivämäärä:   13.7.25 11:48:45

Parmman tulon saan kun vuokraan lämmintä säilytystilaa (ei remontointitilaa) veneille/moottoripyörille/harrasteautoille.

Vesi, sähkö, jätesopimukset kannattaa pitää omissa nimissä ja lisätä vuokraan. Niin näkee itse, että ne on hoidossa.

Sähkölangat/aitatarvikkeet voi antaa pois, ihan sama arvostus niille on monella hevosihmisellä.

  Re: Koko tallin vuokraus

Lähettäjä. 
Päivämäärä:   13.7.25 17:42:59

Kuinka kauan laskette tallin rakennuksen, elementti karsinoiden ja putkitarhojen kestävän ennen suurta remonttia? Tarhahiekan lisääminen kaivurilla siivouksen jälkeen kuuluu joka vuotisiin menoihin.
Vuokraa laskiessa paikkojen uusimistarve on tärkeä tieto. Tuleeko iso remontti 5 10 vai 20 vuoden välein. Vai pistetäänkö.paikka tasaiseksi vuokrasopimuksen päätyttävä, liian kalliiksi tulevan remontin takia. Eli pitäisikö koko tallin vuokrasta jäädä rahaa säästöön tulevaan remontin. Vai korjaatko tallin laina rahalla ja makselen lainaa vuokratuloilla?

  Re: Koko tallin vuokraus

Lähettäjä: Hp 
Päivämäärä:   13.7.25 18:10:29

Kirjaa siihen soppariin ainakin, että vuokralainen hoitaa omalla kustannuksellaan

-lantalan tyhjennyksen
-tarhojen, laitumien ja kentän sekä tallin siivouksen lannasta
-aitojen korjauksen
-kuluvien puuosien korjauksen, esim. hevosten järsimät seinät ja muut rakenteet
-lumityöt

Kirjaa myös, ettei vuokralainen saa päästää tallia talvella pakkaselle, niin että putket jäätyvät huoli.attomuuden takia.

Vuokralainen maksaa sähkön, veden ja lumityöt.

Kirjaa myös, mitä sinä hoidat: isot remontit ja muutostyöt. Esim. Jos katto romahtaa lumikuorman tai myrskyn seurauksena.
-vuokr

  Re: Koko tallin vuokraus

Lähettäjä: !! 
Päivämäärä:   13.7.25 19:24:02

Ota ehdottomasti selvää vuokraajaehdokkaan taustoista! Talous, aiemmat tallit missä ollut asiakkaana. Älä usko sanaakaan kauniisiin puheisiin!! Varmista sopimukseen kaikki mahdollinen jos päätät vuokrata. Hyviä vinkkejä jo tullut.

  Re: Koko tallin vuokraus

Lähettäjä: +++++ 
Päivämäärä:   13.7.25 20:09:49

Hp:n tekstiin muuten vielä muistutuksena, että myrskyn romahduttaman katon maksaa vakuutus (yleensä) mutta lumikuorman takia romahtanutta ei, koska sen olisi voinut estää.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.