Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Vinkkejä matkalle

Lähettäjä: Coronet 
Päivämäärä:   12.7.25 14:35:37

Mieheni täyttää ensi toukokuussa 60 vuotta ja ei halua olla silloin kotona. Antakaa ehdotuksia mihin voisimme lähteä pakosalle. Mieheni ei tykkää kuumista rantalomakohteista, emme ole kumpikaan kielitaitoisia, joten senkään vuoksi emme osaa matkailla.

  Re: Vinkkejä matkalle

Lähettäjä: Nkiy 
Päivämäärä:   12.7.25 15:15:26

Olisiko joku "parempi" risteily? Esim. loistoristeilyt.fi osoitteesta löytyy risteilyjä, jossa matkanjohtaja on mukana ja selviää ilman kielitaitoa.

  Re: Vinkkejä matkalle

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   12.7.25 15:19:06

Kummoista kielitaitoa ei tarvitse, fraaseilla pärjää pitkälle.

Millainen budjetti teillä on?

  Re: Vinkkejä matkalle

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   12.7.25 15:24:03

Kotimaassakin voi matkailla.

  Re: Vinkkejä matkalle

Lähettäjä: zäkä 
Päivämäärä:   12.7.25 15:26:54

Hurtigruten!

  Re: Vinkkejä matkalle

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   12.7.25 15:29:00

Islanti.

  Re: Vinkkejä matkalle

Lähettäjä: Aidan 
Päivämäärä:   12.7.25 15:31:03

Kiertomatkat, joissa opas mukana. Vähän kalliimpia kyllä. Muutenhan Suomi on ihan hyvä matkakohde. Budjetti olis kiva tietää. Patikkaretki autiotuvalle vai igluun?

  Re: Vinkkejä matkalle

Lähettäjä: Coronet 
Päivämäärä:   12.7.25 15:45:08

Katselin tuossa noita Loistoristeilyjä ja ehkä budjetti voisi olla löysästi n. 1500€ per nokka. Islanti ja Norja voisivat myös kiinnostaa, koska ei olla mitään auriingonpalvojia.

Fraaseilla varmaan pääsee pitkälle, jos niitä osaisi. Ollaan sitä ikäluokkaa, ettei ole tarvinut opetella kieliä.

  Re: Vinkkejä matkalle

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   12.7.25 15:50:35

Coronet, kyllähän teille koulussa on kieliopinnot olleet? Mutta joo, 1500 e koko matkalle (ruoat, juomat, asuminen) vai pelkät matkat ja asuminen?

  Re: Vinkkejä matkalle

Lähettäjä: Coronet 
Päivämäärä:   12.7.25 15:57:20

Juu on ollut kielioppia, mutta siitähän on jo jokunen vuosi aikaa, ja ei ole mitään päähän jäänyt, kun ei ole tarvinut missään käyttää.
Katselin noita aiemmin ehdotettuja ja esim. Hurtigruten olisi jonkun sivuston mukaan n. 2400€. Senkin olisin valmis maksamaan hienosta kokemuksesta, isännästä en ole aivan varma.
Onneksi tässä on aikaa miettiä ja ihmetellä

  Re: Vinkkejä matkalle

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   12.7.25 18:10:43

Joka ainoa 60-v on suomalainen on peruskoulussa lukenut seitsemän vuotta englantia ja kolme vuotta ruotsia.
Plus jotkut vielä yläasteella vallinaisena jotakin kolmatta kieltä.
Ja siihen päälle lukiossa tai ammattikoulussa kolme vuotta englantia ja ruotsia + mahdolliset valinnaiset kielet.

Aloittaja on parikymppinen provoilija, joka kuvittelee tämä päivän kuuskymppisten syntyneen kivikaudella.

T:60-v, jolla todellakin on kielet hallussa, tarvitaanhan niitä työelämässäkin.

Os. Kuuskymppisilöä on vielä viisi vuotta eläkeikään.

  Re: Vinkkejä matkalle

Lähettäjä: zäkä 
Päivämäärä:   12.7.25 18:12:13

Mutta silti osa ei oppinut niitä kieliä ja se vähäinenkin oppi on painunut unholaan. Sitten vielä jännittää käyttää niitä kieliä.

