Lähettäjä: Viia
Päivämäärä: 30.5.25 08:56:32
Kun ei tiedä mistä päin olette ja tarkoititko kotimaan matkailua vai ulkomaille lähtöä, voi vinkki mennä metsään mutta yritän silti.
Me ollaan tykätty Hämeenlinnan seudusta ja erityisesti Aulangon kylpylästä sekä näkötornista ja siellä oli lähellä joku kesäkahvila jossa oli kotieläinpiha samassa. Siellä on myös mahtava uimaranta keskustassa.
Keski-Suomen suunnalla on yövytty esimerkiksi Petäsjärvellä, jossa on kiva maatilamajoitus mainiolla sijainnilla. Siinä oli hyvät yhteydet Jyväskylään ja sellaiselle vuorinäköalapaikalle, jonka nimi on nyt hukassa. Uimarantoja pilvin pimein ja oikein hyviä kaikki. Jyväskylän lähellä on myös hyvä kylpylä, josta itsellä ei kokemusta vielä. Luontokohteista lemppareita on repovesi, Koli ja Teijo. Lapset meillä hiukan nuoremmat, esikoinen 12v, mutta on tykänneet Porista ja pääkaupunkiseudulla olevista tosi monipuolisista puistoista ja olikos se nyt Lammassaari siellä sellainen pieni luontokohde. Tampere on myös lapsiystävällinen ja majoituksia joka lähtöön.
Itse aiomme kesällä ajella Porista Vaasaan ja sieltä vähän keskemmälle ja toinen retki tehdään Saimaalle ja kierrellään siellä ja Porvoossa ainakin.
Lyhyet ulkomaan reissut suuntaamme Gdanskiin. Se on huippu mihin tahansa vuodenaikaan, kesällä toki erityisesti.
|