Lähettäjä: MB
Päivämäärä: 4.6.25 14:35:28
Ihan päivittäisiä perusjuttuja käräjäoikeudessa. Kerrot sen, mitä tänä päivänä tapahtuneesta muistat ja jos et jotain muista, mistä kysytään, niin sanot suoraan. Sinut on kuulusteltu todistajana, joten jompikumpi, joko syyttäjä tai syytetyn avustaja voi kysyä kuulustelukertomuksessa mainituista asioista ja jos et nyt niitä muista, niin vastaat, että et enää muista tarkasti, kun tapahtuneesta on aikaa, mutta jos olet näin kuulustelussa kertonut, niin se pitää paikkansa.
Syytetyn avustajat voivat joskus olla syyttäjän todistajille varsin veemäisiä, mutta älä ota henkilökohtaisesti, äläkä hermostu, niille vaan maksetaan siitä. ;)
Muista, että todistajana sulla on velvollisuus puhua totta, kun valan vannot, mitään salaamatta tai lisäämättä. Eli älä jätä asioita kertomatta, vaikka se vastaaja siellä istuukin mulkoilemassa. Jos tämä epäilty on joku kaupungilla pyörivä perushörhö, niin se tuskin tunnistaa tai muistaa, kuka on käräjillä todistanut. Eli siitä ei kannata olla huolissaan.
|