  Re: Vinkkejä matkalle

Lähettäjä: Hmmm..... 
Päivämäärä:   12.7.25 18:18:48

Joo minäkään en ihan usko noin umpiossa elämistä kielten suhteen, yli 7-kymppiset vanhempanikin kolmea ovat koulussa lukeneet ja niistä kahta aikuisikänsä työelämässäkin enempi vähempi käyttäneet..

Mutta umpioita eri syistä Suomesta löytyy, eihän kaikki osaa nykyään esim lukea tätä meidän kotimaistakaan ! Ehdottaisin siis matkaamiseen perinteisen matkatoimiston sivuja ja sieltä mahdollisuuksien kartoittamista, olisi ainakin se suomalainen opas mukana. Risteily voisi olla hyvä vaihtoehto, siellä on ruokailutkin buffet niin ei tarvitse tilata edes mitään. Hurtigruten Norjassa joo, mutta matkatoimiston kautta aukeaa se muukin maailma ja toukokuussa laivan kannella ei ole vielä hirmu kuuma esim välimeren risteilylläkään ja pysähdykset on ns kulttuurikohteissa, mutta nopeasti.

  Re: Vinkkejä matkalle

Lähettäjä: Kepa 
Päivämäärä:   12.7.25 18:24:08

Naapurin poika sai vapautuksen englannista, ruotsin sai armosta läpi. Hänellä ei ole noita kieliä puhuvia kavereita (siis äidinkielenään, että olisi pakko puhua kielillä).

Luokkakaveri ei vain oppinut ruotsia, ei millään. Hänkin pääsi armosta läpi. Enkku varmaan sujui kuitenkin.

Minä tai vanhat vanhempani olemme aina työskennelleet vain suomen kielellä. Isäni ei lukenut kuin ruotsia ja pärjää sillä juuri ja juuri, minä ymmärrän ruotsia hieman mutta en osaa muodostaa lauseita ruotsiksi. Äitini ja minä olemme englannissa 10:n oppilaita ja pärjäämme sillä täydellisesti.

  Re: Vinkkejä matkalle

Lähettäjä: Juu tuota 
Päivämäärä:   12.7.25 20:38:54

Kyllä mä varaisin jonkun risteilyn, vaikka sitten Norjan vuonot-risteily vaikka Risteilykeskuksen, Loistoristeilyt tai We Love Cruisesin kautta. Kerranko sitä 60 täyttää ja risteilyt on ihan kivaa, suhteellisen edullista luksusta.

Tai joku Kristiina cruises, siellä vissiin aina suomenkielinen opas mukana.

  Re: Vinkkejä matkalle

Lähettäjä: I 
Päivämäärä:   12.7.25 20:52:03

Minäkin ehdotan risteilyä!

1500 € on vähän niukka risteilemiseen, kun lennotkin pitää sisällyttää, mutta toisaalta on otettava huomioon, että ruokailut sisältyy. Jos sisähytti kelpaa, niin riittää paremmin.

Me oltiin viime vuonna Islanti&Skotlanti risteilyllä, tänä vuonna miehen 60v Välimerellä ja ensi vuonna minun 50v Alaska. Islanti&Skotlanti oli matkanjohtajaristeily Loistoristeilyiden kautta. Siellä opas käänsi tarvittaessa ruokalistatkin ja hoiti jos esim hytin kanssa oli ongelmia. Me osataan englantia, mutta oppaan kontakteilla saatiin pöytä vaihdettua meluisasta hiljaisempaan osaan ravintolaa.

Minun äitini 75v ei ole ikinä käyttänyt muuta kuin suomea työssään. Silti pärjää englannilla missä vaan, ja vanhempani matkailevatkin itsenäisesti ympäri maailmaa.

  Re: Vinkkejä matkalle

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   12.7.25 21:18:42

Monet matkatoimistot järjestää matkoja joissa on suomalainen opas mukana, ei tarvita kielitaitoa. Esim Wien, Budapest, Pariisi, Lontoo tms kaupunki on hieno matkakohde hyvän oppaan kanssa.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.