Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  eikö nyt olisi jo aika saada metallinpaljastimet

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   10.6.25 12:38:10

kouluihin

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f251c430-9eae-4e99-8e35-663a9eab1974

  Re: eikö nyt olisi jo aika saada metallinpaljastimet

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   10.6.25 12:43:36

Kaikissa taustalla koulukiusaamista, jospa siihen alettaisiin oikeasti puuttua.
Monesti hoidetaan oiretta, ei syytä, sairauksissakin.

  Re: eikö nyt olisi jo aika saada metallinpaljastimet

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   10.6.25 12:46:33

Ei, kaikissa tapauksissa ei ole taustalla koulukiusaamista.
Esim. Pirkkalan puukottajaa ei oltu kiusattu.
Eikä 15-v pussista, joka tappoi saman ikäisrn kaverinsa. Toki tämä ei tapahtunut koulussa.

  Re: eikö nyt olisi jo aika saada metallinpaljastimet

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   10.6.25 12:48:02

Toki ne metallinpaljastimet pitäisi olla.
Ha opettajilla oikeus tutkia reput ja taskut, ja takavarikoida aseet ja puukot.

  Re: eikö nyt olisi jo aika saada metallinpaljastimet

Lähettäjä: --- 
Päivämäärä:   10.6.25 12:48:26

Ei sitä 12-vuotiasta kouluampujaakaan kukaan kiusannut. Eikä tainnut kiusata sitä naistakaan, joka suunnitteli iskua, mutta jäi toteuttamista vaille.

Ihminen voi kokea olonsa ulkopuoliseksi, vaikkei mitään varsinaista kiusaamista tapahtuisikaan. Esim incelit kokevat naisten olevan heille jotain velkaa, vaikka naiset eivät olisi heille tehneet mitään.

  Re: eikö nyt olisi jo aika saada metallinpaljastimet

Lähettäjä: vv 
Päivämäärä:   10.6.25 12:53:04

Taitaisi aika paljon resursseja sekin vaatia, jos joka päivä pitäisi tutkia koululaisten reput ja taskut, että mikä siellä tänään hälyttää.

  Re: eikö nyt olisi jo aika saada metallinpaljastimet

Lähettäjä: -.- 
Päivämäärä:   10.6.25 12:55:18

Kiusaamiseen pitää saada nollatoleranssi, mutta nykyään moni ampujista on myös sellaisia, jotka pitävät itseään kiusaamisen uhreina. Ovatko he sitten oikeasti kiusattuja vai eivät, eivät aina. Lukuisia syyttömiä tuntuvat ainakin tykkäävän ampua, eli samanlaisia tai pahempia ovat vielä itse kun pääsevät vallankahvaan kiinni.

Mutta joo, samaa mieltä, että nuoret eivät voi hyvin ja kiusaamiseen pitää puuttua, ennaltaehkäistä ja sen ilmettyä, se pitää purkaa samantien eikä katsella jos itsekseen helpottaisi.

Puhelimet ja somet nyt ainakin pois kouluista. Siitä ei olisi mitään haittaa jos peruskoulussa oltaisiin ilman puhelinta myös ne välitunnit ja soittaa saisi vamhemmille kanslian kautta, mikäli pakottava tarve.

  Re: eikö nyt olisi jo aika saada metallinpaljastimet

Lähettäjä: *Remontti Riku * 
Päivämäärä:   10.6.25 12:58:19

Eikö olisi aika tehdä asialle jotain muuta, ettei metallinpaljastimia tarvita?

  Re: eikö nyt olisi jo aika saada metallinpaljastimet

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   10.6.25 13:03:25

Ei koska ihminen voi kokea tulleensa kiusatuksi vaikka ihan mielenterveydellisistä syistä vaikka kukaan ei kiusaisi. Joka kiusaamisesta ei voi ottaa myöskään asetta esiin. Ihan muiden turvallisuuden vuoksi, sellaiset portit kouluihin kuten poliisiasemalle tai lentokentän turvatarkastukeen tai oikeustaloon mentäessä. Satsasus niihin rahallisesti.

  Re: eikö nyt olisi jo aika saada metallinpaljastimet

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   10.6.25 13:04:57

Esimerkiksi näitä menneistä tapahtumista ei ole missään esitetty että kuka kiusasi ja ketä. Ei näistä ole mitään näyttöä. Ja lukiossa harvemmin edes kiusataan. Olikohan näissä enemmin syyt mielenterveydessä muutoin?

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.