Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Laihduttajan ruokavalioon apua. -4kg /kk

Lähettäjä: Mansa 
Päivämäärä:   1.7.25 15:08:53

Elikkä etsinnässä olisi helppo ja suht halpa ruokavalio, jonka avulla olisi mahdollista tiputtaa painoa noin 4kg kuukaudessa. Teen työtä, jossa ollaan paljon jalkojen päällä, mutta ei tarvitse älyttömästi kävellä, eikä ole fyysisesti raskas työ. Lenkkeilen koirien kanssa päivittäin yhteensä 1,5-2,5h kävellen. Hikiliikuntaa en toistaiseksi harrasta, mutta ehkä jotain lyhyttä hikijumppaa koitan lisätä. Kauheasti ei ole aikaa liikkua enempää. Pyöräilen 4-5 kertaa viikossa n. 3km töihin (ja takaisin).

Ruokavalio, jota ajattelin alkaa noudattamaan (syön nyt aikalailla tämän mukaan, mutta korvaan iltapalan herkuilla):
Saa sanoa mielipidettä!


Aamupala:
120-150 g maustamaton yogurtti
1 satsuma /mandariini
10-12 g pähkinöitä
Kahvia kauramaidolla

Lounas:
Salaatti, jossa paprikaa, kurkkua, tomaattia + 2 kpl kananmuna

Päivällinen:
170g kasviksia
90-110g kanaa (paistettu pienessä määrässä margariinissa, tuorejuustoa ja mausteita)

Iltapala:
Yksi viipale ruisleipää + hieman margariinia
1 kpl kananmunaa

Parikertaa viikossa lisänä jäätelöpuikko / tuutti tai suklaapatukka.

Välillä on tarkoitus korvata aamupala, lounas tai iltapala kananmunapaistoksella, jossa on puolikas tortillalettu, 2 kananmunaa, 50g raejuustoa, paprikaa, tomaattia, pinaattia ja normaalia juustoa 30g. Jos tämä olisi iltapala, niin lounaalla söisin yhden kananmunan vähemmän tai korvaisin kananmunat raejuustolla, kanalla, tonnikalalla tms. Välillä kanan tilalta syön lohta päivällisellä.

Mitä mieltä olette? Voiko tällä ruokavaliolla laihtua?

  Re: Laihduttajan ruokavalioon apua. -4kg /kk

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   1.7.25 15:10:30

Huomattavan vähäisiksi jää kasvikset. Ehkä kannattaisi ennemmin alkaa keskittyä siihen, että niitä tulee se 800g päivässä (ei toki tästä suoraa hyppäystä siihen etti maha tule kovin kipeäksi, lisäät vaan määrää jatkuvasti) pähkinöiden punnitsemisen sijaan.

  Re: Laihduttajan ruokavalioon apua. -4kg /kk

Lähettäjä: Mansa 
Päivämäärä:   1.7.25 15:14:03

Pystyisitkö antamaan konkreettisen esimerkin, että miten kasviksia kannattaa lisätä? Enemmän päivällisellä? Vai korvata salaatti kasviksilla?

  Re: Laihduttajan ruokavalioon apua. -4kg /kk

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   1.7.25 15:16:44

Lounaalle kuitua, sitä tuossa ei ole ollenkaan ja nälkä on kohta taas. Valitse kuitupitoisia kasviksia, ei tuollaista vettä kuin kurkku tai tomaatti. Ja kasviksia ei tarvitse punnita, niitä saa syödä niin paljon kuin haluaa. Ja miksi ihmeessä noin valtavasti kananmunia? Kuidun määrä ylipäätään olematon.

  Re: Laihduttajan ruokavalioon apua. -4kg /kk

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   1.7.25 15:21:51

No tuohon vaikka marjoja jogurtin sekaan, iltapalalle hedelmää ja leivän päälle vaikka retiisiä, salaattiin jotain oikeasti ravitsevia kasviksia sekaan eikä vain noita nollakalorisia.... Siis kunhan saat erilaisia kasviksia alas, mielellään sen 800g päivässä.

  Re: Laihduttajan ruokavalioon apua. -4kg /kk

Lähettäjä: — 
Päivämäärä:   1.7.25 15:37:02

Minä lähtisin miettimään asiaa vähän kauempaa. Miksi olet lihonut? En miksi korvaat nyt iltapalan herkuilla? Entä miksi tavoite just 4kg/vk, se on tosi kova tavoite, mikä kiire?

Minulle tulee ekana mieleen, että tuo ruokamäärä ei riitä. Syöt päivän ”hyvin” ja illalla on sitten nälkä ja herkuttelet nälkääsi.
Vaikka nyt yrittäisitkin jättää illan herkut pois, se ei auta jos ongelma on siinä että keho huutaa lisää ruokaa. Silloin todennäköisesti jos pystytkin noudattamaan ruokavaliotasi muutaman päivän, sorrut viikonloppuun mennessä.

