Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Lukuvinkkejä isommille lapsille

Lähettäjä: Pojan äiti 
Päivämäärä:   28.5.25 19:32:56

Aku Ankkojen, vitsikirjojen ja muiden Rasva-Anteroiden lisäksi suosittelen Pikku Vampyyriä ja vanhoja satuja. Vanhat sadut ovat aivan hirveitä pääkalloineen ja ruumiineen verrattuna näihin "pupu ja nalle ovat ystäviä"-satuihin verrattuna. Myös noita-teema tuntuu olevan ok.

Olen se äiti, joka kyseli Siepparista Ruispellossa taannoin. En sitten tarvinnutkaan vastauksia, kun lapsen huoneesta kuului jo kätkätys kun kirja oli haettu luettavaksi. Oli kuulemma hyvä kirja kun siinä kiroiltiin ja kaikkee.

Tässä nyt vain pari vinkkiä, että saatte lapsenne lukemaan. Omalla pojalla on autossa joku Diabolo-heppakirja luvussa. Pääasia, että lukevat.

Tuli vain mieleen kun pojan kaverin isä kyseli vinkkejä...

  Re: Lukuvinkkejä isommille lapsille

Lähettäjä: Pojan äiti 
Päivämäärä:   28.5.25 19:34:57

Niin ja ostakaa kirjoja lahjaksi lapsille. Mielellään aina seuraavan ikäisille tarkoitettuja, niin ovat siistimpiä.

  Re: Lukuvinkkejä isommille lapsille

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   28.5.25 19:36:15

Minkä ikäinen lapsi olikaan? Minä luin esiteininä Roald Dahlin novelleja, jotka ovat siis ihan aikuisille kirjoitettuja.

  Re: Lukuvinkkejä isommille lapsille

Lähettäjä: Pojan äiti 
Päivämäärä:   28.5.25 19:37:06

11

  Re: Lukuvinkkejä isommille lapsille

Lähettäjä: nomadi 
Päivämäärä:   28.5.25 19:37:14

Nörtti-kirjat ovat varmaan parhaita kotimaisia poikakirjoja. Jos miettii vanhoja klassikoita, Tarzanien kirjoittajan Mars-sarja oli todella hyvä.

  Re: Lukuvinkkejä isommille lapsille

Lähettäjä: Hnmmnn 
Päivämäärä:   28.5.25 20:05:09

Gunnar Nordström teki todella upean kirjasarjan Adam-nimisestä jääkiekkoilijasta. Meillä sekä tytöt että pojat ovat lukeneet sen. Kirjasarja on todella pitkä, joten luettavaa on pitkäksi aikaa.

Onko Viisikot jo luettu? Narnia? Harry Potterit? Pian myös Nälkäpelit toimisivat.

  Re: Lukuvinkkejä isommille lapsille

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   28.5.25 20:08:49

Koulupoikia

  Re: Lukuvinkkejä isommille lapsille

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   28.5.25 20:20:24

David Walliams ja hänen kirjoittamat kirjat uppoaa alakouluikäisiin. Vähän Roald Dahl -henkisiä hassuttelukirjoja

  Re: Lukuvinkkejä isommille lapsille

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   28.5.25 20:24:08

Juu, Roald Dahlin lasten kirjat ja myös aikuisten novellit uppoaa varmasti. Bertin päiväkirjat oli tuon ikäisenä huippu, kai niitä vielä kirjastosta saa? Walter Moersia kannattaa myös kokeilla. Fantasiapuolelta löytyy paljon - kannattaa myös luottaa kirjaston ammattitaitoisen henkilökunnan kirjavinkkauksiin, sieltä saa paljon hyviä ideoita.

  Re: Lukuvinkkejä isommille lapsille

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   28.5.25 20:47:28

Discworld on aina varma valinta, aikuiselle tai lapselle.

  Re: Lukuvinkkejä isommille lapsille

Lähettäjä: Viia 
Päivämäärä:   29.5.25 15:20:48

Mun 11v tykkää agenttimummoista ja maailman paras puumaja- kirjoista, tosi valikoiva on. Niin ja jotain hopeanuoli- mangaa on kai lukenut ja neropatin päiväkirja kelpasi myös.

