Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  3kk, -10kg, miten?

Lähettäjä: +++++ 
Päivämäärä:   30.6.25 14:22:52

Syistä x,y ja z pitäis saada kolmessa kuukaudessa kymmenen kiloa pois. Rasvaa on sen 30kg, joten sen suhteen mahdollista.

Parhaat vinkit?
Uni huonoa (vähän, katkonaista, ei syvää), miten sitä parantaa?
Aineenvaihdunta, miten käyntiin?

Lihaskunto hyvä, lihas tarttuu helposti, mutta silti läski ei sula.
Nyt käyttöön 6-18- ruokailu (alkuun klo 18 jälkeen vain hedelmiä, jogurttia, kun työt menee sen yli, mutta ei enää lämmintä ruokaa).

  Re: 3kk, -10kg, miten?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   30.6.25 15:41:14

Uneen kannattaa koittaa magnesiumia, esim. Puhdistamon ilta magnesium. Pitäisi vähentää unen katkonaisuuttaa.

Vähennä päivisin hiilareita, mutta illalla kannattaa syödä jotain hitaasti liukenevia hiilareita, jotta unenlaatu pysyy hyvänä. Lämminruoka ei tarkoita välttämättä tarkoita raskaammin syömistä, joten lämpimän ruuan välttely ei ratkaise mitään. Syö säännöllisesti, niin pysyy mielihalut kurissa.

  Re: 3kk, -10kg, miten?

Lähettäjä: Gjfb 
Päivämäärä:   30.6.25 16:05:40

Hiilarit pois ja liikuntaa tilalle. Lähtee 10-15 kg kun pääset turhasta nesteestä eroon ja sitten loppu 15-20 kg lähtee rasvakudoksesta. 3 kk riittää hyvin.

  Re: 3kk, -10kg, miten?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   30.6.25 16:31:51

Ootko kokeillu melatoniinia? Laita puhelin pois pari tuntia ennen nukkumaan menoa, ja tee jotain rauhallista ja tylsää, vaikka lukemista illalla. Mene aina samaan aikaan nukkumaan ja herää samaan aikaan, vaikka olisit nukkunut huonosti tai väsynyt. Yritä saada +8h unta yössä.

Omat ruuat tästä vaikka vinkiksi, tiputtelen iteksin painoa.

Aamulla smoothie, tehty maustamattomaan jugurttiin, sekaan banaania ja pakastimen kätköistä mustikkaa, mansikkaa, avokado, chiansiemenia ja leseitä.

Lounaaksi kanafilettä ja hyvin maustettuja ja paahdettuja uunikasviksia (munakoiso, kesäkurpitsa, porkkana, parsakaali) mulla oli bataattia, mutta joku saattaa kehottaa välttelemään sitä. Kasvisten määrässä ei kannata säästellä.

Välipala ruisleipää ja kananmunaa.

Päivällinen: munakas, jossa täytteenä jauhelihaa, kaalia ja porkkanaa, vähän juustoa.

Iltapalaksi kaurapuuroa ja päälle vähän proteiinivanukasta.

Vettä tietysti päivän aikana.

Noh, en ole mikään alan asiantuntija, mutta tämän tyyppisellä ruokavaliolla olen tiputellut 10kg maaliskuusta.

Lisäksi olen kävellyt koiran kanssa, käynyt pyöräilemässä ja tehnyt kotona pilatesta/kehonhuoltoa.

  Re: 3kk, -10kg, miten?

Lähettäjä: +++++ 
Päivämäärä:   30.6.25 21:37:20

Ensimmäinen piste: hiilareita herkkujen muodossa yritän jo vältellä. Pitää yrittää vielä muussa muodossa olevia vähentää.
Magnesiumia syön jo (tai rautaa, kuureittain molempia kun ilmeisesti samaan aikaan syötynä eivät imeydy kunnolla).
Tähän asti herkästi illan lämmin ruoka on ollut jotain vähemmän terveellistä... Tai normaali ruoka jos en päivällä ole "ehtinyt" syödä. Siksi ajatuksena, että lämmintä ruokaa kun välttelee illalla, pakottaa syömään päivällä normaaliin rytmiin.

Gjfb: helpommin sanottu ku tehty, tässä ei oikein ollut niitä vinkkejä mitä hain...

Toinen piste: melatoniini aiheuttaa sen että herään 2-3 aikaan, ja siitä taas parin tunnin päästä, eli jostain syystä katkoo unta vielä enemmän. Olen myös töissä/työmatkalla usein vielä 19-20 aikaan, joskus menee jopa yhdeksään, joten rauhoittuminen yms on hivenen vaikeaa 😅 samoin aina samaan aikaan herääminen, koska herätys on työaamuina 4.45. Ja jos olen mennyt nukkumaan 22-23 (kuten työpäivinä yleensä), ei saa mitenkään tarpeeksi unta, jos herään aina samaan aikaan myös vapaalla... Nämähän tässä se suurin on, kun työajat haittaavat normaalia rytmiä.
Tällä hetkellä aamupalana on joka työaamu leipä (usein ruis) jossa voita, paistettu kananmuna, leikkele, juustoa, salaattia ja suolakurkkuja. Yleensä päivän ainut leipä. Lisäksi töissä vielä rahka/jogurtti.
Muuten ruoat on aika pitkälti listaamasi kaltaisia. Ainoastaan herkkujen välttelyn kanssa on ongelmia kun syön niitä nälkääni.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.