Mitä jos miettisit edes jotain valmista nettivalmennusta? Fitfarm tai vastaava. Tällöin saisit ainakin jonkun ammattilaisen suunnitteleman ohjelman ja netin kautta apua.

  Re: Laihduttajan ruokavalioon apua. -4kg /kk

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   1.7.25 16:02:17

No varmasti laihtuu, etenkin lihaksista. :D Tuosta ei tule proteiinia kuin n. 50g, ja laihduttajan olisi hyvä pyrkiä saamaan sitä jopa 2g per ihannepainokilo.

  Re: Laihduttajan ruokavalioon apua. -4kg /kk

LähettäjäEnnea 
Päivämäärä:   1.7.25 16:57:42

Paljonko on viikon kalorit verrattuna kulutukseen? Jos vajet 7000 kcal laihdut tuon tavoitteena olevan kilon.

  Re: Laihduttajan ruokavalioon apua. -4kg /kk

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   1.7.25 17:02:49

kilo on 7700

  Re: Laihduttajan ruokavalioon apua. -4kg /kk

Lähettäjä: Mansa 
Päivämäärä:   1.7.25 17:26:29

Ennea: tuossa listasin liikunnat. En osaa arvioida kulutusta. Tiedän, että kilo on jotain 7000 kcal ja siihen nyt tähtään.

Olen sen verran tehnyt jo ruokavalioon muutosta, etten syö enää makarooneja, pastaa, riisiä jne. Vaalea leipää en syö myöskään enää. Mielellään en söisi leipää ollenkaan, mutta olen tosi huono syömään aamupaloja ja iltapaloja (keksimään mitä söisin), niin on helpompi syödä viipale ruisleipää, entä esim. keksejä.

Kasviksia voisin lisätä, jos osaisin arvioida, miten niitä kannattaa järkevästi lisätä. Nyt päivällisellä syön kukkakaalia, parsakaalia, porkkanaa ja ohuita vihreitä papuja, mutta vaikka ne kanan kanssa on hyviä, niin paljaaltaan ei ne hirveästi maistu.

Töissä syön kevyen salaattilounaan klo 12.
Päivällisen syön klo 14.30-15.

Kun pääsen kotiin ja olen koirat käyttänyt, niin kello on 20 ja silloin ei tee enää mieli syödä "oikeaa ruokaa", mutta ehkä voisin opetella syömään iltapalan tilalta esim. lohta ja kasviksia?

  Re: Laihduttajan ruokavalioon apua. -4kg /kk

Lähettäjä: pii 
Päivämäärä:   1.7.25 17:34:14

Tuossa on määrällisesti aika vähän ruokaa. Keho menee säästöliekille. Et laihdu, tulet vain kiukkuiseksi ja nälkäiseksi, ja ravintoaineista tulee puutteita.

Tee aamupalalle tuorepuuroa. Käytä jogurtti, hedelmä ja pähkinät siihen. Lisää siihen vielä vaikka marjoja tai pilko joukkoon jotain muuta hedelmää.

Tee ruokaisampi salaatti esim. tonnikalasta. Purkki vedessä säilöttyä tonnikalaa, yksi keitetty peruna tai desi keitettyä riisiä, tomaattia, paprikaa, vihersalaattia, purjoa, herneitä tai sokeriherneitä, tilliä... Kastikkeeksi pirskotat vähän oliiviöljyä tai teet kermaviilikastikkeen (mausteita, vähän sitruunaa..).

Päivälliselle enemmän kanaa (poista nahka, unohda tuorejuusto). Kaveriksi parsa- ja/tai kukkakaalia. Kypsänä siis. Tuoreraasteita esim. porkkanasta, ituja, ja jos maistuvuutta lisää niin pienimäärä salaatinkastiketta.

Iltapala voi olla kaksi viipaletta ruisleipää. Toiselle viipaleelle se sipaisu levitettä, sitten se kananmuna keitettynä tai paistettuna, tomaattia/kurkkua ja toinen viipale katoksi.

Välipalaksi tarvittaessa vaikka omena. Makeannälkään yksi kourallinen viinirypäleitä tai rkl rusinoita. Unohda jätskit ja suklaat. Parempi tehdä kerrasta pesäero noihin koukuttaviin herkkuihin.

  Re: Laihduttajan ruokavalioon apua. -4kg /kk

LähettäjäEnnea 
Päivämäärä:   1.7.25 19:26:49

Kokeile viikko ja katso miten käy. Onko sykemittaria millä seurata noiden lenkkien kulutusta? Tunti reippaasti kävellen voisi viedä jonkun 250 kcal. Vähennä jos löntystät ja odottele kun koirat haistelee, lisää jos rämmit hiki päässä mehtässä niiden kanssa. 3 km pyöräily menee happihyppelystä, älä laske kulutusta ollenkaan.

  Re: Laihduttajan ruokavalioon apua. -4kg /kk

LähettäjäEnnea 
Päivämäärä:   1.7.25 19:30:35

Lisäisin iltapalaleipään kalkkunaleikkeleen tai vastaavan, raejuustoa tms. Tuossa ei paljoa sapuskaa ole mutta ei kertomasi mukaan kummoinen kulutuskaan. Ota lähtöpaino ja mittaa vyötärönympärys. Viikossa luulisi edes nesteitä jo katoavan jos suunta on oikea.