  Re: Lukuvinkkejä isommille lapsille

Lähettäjä: _ 
Päivämäärä:   29.5.25 17:28:56

Vanhemmissa kirjoissa on tosi usein oivaltavaa tekstiä joka uppoaa lapsiin. Kaiken lukemisen ei aina tarvitse opettaa tunnetaitoja yhtään sen tärkeyttä vähättelemättä

  Re: Lukuvinkkejä isommille lapsille

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   29.5.25 17:39:05

R.L. Stinen kirjat myös varmasti uppoavat juurikin vähän vanhempiin lapsiin

  Re: Lukuvinkkejä isommille lapsille

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   29.5.25 17:41:16

Meidän 11-v lukee ainakin Harry Pottereita ja Tarua sormusten herrasta.

  Re: Lukuvinkkejä isommille lapsille

Lähettäjä: dkd 
Päivämäärä:   29.5.25 17:45:35

Onko tarkoitus saada lapsi lukemaan ihan mitä tahansa tekstimuotoista (muuta kuin sarjakuvia) vai jotain oikeita romaaneja, kirjasarjoja, tms.?

Jos lapsi lukee todella huonosti eli ei ole kiinnostunut lukemisesta, niin paras keino saada hänet lukemaan on tosiaankin joku mielenkiinnon aiheeseen liittyvä kirja. Minua ei lapsena kiinnostanut yhtään lukea mitään hevostallitarinoita ja heppaleiritapahtumia kirjasarjoissa, mutta kiinnosti oppia paljon hevosista, joten minulle kannatti hankkia hevosenhoitajan käsikirja tai hevosenhoidon ja ratsastuksen perusteet -kirja (esim. kirjastosta), mutta mikään teinitytöille tehty fiktiotarina ei kiinnostanut ei sitten yhtään.

Joitakin kiinnostaa kirjat, joiden pohjalta on tehty elokuva, kun taas toiset eivät ole niistä kiinnostuneet yhtään.

  Re: Lukuvinkkejä isommille lapsille

Lähettäjä: mö 
Päivämäärä:   29.5.25 18:24:42

Kiitos hyvistä vinkeistä! Oma poika on myös kovin valikoiva, joten näistä saattaisi löytyä hänellekin jotain.

  Re: Lukuvinkkejä isommille lapsille

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   29.5.25 20:27:29

Harry Potterit! Siskon poika on nyt 12 ja on ollut jo muutaman vuoden kova Potter-fani.

  Re: Lukuvinkkejä isommille lapsille

Lähettäjä: zz 
Päivämäärä:   29.5.25 21:17:00

Meillä tuo ekaluokkalainen pikkumies on talven lukenut Aku Ankkoja ja pikkusiskolle iltasatuja välillä. Viikko sitten ilmoitti että nyt on aika aloittaa ne Harry Potterit kun oli aapiset kerätty koulussa pois (näistä joskus mainittu että sitten kun intoa niin ne kannattaa lukea). Ja eka potteri lähti nyt lukuun, kesän tavoite on kuulemma lukea kaksi ekaa suomeksi (meiltä löytyy koko sarja sekä suomeksi, että englanniksi, eli jos noista innostuu niin lukemista on joksikin aikaa).

  Re: Lukuvinkkejä isommille lapsille

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   29.5.25 21:26:11

Harry Potterit eivät kyllä enää loppupäästä ole lastenkirjoja, varsinkaan ekaluokkalaiselle soveltuvia. Jos lukee, niin kannattaa aikuisen lukea ne ensin, että voitte yhdessä keskustella teemoista.

  Re: Lukuvinkkejä isommille lapsille

Lähettäjä: Pikkus 
Päivämäärä:   29.5.25 21:37:34

Meillä poikien suosiossa on ollut Neropatin päiväkirjat. Molemmat pojat ovat tykänneet niistä ihan hirveästi, vaikka muuten ovatkin hyvin erilaisia lukijoita. Toinen pojista lukee paljon ja hyvin monenlaista kirjallisuutta kun taas toinen on enemmän sarjakuvatyyppiä. Tämä lienee ainoa kirjasarja, joka on uponnut molemmille.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.