Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Läheiseni hamstraa, katsellakko sivusta?

Lähettäjä: Ö 
Päivämäärä:   29.6.25 16:46:28

Eläkkeellä oleva läheiseni on hamstrannut kotinsa, siskoni kellarivaraston ja parin muunkin tutun varastot täyteen likaista & rikkinäistä huonekalua, haisevaa liinavaatetta jne.
Tämän johdosta hänen puolisonsa ei voi käyttää kotonaan rollaattoria ja tietenkään kotihoitoa ei halua moiseen rytöpesään päästää. Onko joku saanut hamstraajakotia siivottua hamstraajan omasta tahdosta? Saisiko tähän kunnalta (Helsinki) apua? Hamstraajan aarteet on meille läheisille silkkaa haisevaa roskaa, joten kunnioittava suhtautuminen roskan haalimis + säilömisvimmaan on haastavaa.

  Re: Läheiseni hamstraa, katsellakko sivusta?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   29.6.25 16:55:50

Tee huoli-ilmoitus.

  Re: Läheiseni hamstraa, katsellakko sivusta?

LähettäjäEnnea 
Päivämäärä:   29.6.25 16:56:47

Hävitätte toisten nurkkiin tuomat romut kaikessa hiljaisuudessa. Ei se niitä tule koskaan tarvitsemaan. Huoli-ilmoitus molemmista niin saavat kartoitettua tilanteen.

  Re: Läheiseni hamstraa, katsellakko sivusta?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   29.6.25 16:59:31

Jos asunto on niin täynnä tavaraa, että siellä on selvästi kohonnut paloturvallisuus- tai onnettomuusriski (korkeita tavarapinoja, kulkuväylät ahtaita ja/tai lieden luona palovaarallista materiaalia), tee pelastuslaitokselle ilmoitus.

Jos tilanne ei ole vielä niin paha, huoli-ilmoitus varmaan harvoja keinoja joilla yrittää tilanteeseen puuttua, jos ihminen ei itse ymmärrä tai halua apua ottaa läheisiltä vastaan.

  Re: Läheiseni hamstraa, katsellakko sivusta?

Lähettäjä: Hmm 
Päivämäärä:   29.6.25 17:36:03

Varsinkin jos on vuokra-asunto, tai kerrostalossa, on paloriski niin suuri, että ilmoituksella alkaa jotain tapahtumaan. On jopa häädetty liian paljon tavaran vuoksi, kun ei ajallaan siivottu.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.