Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Mitä tuliaista mökille? Ruoka ja kahvit siellä

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   19.6.25 18:50:02

..sitten matka jatkuu.

  Re: Mitä tuliaista mökille? Ruoka ja kahvit siellä

Lähettäjä: o 
Päivämäärä:   19.6.25 18:56:42

Jos kyläily on vastavuoroista, eli teilläkin tarjoillaan evästä tälle eväiden tarjoajalle, niin joku kiva pikkumuistaminen. Jos taas menette 9 hengen perheellä syömään vanhan koulukaverin mökille, niin siinä tapauksessa on vähintäänkin kohtuullista viedä S-ryhmän lahjakortti (jonka voi olettaa kattavan kulut), vessapaperia ja pullapitko.

Parhaita mökkituliaisia on käytännölliset ja itse tehdyt jutut.

  Re: Mitä tuliaista mökille? Ruoka ja kahvit siellä

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   19.6.25 19:03:46

Minusta ei voi aloituksen perusteella sanoa. Riippuu ihan hirveästi. Jos menisin hyvälle ystävälleni, joka on minut kutsunut, riittäisi hyvin joku viinipullo. Toisaalta heidän kanssaan kyläillään ja tarjotaan puolin ja toisin ympäri vuoden. Olisi älytöntä, jos aina kylään mennessä veisi kymmenien eurojen tuliaiset. Sitten taas joku kenen kanssa emme kyläile puolin ja toisin, niin veisin mielummin vähän liikaa kuin liian vähän. Ja toki riippuu siitä, että miten kutsuminen on mennyt. Jos minua on pitkään pyydelty kylään ja se nyt sattuu monien pyyntöjen jälkeen reitille sopimaan, on eri juttu kuin se, että olen varovasti kyselyt sattuisiko kyläily sopimaan ja sen jälkeen ovat ilmoittaneet tarjoavansa ruoat ja kahvit (niitä en toki ikinä pyytäisi). Jos jälkimmäinen, niin veisin kyllä hyvät tuliaiset mukana.

  Re: Mitä tuliaista mökille? Ruoka ja kahvit siellä

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   19.6.25 19:06:35

Ja tuliaisina viiniä, kahvia, herkkuja, kivat servetit yms.kuluvaa. Ja jos ei saajille maistu, voivat tarjota muille vieraille tai antaa itse eteenpäin käydessään kylässä.

  Re: Mitä tuliaista mökille? Ruoka ja kahvit siellä

Lähettäjä: zäkä 
Päivämäärä:   19.6.25 19:08:06

Ovatko paljon mökillä? Siinä tapauksessa kukka. Viinipullo jos juovat, konvehteja jos syövät. Mansikka-aski. Vanhemmalle väelle pikkuleipiä ja tulitikkupuntti. Lapsille iästä riippuen saippuakuplia tai värityskirjoja tai ristikoita tai leija.

  Re: Mitä tuliaista mökille? Ruoka ja kahvit siellä

Lähettäjä: zäkä 
Päivämäärä:   19.6.25 19:10:59

Nuo servetit on hyvä, tuon aina mökille kaikki vajaat paketit niin saa väriä kattauksiin. Ihan rumimmat ovat paperin asemassa, kyllä nekin täällä kuluvat.

Popcorn-pussi oli myös hyvä tuliainen, popsautellaan niitä usein eikä niitä muista ostaa.

  Re: Mitä tuliaista mökille? Ruoka ja kahvit siellä

Lähettäjä: --- 
Päivämäärä:   19.6.25 19:11:27

Viekää lähitorilta tuoreita mansikoita ja vaikka kahvi- ja keksipaketti.

  Re: Mitä tuliaista mökille? Ruoka ja kahvit siellä

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   19.6.25 19:16:51

Hyötykasvitaimia, viinipullo, servetit, joku herkku, esim vesimelonia/mansikoita? Keittiöpyyhe/laudeliina?

