Lähettäjä: luppa
Päivämäärä: 28.5.25 13:22:18
Kyllä minullekin tulee moottoripyöräilijästä enemmän mieleen joku 50-vuotias kuin varsinaisesti nuori ihminen. Eli anna palaa vaan.
Ja eikös aika moni jollain tapaa yritä näyttää ikäistään nuoremmalta tai ainakin mahdollisimman nuorelta?
Itsekin nelikymppinen ja itsessäni huomaan, että nyt pitää alkaa jo nähdä hieman vaivaa sen eteen, että pysyy asioista kärryillä. Esim. muodista tai vaikka siitä, miten tekoälyä käytetään. Ennen nämä tuli jotenkin enemmän luontevasti. Ei minusta kyllä tunnu enää nuorelta, vaikka ei nyt tajuttoman vanhaltakaan. Elämäni parasta aikaa elän kyllä.
En tiedä miten muilla, mutta tiettyä arkuuttakin alkaa ilmetä. Ehkä se johtuu osittain siitä, että ymmärtää, miten helposti ihmiselle voi käydä pahastikin ja toisaalta siitä, että toipuminen vie nykyään enemmän aikaa. Nuorempana sitä tippui hevosen selästä ja kipusi takaisin kuin ei mitään. Nykyään sitä ehkä kipuaa takaisin, mutta puoli kroppaa on totaalijumissa seuraavat kaksi viikkoa.
Eli ainakin oste ajattelen, että jos arkuus tästä vielä lisääntyy, niin kannattaa tehdä ne hurjastelujutut nyt, kun vielä uskaltaa. Tosin moottoripyörää en olisi uskaltanut ajaa nuorempanakaan.
|