Lähettäjä: Kastanja
Päivämäärä: 4.6.25 12:31:28
Miksi ihmiset kommentoivat itselle epäolennaisiin ilmoituksiin, yleensä sillä tyylillä, että tavoitteena on päästä jollain tavalla nälvimään, kuittailemaan tai pätemään.
Esimerkkinä nyt vaikka jokin asunnon vuokrailmoitus, jossa on kerrottu tarkasti asunnon ominaisuudet ja liitteenä on kuvia ja mm. pohjapiirros, josta vielä käy esittelytekstin lisäksikin ilmi esimerkiksi se, että asunnossa ei ole omaa saunaa. Siihen sitten usein tulee random joku kommentoimaan jotain ihan epällennaista, kuten esimerkiksi:
Random: Onko tässä saunaa?
Ilmoittaja: Ei ole omaa saunaa, taloyhtiössä kyllä on yhteinen sauna
Radom: Harmi juttu, oma sauna on kyllä ihan ehdoton olla
Ilmoittaja: Joo kyllähän se olisi mukava, mutta tässä ei ole, joten kannattaa etsiä sellainen, jossa sauna löytyy
Random: Ei onneksi tarvitse etsiä, minulla on jo oma asunto paljon paremmalla paikallakin, jossa on sauna, tätä en ottaisi edes puolet halvemmalla vuokralla
Eli henkilö ei ole ollut edes ilmoituksen kohderyhmää alun perinkään, mutta jostain syystä hän kokee tarpeelliseksi kommentoida siihen ja vielä nälviä jotain sijainnista, hinnasta tms.
Samaa näkee monissa ilmoituksissa, välillä jopa ihan Roskalava-ryhmissä jossa tavaraa annetaan ilmaiseksi ja sitten pitäisi olla sitä ja tätä ominaisuutta,vaikka oikeasti henkilöllä ei ole kyseiselle tavaralle mitään tarvetta eikä sitä edes haluaisi vaikka siinä olisikin kaikki kysymänsä ominaisuudet.
Mikä saa ihmisen tekemään näin ja tuleeko näitä vaan mulle vastaan vai onko tämä ihan yleinen ilmiö?
|