  Re: Mitä tuliaista mökille? Ruoka ja kahvit siellä

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   19.6.25 19:22:50

Kahvipaketti, mansikka-amppeli ja viinipullo.
Jos perheessä on lapsia, niin sitten heille vielä namipussi tai jäätelöt.

  Re: Mitä tuliaista mökille? Ruoka ja kahvit siellä

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   19.6.25 20:45:23

Fazer suklaa, omatehty vaikka mustikkapiirakka, kahvipaketti, pullava ja keksejä, herneitä torilta

  Re: Mitä tuliaista mökille? Ruoka ja kahvit siellä

Lähettäjä: erika 
Päivämäärä:   19.6.25 21:30:27

Kuinka monta henkeä sinne on menossa? Tiedätkö yhtään minkä tasoista tarjoilua on odotettavissa? Ketä/keitä on isännöimässä? Onko mökillä esim. sähköt?

Kahvipaketti on turvallinen ja perinteinen vieminen. Siihen jotain lisää! Ilman taustatietoja on vaikeaa sanoa mitä se olisi.

  Re: Mitä tuliaista mökille? Ruoka ja kahvit siellä

Lähettäjä: Minä Vaan 
Päivämäärä:   19.6.25 21:32:59

Ei viiniä jos ei tiedä että juoko sitä. Kahvi, kivat servetit , keksien "kesäkassi" , itse leivottua esim raparperipiirakka tai msnsikkakakku, ..

  Re: Mitä tuliaista mökille? Ruoka ja kahvit siellä

Lähettäjä: Hmmm..... 
Päivämäärä:   19.6.25 21:45:14

Minä en ainakaan mitään itseleivottuja ja ties miten (tai ei) matkan ajan säilöttyjä mansikkakakkuja tai oikein kyllä mitään muutakaan söisi, roskiin menisi ! Kaikki itsetehtykin on vähän riskaapelia jos ei tiedä minkälaista siellä mökillä tai ehkä ihan modernilla huvilalla on. Joo, sytykepaloja tai muuta sellaista käytännöllistä miksi ei, mutta jotain puukoreja tai muuta niin maku ja tyyli pitäisi tietää ettei aivan hukkaan mene.

Kahvi on nykyään kallista, samoin suklaa ja molemmat voi antaa eteenpäin jos ei ollenkaan käytä. Mansikat ja herneet torikojuista ihan kivaa huomiota ja yleensä menee, keksit taas säilyvät vähän paremmin. Servetit kuulosti hyvältä idealta ja näistä kaikista yhdessä saa jo kivan kesäkassin tai -korin.

  Re: Mitä tuliaista mökille? Ruoka ja kahvit siellä

Lähettäjä: mie 
Päivämäärä:   19.6.25 22:58:00

laadukasta kahvia pari pakettia! parempi kahvi on jo 12-13 euroo paketti!

  Re: Mitä tuliaista mökille? Ruoka ja kahvit siellä

Lähettäjä: Rii 
Päivämäärä:   20.6.25 00:23:56

Jos mökillä ei ole vesijohtoa tai juomakelpoista kaivoa, niin vettä. Kaupoissa myydään sellaisia 5 litran lähdevesikanistereita.

Vessapaperia (laadukkaampaa, ei keltaista serlaa).

Ärsyttää, kun vieraat kuluttavat vettä (jota mökillä ei ole) ja vessapaperia, mutta eivät tuo niitä tullessaan.

  Re: Mitä tuliaista mökille? Ruoka ja kahvit siellä

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   20.6.25 00:52:53

vie uusia pottuja, sipulia, voipaketti ja ruisleipää. noista joka mökin omistaja ilahtuu.
jos haluat laittaa paremmaksi, vessapaperia, vettä ja pitko myös.

  Re: Mitä tuliaista mökille? Ruoka ja kahvit siellä

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   20.6.25 00:55:38

Vessapaperia (laadukkaampaa, ei keltaista serlaa).

kuuleppa kun se keltainen serla on paras puuceepaperi. sillä valkosella pumpulihötöllä mitään tee.