  Re: Laihduttajan ruokavalioon apua. -4kg /kk

Lähettäjä: Laihtuja 
Päivämäärä:   1.7.25 21:21:55

Tuohon lisäisin kasviksia (esim. Varhaiskaalia helppo syödä isoja määriä pikkelöitynä/miten ite tykkäät) ja ehkä 16/8 dieetin joksikin aikaa.

  Re: Laihduttajan ruokavalioon apua. -4kg /kk

Lähettäjä: Mansa 
Päivämäärä:   1.7.25 21:41:06

Ongelma tosiaan on, etten kerkiä arjessa hirveästi panostaa ruuan laittamiseen. Herään klo 7 ja kotona olen töiden ja koirien käytön jälkeen tänäänkin klo 20.30. Ei hirveästi jää aikaa ruuanlaitolle, kun pitää suihkussa käydä ja hoitaa iltatoimet. Siksi ruokalistalla on helppoa ja nopeaa ruokaa. Kerran viikossa teen koko viikon ruuat ja normaalissa päivässä ruuan esille ottamiseen ja laittamiseen menee noin 5 minuuttia yhteensä. En keksi, miten kasvikset saisi lisättyä ruokavalioon siten, ettei niitä tarvitse erikseen laittaa. Suurimman osan ruuasta syön siis töissä ja se on ihan luonnollista, koska lähden kotoa klo 9.25 ja olen taas kotona klo 20-20.30.

Raasteita voisin kyllä lisätä ruokavalioon. Ainakin porkkanaraaste kestää hyvin pakastusta, joten sitä voisi tehdä valmiiksi ja raejuustoa voisi lisätä myös enemmän ruokavalioon. Päivällisellä en kaipaa enemmän kanaa. Tulen omasta mielestäni hyvin täyteen kasviksista ja tuosta määrästä kanaa.

Tuo on totta, että pitäisi tehdä heti pesäero herkkuihin, mutta jätski kuuluu niin vahvasti kesään, etten usko, että pystyn olemaan kokonaan ilman.. Edes yhden "viikonloppujäätelön" koitan suoda itselleni.

On hirveän vaikea arvioida, että paljonko pitää syödä, että paino tippuu. Puhutaan säästöliekistä, mutta ilman kalorivajetta paino ei myöskään tipu.. huomaan, että lihon nykyään paljon herkemmin kuin nuorena, enkä omasta mielestä nykyään syö enää niin paljon. Ongelma on ollut myös isot ruoka-annokset, mutta olen koittanut opetellut niistäkin eroon. Kuitenkin uskon, että kulutan päivässä reilusti alle 2000 kcal, joten ruokamäärä ei voi olla kovin runsas.

Lähtöpainon otin, joten ei kai se auta, kun lähteä kokeilemaan, onko ruokavaliolla vaikutusta.

  Re: Laihduttajan ruokavalioon apua. -4kg /kk

Lähettäjä: Tt 
Päivämäärä:   1.7.25 22:11:15

Kysyn kans että miksi haluat laihtua noin älyttömän nopeasti? Pahoin pelkään että se saattaa kaataa lopulta koko homman kun joudut liikaa rajaamaan ruokavaliota. Sellainen perusohjenuora on 500g per viikko eli 2kg/kk ja esim mulle sekin on ihan liian paljon. Hitaammalla pudottamisella saat erittäin paljon todennäköisemmin pysyvämpiä tuloksia. Sekin on totta mistä muutama varoitti niin tuolla tyylillä äkkiä lähtevät lihakset eikä läskiä. Ehkä jos paino lähentelee vaikka 150 kiloa tms niin noin nopea pudotus saattaisi olla alkuun mahdollinen ja perusteltu.

  Re: Laihduttajan ruokavalioon apua. -4kg /kk

Lähettäjä: Tt 
Päivämäärä:   1.7.25 22:12:50

Niin ja laskennallisesti päivittäinen 500kcal kalorivaje johtaa tuohon 2kg/kk laskuun. Ehkä voisit tähdätä siihen eli 1500kcal/pv?

  Re: Laihduttajan ruokavalioon apua. -4kg /kk

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   2.7.25 00:23:31

Lautasmalli ja ruokapyramidi. Lautanen niin syvä kuin matalakin jossa on reunat, ei mitään kulhoja saatikka "tarjottimia". Jälkiruokakulhot pieniä ja sieviä. Järkkyä kun nykyään astiat ei mahdu astianpesukoneeseen saatikka normi kuivauskaapiin..no siks niitä pidetäänkin vetolaatikoissa. Kattaus ja ruoan asettelu lautaselle on jo puoliruokaa ja kun syöt niin syöt, pureskelet ja makustelet eikä puhelimen läräystä tai tv:n äärellä sohvalla.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.