Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Onko olemassa ohuita sadetakkeja?

Lähettäjä: Rain 
Päivämäärä:   23.6.25 10:16:12

Sadetakista mielikuva, että ovat sellaista paksuhkoa, tönköhköä ja painavaa matskua. Kaikki kuitenkin kehittyy. Ehkä nämäkin ovat nykyään jotain muuta.

Onko siis olemassa sadetakkeja jotka ovat ohuita, pieneen tilaan meneviä ja kevyitä? Vinkatkaa hyviä jos löytyy. Ja nyt hakusessa kestävä sadetakki. Kertiksiä tietysti löytyy, mutta pitäisi olla pidempiaikainen ratkaisu.

  Re: Onko olemassa ohuita sadetakkeja?

Lähettäjä: Juuh 
Päivämäärä:   23.6.25 11:22:43

Clas Ohlsonilla oli retkeilypuolella n. 10 vuotta sitten myynnissä sadeasuja (takki+housut), jotka olivat sellaisessa pienessä säilytyspussissa, vähän kuin minikokoinen makuupussin säilytyspussi.

Ei ollut tönkkö kuten perinteinen Rukka. Hyvin niillä pärjäsi yhden ratsastusvaelluksen, jossa satoi. Housuilla hieman hankala päästä länkkäsatulaan ja pois, mutta muuten ei valittamista.

  Re: Onko olemassa ohuita sadetakkeja?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.6.25 11:33:06

Osta ihan kunnollinen vedenpitävä takki?

https://www.didriksons.com/fi/naiset/takit/sadetakit
Täällä on vettäpitäviä takkeja. Omani ostin 20e:llä kirpparilta, oli huikea löytö. Ollut keväästä pitkälle syksyyn ollut käytössä. Ei tule vesi läpi ja saa kivasti rullattua huppuun koko takin paketiksi ja repun päälle.

Sadepanchot ovat ohuita ja niille on säilytyspussi. Mahtuu reppukin alle.

  Re: Onko olemassa ohuita sadetakkeja?

Lähettäjä: Rain 
Päivämäärä:   23.6.25 11:39:37

Toki vedenpitävä takkikin on ok, jos vaan menee tosi pieneen tilaan. Eli pitäisi mahtua reppuun muiden tavaroiden lisäksi. Tai sit pitää ostaa isompi reppu, mikä ei välttämättä ole vaihtoehto kun just ostin ton uuden repun.

  Re: Onko olemassa ohuita sadetakkeja?

Lähettäjä: Rain 
Päivämäärä:   23.6.25 11:42:43

Tai sadetakkejahan nuo Didriksonsitkin näyttävät olevan.

  Re: Onko olemassa ohuita sadetakkeja?

Lähettäjä: .-. 
Päivämäärä:   23.6.25 11:43:55

Minulla on kanssa noin nyrkinkokoiseen pussiin menevä sadetakki. Sellaista sateenvarjokangasta.

  Re: Onko olemassa ohuita sadetakkeja?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   23.6.25 11:50:52

Lidl myy kampanjatuotteena silloin tällöin kympin takki tai housut.
On superkevyttä ja pieneen kokoon rullautuvaa.

  Re: Onko olemassa ohuita sadetakkeja?

Lähettäjä: g 
Päivämäärä:   23.6.25 11:51:50

Kyllähän niitä ohuemmasta kankaasta tehtyjä on. Esim. googlettelemalla kokoontaitettava sadetakki löytyy muitakin kuin kertakäyttöisiä.

  Re: Onko olemassa ohuita sadetakkeja?

Lähettäjä: Rain 
Päivämäärä:   23.6.25 11:54:41

.-.: viitsitkö vinkata valmistajan ym?

  Re: Onko olemassa ohuita sadetakkeja?

Lähettäjä: o 
Päivämäärä:   23.6.25 11:56:36

Haglöfsin LIM proof jacket. Toki on kallis, mutta ihan paras, koska toimii hengittävyytensä ansiosta muutenkin kuin sadesäällä.

  Re: Onko olemassa ohuita sadetakkeja?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   23.6.25 12:02:20

Pitääkö noi ei-kumivaatteet oikeasti sadetta? Olen joskus hankkinut 10,000 vesipilariluvulla merkittyjä vaatteita, joista on vesi tullut läpi jo puolen tunnin lenkillä ihan tavallisessa syyssateessa.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.