  Re: Mitä tuliaista mökille? Ruoka ja kahvit siellä

Lähettäjä: ..... 
Päivämäärä:   20.6.25 01:30:39

Keltaisen serlan valmistus lopetettiin :(

  Re: Mitä tuliaista mökille? Ruoka ja kahvit siellä

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   20.6.25 01:32:55

joo ja testaillut vaikka mitä jo ennakkoon. mikään ei toistaiseksi kelpaa :( ihan kuraa kaikki

  Re: Mitä tuliaista mökille? Ruoka ja kahvit siellä

Lähettäjä: Joku 
Päivämäärä:   20.6.25 01:41:56

Itse ajattelin viedä paketin huusikuiviketta mökille, jossa ei sähköä eikä vesijohtoa😅

  Re: Mitä tuliaista mökille? Ruoka ja kahvit siellä

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   20.6.25 08:38:41

Riippuu tosiaan mökistä, jos vettä ei tule niin vesikanisteri ainakin. Jos matka on kohtuullinen eli ruokatarvikkeita ei tarvitse pitää montaa tuntia kuumassa autossa niin jotain tuoretta torilta, mansikoita, herneitä, perunaa, sipulia. Jos matka on pitkä niin veisin esim jotain saunatarviketta, laadukkaat shampoo ja hoitoaine ja saippuaa, pellavapyyhe tms. Jos lapsia niin heille toki jotain. Olette menossa vieraaksi niin kohteliasta on huomioida tämä.

  Re: Mitä tuliaista mökille? Ruoka ja kahvit siellä

Lähettäjä: Potato 
Päivämäärä:   20.6.25 09:07:58

Älytön litania tuliaisista mökille löytyy kyllä eri lähteistä netin syövereistä kun etsit.
Biohajoavat pesuaineet ainakin ovat nyt joka paikassa eka suositus.
Itse suosittelen vaikka perunanpesuhanskoja joita varmasti tarvitaan mökillä.
Syötäväksi rasia kirsikoita vaikka.

  Re: Mitä tuliaista mökille? Ruoka ja kahvit siellä

Lähettäjä: *** 
Päivämäärä:   20.6.25 09:53:29

Skumppaa, mansikoita ja joku herkku kahvin kanssa. Vaikka mantelikranssi.

  Re: Mitä tuliaista mökille? Ruoka ja kahvit siellä

Lähettäjä: mari 
Päivämäärä:   20.6.25 10:06:04

Meloni/mansikkarasia, uusia sipuleita/tomaattia/kurkkua - uuden sadon edullisia kausiherkkuja, uusiaperunoita, pienioliiviöljypullo, vesikanisteri ja muutamapurkkisäilykekalaa (noin 24€ maksoi edellämainittu setti kaupassa, omasta puutarhasta edullisemmin, oliivipullo 8€ Terra Creta tai Happu Olive). Itselleni tämä olisi täydellinen lahjus.

Myös viinipullo (mulle mieluisimpia kyykkypullo-osaston viinit), Juhla-Mokka kahvi (en välitä erikoiskahveista, niistä ns. paremmista) ja tavallinen Fazerin sininen suklaalevy.

Lapsille mato-onki paketti (mökiltä varmaan löytyy risu vavaksi ja matoja), jos mökki järven rannalla. Kalastusta harrastaville joku paikallinen viehe (ostan niitä aina jemmaan kesätapahtumista).

Jos vieraalla itsellään on paljon ruokarajoitteita, joista en tiedä. Niin tuo sellaista kahvileipää (tai ruokaa, jos ruokatapahtuma), josta pidät/voit syödä.

Meillä oli tarjolla valmiita voileipiä (silliä/kananmunaa/salaattia) ruisleipä ja hiivaleipä. Pullapitkoa, melonipalasia, vanijajäätelöä (kaupan halvinta ja joo meillä on mökillä pakastin) ja kellarihilloa ja hunajaa. Kahvia/teetä/kellarimehua. Osalle kelpaisi, ei kuitenkaan kaikille.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.